REKLAMA

Wola

samorząd »

 

Niewypał jednookienkowy

  24 kwietnia 2009

Wizyta w urzędzie, złożenie formularza w jednym okienku i firma gotowa! Pięknie brzmiący pomysł jednego okienka niestety nie do końca się sprawdził. Czytelnicy sygnalizują nam, że to czysta fikcja.

REKLAMA

Rząd chwalił się wchodzącym w życie przepisem we wszystkich mediach. Miał on wyeliminować długą urzędniczą drogę do założenia własnej firmy. Jeden wniosek w jednym okienku i firma powinna działać. Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle. Owszem z okienka możemy skorzystać, ale do ZUS-u i tak należy się udać w celu zarejestrowania siebie i ewentualnie osób zatrudnionych w zakładanej firmie. Ale i to nie wszystko. W nowym wniosku zawarte są tylko dane podstawowe. Jeżeli wy-stąpi konieczność uzupełnienia wniosku o dodatkowe informacje - musimy udać się albo do ZUS-u, albo do urzędu skarbowego czy statystycznego.

Z jednego okienka szybko "wyskakują" kolejne. Oprócz złożenia zintegrowa-nego wniosku w jednym okienku, każdy kto rozpoczyna działalność gospodarczą i tak musi odwiedzić urząd skarbowy, by określić formę opodatkowania. Wizyty w skarbówce unikniemy tylko wtedy, gdy nie musimy składać NIP-1 i 2, gdy nie za-kładamy spółki cywilnej, nie mamy ochoty rozliczać się podatkiem liniowym. Jed-nym słowem - urzędu skarbowego nie odwiedzi tylko osoba zakładająca jednooso-bową, najprostszą działalność.

Wychodzi na to, że w najgorszym przypadku odwiedzimy urząd dzielnicy, ZUS, urząd skarbowi i GUS. Więc różnicy właściwie nie ma żadnej. A miało być tak pięknie....

- Jedno okienko to utrudnienie. Do tej pory, żeby założyć działalność gospodar-czą, wystarczył jeden dzień i byłeś przedsiębiorcą. Teraz czas wydłużył się o ty-dzień albo i dłużej - to zależy od sprawności poczty. Jak załatwiłeś wpis do ewi-dencji - czekasz, bo wydział ewidencji wysyła wniosek do urzędu statystycznego po Regon. Dawniej wystarczyło 20 minut. Jeżeli wybierasz inną formę opodatkowania niż zasady ogólne, sam idziesz do urzędu skarbowego i składasz NIP. Nic nie zmieniło się w ZUS, sam załatwiasz wszystko. Jak zwykle "ułatwione" przepisy w naszej rzeczywistości utrudniają życie nowym przedsiębiorcom - komentuje czy-telnik.

Nowe przepisy coś jednak ułatwiły. Nie trzeba czekać na decyzję o wpisie do ewidencji. Samo złożenie wniosku wystarczy, by rozpocząć działalność. Ponadto znika opłata za wpis. Wcześniej musieliśmy zapłacić 100 zł za kawałek papierka ze stempelkiem.

Agnieszka Pająk-Czech

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# olkp

24.06.2014 18:29

Każdy ma wybór ja wybrałem - http://liniowy.waw.pl/
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024