Metro, druga aleja sportów i kultura wysoka: obiecanki na przyszłą pięciolatkę
5 listopada 2014
Zupełnie nieprzypadkowo w okresie przedwyborczym urząd dzielnicy zorganizował cykl debat na temat przyszłości Bemowa. Czy dowiedzieliśmy się czegoś nowego?
Metro do Tesco
Zarząd Bemowa przygotował plan rozwoju na kolejnych pięć lat, wyszczególniając priorytety w różnych dziedzinach. W dziedzinie komunikacji najważniejszym zadaniem ma być doprowadzenie II linii metra do siedziby urzędu dzielnicy, a w dalszym planie w głąb ulicy Górczewskiej, na wysokość hipermarketu Tesco. To akurat szybko w sali skomentowano: "metro miało kończyć się na stacji Mory, więc Górczewska absolutnie nie może być sukcesem". To samo dotyczy planów budowy ulicy Nowolazurowej, bo tę akurat zakładano skończyć do roku 2010.
Kolejny projekt komunikacyjny to rozwój dróg kolejowych ze stacjami na trasie Ożarów Mazowiecki - Warszawa Gdańska (to znaczy dzielnica ich nie wybuduje, ale ma starać się, żeby je zbudowano). Do tego budowa nowych dróg, ze szczególnym uwzględnieniem łącznika ulicy Marynin, co też obiecywano od dawna i trudno kolejne obietnice uznać za sukces.
Wyższe pensje dla nauczycieli
Dalej oświata. Na rok przyszły jest planowana budowa przedszkola przy Pełczyńskiego. Tu padł zarzut - cztery lata temu miało powstać przedszkole z oddziałami integracyjnymi przy ul. Górczewskiej (niestety, nie powstało). W najbliższych latach ma powstać nowy basen w południowej części Bemowa (najprawdopodobniej w szkole przy Brygadzistów), ma być rozbudowana sieć stacji Bemowo Bike, mają być budowane kolejne parki street workout i parkour, nowy skatepark, a także drugi Skwer Sportów Miejskich - przy Obrońców Tobruku. W kolejnych latach - budowa dwóch zespołów żłobkowo-przedszkolnych przy Połczyńskiej i Obrońców Tobruku, a także dwóch Klubów Dziecka i Rodzica, także przedszkola na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Do tego bezpłatne wyprawki dla dzieci z klas 1-3.
- Naszym sukcesem jest, że od połowy października wszyscy uczniowie klas drugich mają obowiązkowe zajęcia z pływania w ramach lekcji wf na basenie przy Oławskiej, finansowane przez dzielnicę - pochwalił się burmistrz. Była wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 82 natychmiast go skontrowała, że za jej czasów to już funkcjonowało i trudno cieszyć się tym, co pewnego czasu zostało zlikwidowane, a teraz znowu jest wprowadzane. Burmistrz przyznał jej rację, i chwilę później chwalił się już innym osiągnięciem - w tym roku na oświatę udało się przeznaczyć dodatkowe 6 mln zł. Prawie połowa została przeznaczona na remonty, a reszta na wynagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty, zdaniem burmistrza mocno poszkodowanych w porównaniu z kolegami z innych dzielnic Warszawy.
Drugi Skwer Sportów Miejskich
Usłyszeliśmy, że w najbliższej pięciolatce władze dzielnicy planują także rozwój infrastruktury sportowo-wypoczynkowej, w tym nowy basen w południowej części Bemowa (najprawdopodobniej w szkole przy Brygadzistów), rozbudowę sieci stacji Bemowo Bike, budowę kolejnych parków street workout i parkour, nowego skateparku, a także drugiego Skweru Sportów Miejskich - przy Obrońców Tobruku. Jest też planowana aktywizacja terenów Fortu Bema, zagospodarowanie parku przy ul. Anieli Krzywoń, oraz kolejne inwestycje w parku Górczewska.
Co z przychodnią na Czumy?
No i ochrona zdrowia, która według zgromadzonych osób, okazała się tematem najważniejszym - nic dziwnego, skoro na takie spotkania przychodzą głównie emeryci. Ucieszyli się z planów budowy nowej przychodni na Chrzanowie, gdzie w najbliższych latach przybędzie 20 tys. mieszkańców.
- Ale to przychodnia przy Czumy jest najbardziej oblegana i placówka na Chrzanowie tego nie zmieni. Za daleko! Należałoby zacząć od modernizacji i rozbudowy na Czumy - upierała się jedna z mieszkanek.
Co jeszcze? - Stawiamy na kulturę i to tzw. wysoką. Organizujemy koncerty, ostatnio w parafii Bogurodzicy Maryi wystąpiła Warszawska Opera Kameralna z "Requiem" Mozarta. Frekwencja była stuprocentowa. Szukamy miejsc dla filii ArtBemu, bo frekwencja na zajęciach proponowanych przez tę placówkę też jest ponadnormatywna - mówił burmistrz.
Zobaczymy, co z tego będzie. - Gdyby to wszystko się udało, to bylibyśmy zadowoleni, ale brakuje w tym wszystkim konkretów i harmonogramu. Same życzenia - zauważył jeden z obecnych.
mac