REKLAMA

Wola

samorząd »

 

Mieli oszczędzać a nadal się wożą

  3 kwietnia 2009

Urzędy miały oszczędzać na paliwie, jednak trudno zrezygnować z luksusowego auta i przesiąść się do gorszego lub zatłoczonej komunikacji miejskiej.

REKLAMA

W ciągu dwóch lat wydatki na utrzymanie samo-chodów i ryczałtów na paliwo wzrosły o 40 pro-cent - policzyli dziennikarze "Życia Warszawy". Na utrzymanie swoich aut oraz dopłaty do ben-zyny warszawski ratusz wydaje rocznie ponad milion złotych, a dzielnice ok. 1,5 mln zł. W koszty utrzymania pojazdów trzeba wliczyć m.in. przeglądy, naprawy, badania techniczne i mycie samochodów. Pomimo tych wszystkich kosztów, urzędnicy znacznie chętniej korzystają z samochodów niż z komunikacji. Do korzystania z autobusów i tramwajów namawiają mieszkańców.

- Na Woli na zakup paliwa do samochodów prywatnych w ubiegłym roku wy-dano około 60 tys zł. Do ryczałtu uprawnione są 24 osoby. Samochody służbowe - paliwo, naprawy, ubezpieczenie - kosztują dzielnicę rocznie 62 tys. zł - informuje Marta Jerin z wolskiego ratusza.

Dzielnica dysponuje kilkuletnimi autami. Burmistrz jeździ oplem vectrą z 2007 roku. Jego zastępca do dyspozycji ma opla astrę również z 2007 roku. Oprócz tego w urzędzie są jeszcze cztery samochody: Opel Astra z 2007 roku, Opel Vivaro z 2007 roku, Honda Civic - 2001 i Peugeot Partner - 1999.

Dostęp do służbowych aut mają głównie członkowie zarządu oraz pracownicy urzędu w miarę potrzeb.

Internauci liczą

Po publikacji "Życia Warszawy" uczestnicy stołecznych forów podliczali urzędnicze kilometry. Używając ich wzorów liczymy i my: na jednym baku sporo spalający sa-mochód jedzie 700 km, a bak kosztuje ok. 180 zł. Zobaczmy zatem, ile jeździli nasi urzędnicy w 2008 roku. 62 tys. plus 60 tys. daje 122 tys. Dzielimy na 180 zł i mamy ponad 677 pełnych baków. Na każdym robimy 700 km, czyli razem ponad 470 tys. km. Dzielimy dalej na ok. 250 dni roboczych w roku i okazuje się, że urzędnicy Woli pokonują dziennie łącznie prawie 1900 km.

Dużo? Widocznie muszą jeździć dookoła, żeby ominąć korki.

Burmistrz Bemowa uznał parę tygodni temu, że jego urzędnicy w 2009 roku ryczałtów nie otrzymają. Czy burmistrz Woli zdobędzie się na podobny krok?

Agnieszka Pająk-Czech, oko


Trudno przesiąść się do zatłoczonej komunikacji, skoro do dyspozycji jest nowoczesny opel.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA