REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Melioracyjne korzenie Białołęki

  3 września 2012

alt='Melioracyjne korzenie Białołęki'

W rozwoju każdej społeczności bardzo ważne jest zachowanie miejscowych tradycji, wspomnień i kultury będących elementem dziedzictwa historycznego. Niezwykle ważną i zapomnianą częścią historii Białołęki jest XVIII- i XIX-wieczne osadnictwo niemieckie.

REKLAMA

Na terenie dzisiejszej Warszawy istniało wiele osad założonych przez osadników olenderskich i późniejszych. Najstarszą z nich była XVII-wieczna Kępa Olenderska. W późniejszym czasie osady przybyszów powstały dalej od granic ówczesnej Warszawy - również na obszarze dzisiejszej Białołęki. Dawne wsie Augustówek, Brzeziny, Kępa Tarchomińska oraz Tarchomin to historyczne miejsca osadnictwa niemieckiego.

Mieszkańcy tych osad bardzo dobrze znali się na melioracji i wykonywali w otoczeniu swoich domostw liczne kanały odwadniające i nawadniające, stawy do hodowli ryb, zbiorniki retencyjne, sypali groble i wały przeciwpowodziowe. To głównie dzięki nim mamy na terenie tzw. Zielonej Białołęki tak dobrze rozwiniętą sieć kanałów melioracyjnych.

Po ponad dwóch stuleciach przebywania na Białołęce społeczności niemieckiej zostały nam resztki dawnych cmentarzy ewangelickich na Kępie Tarchomińskiej (ul. Kępa Tarchomińska), w Brzezinach (ul. Kamykowa) oraz w Augustówku (ul. Ruskowy Bród/Mańkowska).

Temat uporządkowania byłych nekropolii i godnego upamiętnienia tego fragmentu naszej historii wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat pojawiał się na łamach "Echa". (vide: "Ocalić od zapomnienia" , "Zielone światło dla Lapidarium").

Już we wrześniu prace

Z inicjatywy Partnerstwa Ulic Zielonej Białołęki w sierpniu 2007 r. powstał Komitet dla Zachowania Dziedzictwa Historycznego Białołęki. Cieszę się, że mogę dziś napisać, że dzięki takim osobom jak m.in. Teresa Falkowska, radna Agnieszka Borowska i Jolanta Żejmo zbliżamy się do momentu upamiętnienia byłych cmentarzy ewangelickich przy ulicach Ruskowy Bród i Kamykowej. Wiosną dzielnicy Białołęka, za pośrednictwem Stowarzyszenia "Moja Białołęka", udało się pozyskać pisemną zgodę Prezesa Konsystorza Kościoła Ewangelickiego w Polsce na uporządkowanie i upamiętnienie tych cmentarzy.

Wchodząc do parku będziemy mogli się zapoznać także z historią osadnictwa olenderskiego na terenie Białołęki. Stanie w nim tablica informacyjna.
Już we wrześniu na terenie parku przy ul. Ruskowy Bród rozpoczną się prace mające na celu stworzenie placu upamiętniającego dawnych mieszkańców. Elementem tego placu będą odpowiednio zabezpieczone pomniki, płyty nagrobne i ich fragmenty z terenów byłych nekropolii. Wchodząc do parku będziemy mogli się zapoznać także z historią osadnictwa niemieckiego na terenie Białołęki. Stanie w nim tablica informacyjna.

Jako zastępca burmistrza, a jednocześnie historyk z zamiłowania, cieszę się, że osoby odwiedzające park nie będą już przy wejściu napotykać starych nagrobków, zastanawiając się, co to za zaniedbany cmentarz znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw.

Chciałbym zachęcić mieszkańców, którzy dopiero osiedlają się w naszej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, aby w toku swoich codziennych obowiązków zapoznali się z historią miejsca, w którym mieszkają. Dużo informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych dzielnicy Białołęka - w przewodniku "Białołęka Odkryta".

Od kilku miesięcy prowadzimy akcję "Zamelduj się na Białołęce". W jej ramach zaktualizowaliśmy właśnie przewodnik "Białołęka Odkryta". Osoby, które chcą stać się jego posiadaczami i spełnią jeden warunek - mają meldunek w naszej dzielnicy, zapraszam do wydziału promocji (Modlińska 197, pokój 119), gdzie taki przewodnik można otrzymać.

Piotr Jaworski
były burmistrz (2013-2016), wiceburmistrz (2010-2013) i radny Białołęki (2006-2010), www.piotrjaworski.waw.pl, www.facebook.com/DasienaBialolece

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (10)

# luk

03.09.2012 12:48

Co to za wizualizacja???
Naprawdę chcecie wyciągnąć nagrobki z cmentarza i ustawić je rzędem przy chodniku i do tego zasłonić cmentarz jakąś siatką?
Czy wyście upadli na głowę?

# Kod

03.09.2012 14:44

Oni chcą tylko nagrobki przenieść a ludzkie szczątki pewnie zaorać i powiększyć plac zabaw

 Matka_Sławka_z_Gdańska

03.09.2012 15:26, wpis modyfikowany 9 razy,ostatnio 03.09.2012 15:59

Widzą Matka w tej inscenizacji kilka fajnych "chwytów" na mocowanie dla rowerów, o których tak dużo tu ostatnio rozmawiamy. Na przykład, na tym krzyżaku umieszonym w ażurze swiatła, pomiedzy dwoma ustawionymi na sztorc płytami, mozna rowery postawic w pionie na tylnych kołach, blokując je solidnie przednimi na belce poprzecznej... ustoją! Zupełnie, jak przy ''Białym Domku'', w Łomiankach-Dąbrowie! W dalszej częsci są stopniowe cokoły, na których rower da się ładnie zablokowac ustawionym własciwie pedałem, a ramę z kamiennym słupem można spleść linką z zameczkiem na szyfr lub tradycyjny kluczyk. Tak, jak przy znaku drogowym, o czym byla mowa, przy okazji omawiania technologii stojaków. Jest tez stanowisko dla sprzętu naszych milusinskich. Przy niższych elementach dziecko spokojnie odstawi rowerek klasy BoBo lub trojkołowiec ze skrzynią na piasek. Bez problemu, bez pomocy mamy, bez wspinania się na palce. I bezpiecznie. Byle kto z kluczem 15 do tego nie podejdzie... dla amatorów cudzego konstrukcja zdecydowanie dedykowana jest "pod but" lub kilof.
Dodatkowo eksponowane pionowe płaszczyzny, to zaproszenie adresowane do starszej młodziezy... ale też i doroslych. Te miejsca nadają się w sam raz do ozdobienia jakims motywem gwiazdy na przyklad? Lub stosownym, napisem, którego wymowe rzeczywiscie najlepiej oddaje piekny jezyk niemiecki! To wszystko w technice spreju, rzecz jasna. A w technice kleju? To idealne miejsce na ogłoszenie, że zginął rower, na przykład lub sezonowo na plakat wyborczy. Z twarzą samorządowca, oczywiście!
Ale to co się Matce podoba najbardziej, to chodnik! Jeżeli z tej okazji mialby powstać chodnik... w tym publicznym zaplutym kolejną kadencją nieróbstwa bajzlu białołęckiej ulicy, to.... To chyba przypadkiem, co? Tak wyszło...

REKLAMA

# Tadeusz

04.09.2012 08:36

Czy na wizualizacji są wszystkie nagrobki? Jakieś 3 lata temu przedzierałem sie przez oba cmentarze i chyba było ich jednak wiecej. Co z pozostałymi?

# rymcyk

04.09.2012 11:54

Pewnie są, ale cmentarz tak zarósł, że nic nie widać. Inna rzecz, że się chyba buractwo dobiera, bo onegdaj tamtędy łażąc widziałem takie ślady, jakby ktoś spory kamienny blok przeciągał...

# Aneta

05.09.2012 07:57

Troche inaczej wyobrazałam sobie lapidarium. czy to juz ostateczny, zatwierdzony projekt czy mozna do kogos zgłaszac uwagi?

REKLAMA

# Tomasz

06.09.2012 09:28

Dobrze, że moderator skasował ostatni post Matki z Gdańska. Ja zdążyłem przeczytać, same inwektywy Pan Jaworski sprawę powinien skierować do Prokuratury.

# Tomasz

06.09.2012 09:30

Dobrze, że moderator skasował ostatni post Matki z Gdańska. Ja zdążyłem przeczytać, same inwektywy pod adresem autora - Pan Jaworski sprawę powinien skierować do Prokuratury.

# antyurzędnik

06.09.2012 21:44

Powtarzasz się Tomasz. A ja bym chętnie przeczytał Mateczkę

REKLAMA

# Mieszkaniec Wiśniewa

12.01.2013 23:00

A ja bym chciał wiedzieć kto wydał decyzję na zaoranie Dworku na Wiśniewie Panie Piotrze ponieważ to Za panowania PO został zrównany z ziemią a może pan nie wie i warto się tym zainteresować i komuś grzywnę dać Mówię o tym dworku koło ulicy sąsiedzkiej
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy