REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Melioracyjne korzenie Białołęki
REKLAMA

REKLAMA

Melioracyjne korzenie Białołęki

W rozwoju każdej społeczności bardzo ważne jest zachowanie miejscowych tradycji, wspomnień i kultury będących elementem dziedzictwa historycznego. Niezwykle ważną i zapomnianą częścią historii Białołęki jest XVIII- i XIX-wieczne osadnictwo niemieckie.

REKLAMA
Na terenie dzisiejszej Warszawy istniało wiele osad założonych przez osadników olenderskich i późniejszych. Najstarszą z nich była XVII-wieczna Kępa Olenderska. W późniejszym czasie osady przybyszów powstały dalej od granic ówczesnej Warszawy - również na obszarze dzisiejszej Białołęki. Dawne wsie Augustówek, Brzeziny, Kępa Tarchomińska oraz Tarchomin to historyczne miejsca osadnictwa niemieckiego.

Mieszkańcy tych osad bardzo dobrze znali się na melioracji i wykonywali w otoczeniu swoich domostw liczne kanały odwadniające i nawadniające, stawy do hodowli ryb, zbiorniki retencyjne, sypali groble i wały przeciwpowodziowe. To głównie dzięki nim mamy na terenie tzw. Zielonej Białołęki tak dobrze rozwiniętą sieć kanałów melioracyjnych.

Po ponad dwóch stuleciach przebywania na Białołęce społeczności niemieckiej zostały nam resztki dawnych cmentarzy ewangelickich na Kępie Tarchomińskiej (ul. Kępa Tarchomińska), w Brzezinach (ul. Kamykowa) oraz w Augustówku (ul. Ruskowy Bród/Mańkowska).

Temat uporządkowania byłych nekropolii i godnego upamiętnienia tego fragmentu naszej historii wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat pojawiał się na łamach "Echa". (vide: "Ocalić od zapomnienia" , "Zielone światło dla Lapidarium").

Już we wrześniu prace

Z inicjatywy Partnerstwa Ulic Zielonej Białołęki w sierpniu 2007 r. powstał Komitet dla Zachowania Dziedzictwa Historycznego Białołęki. Cieszę się, że mogę dziś napisać, że dzięki takim osobom jak m.in. Teresa Falkowska, radna Agnieszka Borowska i Jolanta Żejmo zbliżamy się do momentu upamiętnienia byłych cmentarzy ewangelickich przy ulicach Ruskowy Bród i Kamykowej. Wiosną dzielnicy Białołęka, za pośrednictwem Stowarzyszenia "Moja Białołęka", udało się pozyskać pisemną zgodę Prezesa Konsystorza Kościoła Ewangelickiego w Polsce na uporządkowanie i upamiętnienie tych cmentarzy.

Wchodząc do parku będziemy mogli się zapoznać także z historią osadnictwa olenderskiego na terenie Białołęki. Stanie w nim tablica informacyjna.
Już we wrześniu na terenie parku przy ul. Ruskowy Bród rozpoczną się prace mające na celu stworzenie placu upamiętniającego dawnych mieszkańców. Elementem tego placu będą odpowiednio zabezpieczone pomniki, płyty nagrobne i ich fragmenty z terenów byłych nekropolii. Wchodząc do parku będziemy mogli się zapoznać także z historią osadnictwa niemieckiego na terenie Białołęki. Stanie w nim tablica informacyjna.

Jako zastępca burmistrza, a jednocześnie historyk z zamiłowania, cieszę się, że osoby odwiedzające park nie będą już przy wejściu napotykać starych nagrobków, zastanawiając się, co to za zaniedbany cmentarz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw.

Chciałbym zachęcić mieszkańców, którzy dopiero osiedlają się w naszej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, aby w toku swoich codziennych obowiązków zapoznali się z historią miejsca, w którym mieszkają. Dużo informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych dzielnicy Białołęka - w przewodniku "Białołęka Odkryta".

Od kilku miesięcy prowadzimy akcję "Zamelduj się na Białołęce". W jej ramach zaktualizowaliśmy właśnie przewodnik "Białołęka Odkryta". Osoby, które chcą stać się jego posiadaczami i spełnią jeden warunek - mają meldunek w naszej dzielnicy, zapraszam do wydziału promocji (Modlińska 197, pokój 119), gdzie taki przewodnik można otrzymać.

Piotr Jaworski

były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Melioracyjne korzenie Białołęki

Melioracyjne korzenie Białołęki03.09.2012 12:48 #luk
Co to za wizualizacja???

Naprawdę chcecie wyciągnąć nagrobki z cmentarza i ustawić je rzędem przy chodniku i do tego zasłonić cmentarz jakąś siatką?
Czy wyście upadli na głowę?
03.09.2012 14:44 #Kod
Oni chcą tylko nagrobki przenieść a ludzkie szczątki pewnie zaorać i powiększyć plac zabaw
03.09.2012 15:26 Matka_Sławka_z_Gdańska
Widzą Matka w tej inscenizacji kilka fajnych "chwytów" na mocowanie dla rowerów, o których tak dużo tu ostatnio rozmawiamy. Na przykład, na tym krzyżaku umieszonym w ażurze swiatła, pomiedzy dwoma ustawionymi na sztorc płytami, mozna rowery postawic w pionie na tylnych kołach, blokując je solidnie przednimi na belce poprzecznej... ustoją! Zupełnie, jak przy ''Białym Domku'', w Łomiankach-Dąbrowie! W dalszej częsci są stopniowe cokoły, na których rower da się ładnie zablokowac ustawionym własciwie pedałem, a ramę z kamiennym słupem można spleść linką z zameczkiem na szyfr lub tradycyjny kluczyk. Tak, jak przy znaku drogowym, o czym byla mowa, przy okazji omawiania technologii stojaków. Jest tez stanowisko dla sprzętu naszych milusinskich. Przy niższych elementach dziecko spokojnie odstawi rowerek klasy BoBo lub trojkołowiec ze skrzynią na piasek. Bez problemu, bez pomocy mamy, bez wspinania się na palce. I bezpiecznie. Byle kto z kluczem 15 do tego nie podejdzie... dla amatorów cudzego konstrukcja zdecydowanie dedykowana jest "pod but" lub kilof.
Dodatkowo eksponowane pionowe płaszczyzny, to zaproszenie adresowane do starszej młodziezy... ale też i doroslych. Te miejsca nadają się w sam raz do ozdobienia jakims motywem gwiazdy na przyklad? Lub stosownym, napisem, którego wymowe rzeczywiscie najlepiej oddaje piekny jezyk niemiecki! To wszystko w technice spreju, rzecz jasna. A w technice kleju? To idealne miejsce na ogłoszenie, że zginął rower, na przykład lub sezonowo na plakat wyborczy. Z twarzą samorządowca, oczywiście!

Ale to co się Matce podoba najbardziej, to chodnik! Jeżeli z tej okazji mialby powstać chodnik... w tym publicznym zaplutym kolejną kadencją nieróbstwa bajzlu białołęckiej ulicy, to.... To chyba przypadkiem, co? Tak wyszło...
wpis modyfikowany 9 razy, 03.09.2012 15:59 
04.09.2012 08:36 #Tadeusz
Czy na wizualizacji są wszystkie nagrobki? Jakieś 3 lata temu przedzierałem sie przez oba cmentarze i chyba było ich jednak wiecej. Co z pozostałymi?
04.09.2012 11:54 #rymcyk
Pewnie są, ale cmentarz tak zarósł, że nic nie widać. Inna rzecz, że się chyba buractwo dobiera, bo onegdaj tamtędy łażąc widziałem takie ślady, jakby ktoś spory kamienny blok przeciągał...

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Turystyka
 We produce real documents such as registered passport and fake passport online at the best rate. Our expert team cares about everything while making document and that look 100% real and you can be used everywhere. To gain access to the chip in your passport, you need to scan the document using the camera of the Smartphone. For more details visit our website. https://fidelitydocuments.com/services/buy-passports Email: info@fidelitydocuments.com Call or Whatsapp: +1 (516)261-2460

Oddam za darmo
 Oferuję Ci pożyczkę od 1000 do 500.000 euro na bardzo prostych warunkach. Robię również inwestycje i pożyczki między jednostkami wszelkiego rodzaju. Oferuję pożyczki krótko-, średnio-i długoterminowe we współpracy z moim adwokatem. Nie wiemy o swoich zwyczajach, a nasze transfery są ubezpieczone przez Bank w celu zabezpieczenia transakcji. Dla wszystkich wniosków złożonych w odniesieniu do stawek i staggerings płatności i będę z waszą pomocą. Wreszcie proszę o kontakt przez e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com Whatsapps: +48 515 702 018

Biuro do wynajęcia
 Oferuję pożyczki w wysokości 1 000 euro do ponad 500 000 euro każdemu w potrzebie i w stanie spłacić. Zwrot będzie dokonany w wybranym przez Ciebie okresie ze stałą stopą procentową wynoszącą 3%. Dla wszystkich wniosków o to mój e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com

Gastronomia
 Naturalna lemoniada z miodem - Beelemon Marka Beelemon powstała z myślą o zwalczaniu złych nawyków żywieniowych. Przez produkcję naszej lemoniady chcemy pokazać że zdrowe napoje też mogą być wyśmienite. Nasza lemoniada tworzona jest przez profesjonalistów którzy używają wyłącznie trzech naturalnych składników do jej produkcji. Lemoniada beelemon składa się wyłącznie z: Krystalicznie czystej wody Pysznego i zdrowego miodu Świeżych i soczystych cytryn Cała słodycz z naszego napoju pochodzi wyłącznie z miodu - nie używamy cukru do produkcji lemoniady beelemon. Napój beelemon nie posiada żadnych konserwantów dla tego warto go skosztować i przekonać się samemu że istnieje realna alternatywa dla niezdrowych i kalorycznych napojów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy na stronie https://beelemon.pl/


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
Helloprint Polska
REKLAMA

Artykuł sponsorowany


REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA