REKLAMA

Wola

Warszawa. Nie wszyscy lubią metro. "Drgania w kamienicach, huk, spękane ściany"

 

Nie wszyscy lubią metro. "Drgania w kamienicach, huk, spękane ściany"

  11 kwietnia 2023

alt='Nie wszyscy lubią metro. "Drgania w kamienicach, huk, spękane ściany"'
źródło: Metro Warszawskie

Mieszkańcy kamienic przy Płockiej na Woli od lat uskarżają się na drgania i hałas, a także pękające tynki. To skutki sąsiedztwa tuneli drugiej linii metra.

REKLAMA

- W związku z prośbami wielu mieszkańców bloku przy ul. Płockiej 37A, spotkaniem z przedstawicielami mieszkańców i zarządcy nieruchomości, otrzymaniem zgłoszenia z tego budynku odnośnie niedogodności spowodowanych przejazdem metra pod budynkiem, prosimy o przedstawienie wyników pomiarów drgań i hałasu w tej lokalizacji - piszą wolscy radni Karol Jankowski, Aleksandra Prorok i Patryk Wyczółkowski.

Ściany pękają przez metro

Jak wspominają radni, wykonawca budowy metra wystąpił w ubiegłym roku do wspólnoty mieszkaniowej o udostępnienie lokali w celu wykonania pomiarów dotyczących uciążliwości metra. Kolejny etap prac na Kasprzaka. Wejdą na skrzyżowanie z Płocką Kolejny etap prac na Kasprzaka. Wejdą na skrzyżowanie z Płocką
Na warszawskiej Woli trwają prace przy odbudowie trasy tramwajowej wzdłuż Kasprzaka, która połączy Odolany ze stacją metra Rondo ONZ. W sobotę 18 lutego wykonawca zajmie środek skrzyżowania z Płocką. Kierowcy i rowerzyści muszą liczyć się z utrudnieniami. Autobusy linii 103, N45 i N95 zmienią trasy.
Lokale zostały udostępnione, a mieszkańcy mówię, że do dzisiaj nie otrzymali odpowiedzi na pisma ani wyników ekspertyzy.

Problem drgań w budynkach przy Płockiej nie jest nowy. Jeszcze w 2020 roku wykonawca drugiej linii metra otrzymał od Metra Warszawskiego formularz zgłoszeniowy mieszkańców dotyczący uciążliwości związanych z funkcjonowaniem podziemnej kolei.

- Mieszkańcy wskazywali wielokrotnie firmie Gulermak i miastu, że funkcjonowanie metra stało się dużo bardziej inwazyjne niż na samym początku, kiedy firma wykonywała pomiar drgań i hałasu. Są one dużo bardziej odczuwalne (różnicę widać chociażby po trzęsących się przedmiotach na meblach, czego rok temu nie było) oraz przez permanentny stłumiony huk świadczący o przejeżdżającej kolejce. Sąsiedzi z budynku przy ul. Płockiej 35 również się skarżą na niedogodności oraz liczne spękania budynku. W związku z tym wspólnota wielokrotnie prosiła o wykonanie ponownych pomiarów przy ul. Płockiej 37A oraz w sąsiednich budynkach - przypominają radni.

Wstąp do księgarni

Zrobili pomiary i cisza

W 2021 roku mieszkańcy dostali maila z informacją, że na etapie eksploatacji metra wykonawca nie jest odpowiedzialny za dotrzymanie warunków dotyczących odczuwalności drgań od ruchu pociągów. W związku z tym Gulermak skierował mieszkańców do Metra Warszawskiego.

- Na całym etapie kontaktu z Metrem Warszawskim w 2020 roku nie chciano mieszkańcom udostępnić wyników twierdząc, że normy zachowano - wskazują radni dodając, że w ubiegłym roku mieszkańcy otrzymali od administratora budynku przy Płockiej 37A informację, że Gulermak chciałby wykonać pomiar drgań i hałasu w lokalach. Jednak do tej pory nie przeprowadzono pomiarów.

REKLAMA

Metro odpowiada

- W 2022 roku Metro Warszawskie nie zlecało wykonania pomiarów drgań i hałasu budynków przy ulicy Płockiej 35 i 37a. Jednocześnie pragnę nadmienić, że na odcinku pomiędzy stacjami Płocka i Młynów znajdują się stałe punkty pomiarowe (na wysokości budynków Płocka 18 i Płocka 37), których zadaniem jest monitoring drgań przejeżdżających składów. W przypadku stwierdzenia wyższych odczytów dokonywane są pomiary geometrii kół wybranych składów i w razie stwierdzenia nieprawidłowości wykonywana jest reprofilacja zestawów kołowych, aby zminimalizować wzajemne oddziaływanie koło-szyna - wyjaśnia nam rzeczniczka Anna Bartoń.

Rzeczniczka dodaje, że pracownicy metra na skutek zgłoszeń przez mieszkańców uciążliwości przeprowadzili kontrolę przy ul. Płockiej 31.

- Stwierdzono drobne zużycie główek szyn wynikające z naturalnej eksploatacji torów w warunkach dużego ruchu pociągów metra. Jest to zjawisko normalne dla torów kolejowych silnie eksploatowanych i o dużym natężeniu ruchu, jak ma to miejsce w przypadku warszawskiego metra - informuje Anna Bartoń.

W związku z tym w połowie tego roku zostanie wykonane prewencyjne szlifowanie szyn.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Nikomu nie dogodzisz

12.04.2023 17:37

Zgredy zamiast cieszyć się że mają metro pod domem (również dosłownie), dzięki któremu wartość ich nieruchomości dwukrotnie wzrosła, to marudzą.

# Chłopak z Woli

13.04.2023 00:30

Mieszkam na Płockiej 8. Pod moim domem skręca metro.. Widocznie jestem szczęśliwcem bo nic nie pęka nic nie odpada z sufitu

# dziewczyna Zwoli

19.04.2023 14:10

Metro najbardziej jest uciążliwe na Płockiej pomiędzy Wolską a Rabsztyńską. Tunel leży 5 metrów pod ziemią pod bardzo wąską na tym odcinku ulicą i częściowo znajduje się pod budynkami. Występują drgania i czasami nieznośny hałas (pobudka 5.20 wraz z pierwszym pociągiem). Specjalista od zgredów i cen nieruchomości - zapewne pracownik metra - dobrze wie, jaka jest głebokość tunelu np. na stacji Świętokrzyska, a na stacji Płocka. Jeśli nie wie, to niech sobie łaskawie ruchmymi schodami pojeździ i porówna. Pozew zbiorowy, milionowe odszkodowania dla mieszkańców i szybko skończą się takie uwagi jak powyżej.

REKLAMA

# Ktoś

26.05.2023 10:10

Ściany pękają nie z powodu metra,ale ze starości-to nie są nowoczesne budynki ot co

 jack_smith278

08.07.2023 14:15, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 08.07.2023 14:17

hello https://www.pelican
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025