Mieszkania za grosze
11 maja 2007
Obecnie Sejm RP pracuje nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która zmieni oblicze polskiej spółdzielczości.
Autor jest radnym Targówka (PiS) |
Najważniejszą jest wprowadzenie pełnego prawa własności dla członków spółdzielni mieszkaniowych w miejsce wprowadzonego w czasach socjalizmu loka-torskiego prawa własności do mieszkania. Co ważne wykup mieszkań ma następować po tzw. cenie no-minalnej. Jest to wartość mieszkania wyznaczona przed denominacją i obniżona o wartość spłat doko-nywanych przez lokatora i budżet państwa na rzecz spółdzielni. Mieszkaniec będzie musiał zapłacić jedy-nie nominalną wartość spłaty umorzonej części kredytu otrzymanego od państwa. Do tej pory bowiem spółdzielnie ustalały tę wartość poprzez odjęcie wpłaconego tzw. wkładu budowlanego od wartości rynkowej mieszkania. Powodowało to, że koszt wykupu mieszkania od spółdzielni wynosił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nowe uregulowania prawne zmniejszają tę kwotę do ułamka tej sumy. Jest to dobra wia-domość dla mieszkańców naszej dzielnicy. Na zmiany bardzo szybko zareagowała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Bródno" rozsyłając do wielu mieszkańców pisma in-formujące o możliwości przeniesienia własności lokalu. To cieszy. Jednak bardzo ważne jest to, na jakich zasadach będzie następowało przeniesienie własności. Czy na mocy przepisów obecnie obowiązujących, czy też nowych? To decyduje o cenie, jaką trzeba będzie zapłacić za mieszkanie.
Dlatego też przed podjęciem decyzji należy sprawdzić, na jakich zasadach to następuje! Różnica może być znaczna. Z tego też powodu radzę przed podjęciem decyzji zadbać o to, aby w umowie zostało to jasno określone, gdyż może się oka-zać, że podpisując ją przed wejściem w życie nowej ustawy, nie będziemy mogli skorzystać z jej dobrodziejstwa.
Kolejne zmiany są równie rewolucyjne. Ustawa przywraca możliwość podziału spółdzielni na wniosek jej członków, co może prowadzić do przekształcenia spół-dzielni-molochów w mniejsze i sprawniej zarządzane podmioty, które nie muszą być zdane na łaskę spółdzielni-matki. W trosce o mniejszy czynsz mogą one wynająć do zarządzania nieruchomością wyspecjalizowane firmy. Wprowadzi to na rynku konkurencję wymuszając obniżkę czynszu także i w spółdzielniach.
Nowa ustawa ma zlikwidować w spółdzielniach-molochach zebrania grup człon-kowskich, które to wybierały delegatów na walne zgromadzenie członków. W ich miejsce wprowadza jedno walne zgromadzenie, które może odbywać się równo-legle w kilku lokalach i w różnym czasie. Wyniki "cząstkowych" zebrań będą póź-niej podliczane i razem mają stanowić rezultat zgromadzenia. Jest to powrót do de-mokracji bezpośredniej.
To tylko część nowych zmian prawa spółdzielczego. Ze względu na duże zainte-resowanie tematem, klub radnych PiS planuje w najbliższym czasie zorganizować na terenie Targówka spotkanie z posłem Grzegorzem Tobiszowskim, który oso-biście poinformuje mieszkańców naszej dzielnicy o zmianach. O terminie spotkania informować będą radni PiS, w tym niżej podpisany.
Krzysztof Zalewski
kz@magnum-x.pl