REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

inwestycje

 

Tramwaje pojadą tunelem pod Dworcem Zachodnim

  12 kwietnia 2023

Tramwaje pojadą tunelem pod Dworcem Zachodnim
źródło: UM Warszawa

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na budowę pierwszej w mieście podziemnej trasy tramwajowej. Pasażerowie dojadą nią przez Ochotę na Dworzec Zachodni, a docelowo także na Odolany i Jelonki. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

REKLAMA

Nowa trasa pozwoli nie tylko szybko dostać się do Dworca Zachodniego. Będą z niej korzystali także mieszkańcy Starej Ochoty i Szczęśliwic. W przyszłości stanie się częścią powstającej magistrali tramwajowej z Woli do Wilanowa. Dworzec Zachodni: pierwszy peron gotowy Dworzec Zachodni: pierwszy peron gotowy
W niedzielę 19 grudnia pasażerowie po raz pierwszy skorzystają z nowego peronu nr 6 Warszawy Zachodniej. To pierwszy efekt ogromnej przebudowy za 2,4 mld zł.

Tramwaj na Dworzec Zachodni

Nowa trasa tramwajowa o długości zaledwie 1600 metrów będzie się zaczynać pod dworcem Warszawa Zachodnia. Powstanie tam podziemny przystanek połączony z przejściem podziemnym i dworcem kolejowym. Tramwaj pojedzie półkilometrowym tunelem pod parkiem Pięciu Sióstr.

Wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami Bitwy Warszawskiej 1920 r., w pobliżu Szczęśliwickiej. Następnie trasa pobiegnie między jezdniami Bitwy Warszawskiej 1920 r. do Grójeckiej, gdzie znajdzie się węzeł rozjazdowy pozwalający tramwajom skręcać w kierunku centrum, Okęcia lub pętli Banacha.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Podziemny tramwaj w Warszawie

"Dzięki tej inwestycji pasażerowie będą mogli dojechać do stacji Warszawa Zachodnia, a pod samą stacją powstanie wygodny podziemny węzeł przesiadkowy, z którego łatwo będzie można przejść na perony kolejowe i autobusowe. Czas przejazdu z Grójeckiej wyniesie około pięciu minut, a ze stacji metra Politechnika nieco ponad kwadrans" - zapowiada warszawski ratusz.

Podziemny przystanek tramwajowy będzie podobny do stacji metra. Różnił się będzie od niej wysokością peronów, bo podłoga w tramwajach jest niżej, niż w pociągach metra. Perony tramwajowe będą bardzo blisko peronów Warszawskiej Kolei Dojazdowej, na poziomie -2. Dzięki ruchomym schodom i windom pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz, żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu.

Jakie linie dojadą do Warszawy Zachodniej?

Docelowo do stacji kolejowej kursować będą tramwaje z Wilanowa. Na początku, po zbudowaniu trasy wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku, będą dojeżdżać tramwaje z Grójeckiej. W tym miejscu zostaną zbudowane tory do zmiany kierunku jazdy tramwajów. Na takiej linii trzeba będzie wykorzystywać tramwaje dwukierunkowe.

Prace budowlane są zaplanowane na lata 2024-2025. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu, będzie miał 26 miesięcy na wykonanie całej inwestycji.

(jok)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA