REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Męczący trądzik

  22 marca 2002

Trądzik pospolity jest najczęstszą przyczyną, dla jakiej odwiedzamy gabinety dermatologiczne i kosmetyczne. Dotyczy bez mała całej populacji, blisko 80%.

REKLAMA

Występuje głównie u ludzi młodych, początek choroby przypada na okres dojrzewania, często trochę nawet go wyprzedza i zwykle kończy się wraz z zakończeniem tego okresu. Możemy się więc spodziewać trądzika pomiędzy 12 a 18 rokiem życia. U dzieci poniżej 12 roku życia zmiany trądzikowe występują rzadko (ok. 7%), natomiast coraz częściej obserwuje się późniejszy początek trądzika tj. po 20 roku życia i jego przedłużone utrzymywanie się nawet do trzydziestego czy czterdziestego roku życia.

Trądzik pospolity jest to schorzenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych, zlokalizowanych na twarzy i górnej części tułowia tj. plecach i dekolcie, klatce piersiowej, ramionach a czasem nawet na pośladkach. W większości choroba przebiega łagodnie, stanowiąc jedynie defekt kosmetyczny, rzadziej przebiega burzliwie pozostawiając trwałe ślady w postaci blizn. Trądzik jest zmorą zarówno dziewcząt jak i chłopców, których wygląd zewnętrzny może w istotny sposób wpływać na akceptację w środowisku, stan emocjonalny i poczucie wartości młodego człowieka, bywa przyczyną stresu a nawet depresji - stąd stanowi stałe wyzwanie dla dermatologów, firm farmaceutycznych i kosmetycznych.

Podstawowym objawem trądzika jest łojotok, czyli przetłuszczająca się cera. Zmiany na skórze mogą przybierać różne formy. Podstawowym wykwitem są zamknięte i otwarte zaskórniki (zmiany niezapalne) w postaci drobnych grudek w kolorze skóry lub lekko zaróżowione (zaskórniki zamknięte) lub grudki z widocznym ciemnym czopem rogowym (zaskórniki otwarte). Zmiany zapalne przybierają postać grudek lub krost. Przy niekorzystnym przebiegu choroby, w cięższych postaciach obserwuje się guzy zapalne lub cysty o średnicy nawet do 3 cm. Pojedyncze zmiany zapalne ustępują w przeciągu 3 tygodni, cysty i guzy goją się nawet dłużej. Pozostałością po zmianach zapalnych mogą być długoustępujące przebarwienia w postaci brunatnych plam, a po głębszych zmianach mogą pozostawać blizny. Skłonność do powstawania blizn jest indywidualna i trudna do przewidzenia.

Jakie są przyczyny powstawania trądzika?

W patogenezie powstawania trądzika odgrywają rolę cztery podstawowe czynniki:

  • zwiększona produkcja łoju,
  • wzmożone rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
  • zasiedlanie tych gruczołów przez bakterie beztlenowe,
  • odczyn zapalny powstający wokół mieszków.
Ważna jest również rola hormonów, głównie androgenów, których wzmożona produkcja przypada na okres powstawania trądzika. U dziewcząt dochodzi do nasilenia trądzika w okresie przedmiesiączkowym. Androgeny wpływają na zwiększoną produkcję łoju i na powiększenie gruczołów łojowych, często przy prawidłowym poziomie tego hormonu we krwi.

Czynniki pogarszające przebieg trądzika:

  • stres,
  • niektóre leki (np. steroidy-anaboliki stosowane przez sportowców, głównie kulturystów przyjmujących leki w celu szybkiego zwiększenia masy mięśniowej),
  • lit, oleje mineralne, dziegcie,
  • dieta (czekolada, kakao, marynaty, ostre przyprawy) - tylko u niewielkiej grupy chorych wpływa na pogorszenie,
  • okres letni - słońce przeważnie poprawia zmiany skórne, ale u niektórych może dochodzić do nasilenia trądzika w lecie głównie w skutek pocenia,
  • kosmetyki - głównie tłuste kremy i maści, czopujace gruczoły łojowe,
  • miesiączka - pogorszenie przed miesiączką.

Czy leczyć trądzik?

Tylko naprawdę łagodnie przebiegający trądzik, z minimalnymi zmianami skórnymi nie wymaga leczenia. Wystarczająca jest wtedy odpowiednia higiena, używanie właściwych preparatów myjących i pielęgnujących cerę (tzw. preparatów przeciwbakteryjnych), kosmetyków nie powodujących czopowania gruczołów łojowych, zabiegów kosmetycznych mających na celu oczyszczenie skóry z zaskórników otwartych.

Większość jednak przypadków wymaga przynajmniej porady lub leczenia przez dermatologa. Podstawową sprawą jest dobry kontakt lekarza z pacjentem. Pacjent powinien być poinformowany o przyczynie swojego schorzenia oraz o tym, że leczenie jest długotrwałe, a przebieg trądzika jest uzależniony w dużej mierze od stosowania się pacjenta do zaleceń dermatologa.

U większości wystarcza leczenie miejscowe, u pozostałych istnieje konieczność włączenia leków doustnych. Przy obecnych na rynku preparatach farmakologicznych istnieje możliwość wyleczenia nawet najcięższych postaci trądzika, leczenie musi być jednak prowadzone pod ścisłą kontrolą dermatologa.

Osobnym problemem jest leczenie blizn i przebarwień będących następstwem zmian trądzikowych. Stosuje się w tych przypadkach zabiegi peelingu z zastosowaniem wzrastających stężeń kwasem glikolowym, peelingi kwasem trójchlorooctowym a w terapii blizn skuteczna okazała się laseroterapia.

Wszystkie wymienione metody powinny być wykonywane przez lekarza.

lek. med. Dorota Bystrzanowska

 

REKLAMA

Komentarze (120)

# majeczka55

17.09.2014 16:58

Miałam trądzik przez kilka lat. Dopiero po przeczytaniu http://www.tradzikowinie.pl/ i zastosowaniu się do wskazówek, moja skóra zaczęła się regenerować.

# karpik

17.10.2014 12:55

Do przedmówcy - środek faktycznie działa i bardzo pomaga. W moim przypadku powrót skóry do normalności trwał kilka miesięcy, ale się udało - źle dobierałem środki. Na iqface to wszystko udało się ostatecznie wyeliminować, można powiedzieć, że skóra w końcu wygląda normalnie i licze, że tak już będzie.

# kamilla

21.10.2014 21:24

Ja polecam wizytę u specjalisty. Dobry lekarz to podstawa sukcesu - odpowiednio dobrane leki itd. Polecam klinikę http://www.dermedicus.eu - prawdziwi fachowcy!

REKLAMA

# panna

17.12.2015 12:58

Formalnie jak ktoś ma problem z trądzikiem, a w sumie ze zmianami po jego występowaniu to polecam takie produkt jak APISILVER, które można obecnie kupić. Moim zdaniem najlepszy produkt jaki jest teraz na rynku.

 gruppa

21.04.2016 16:00

Wejdź do apteki i poszukaj sobie czegoś takiego jak NORMADERM, albo tutaj na stronie http://www.vichy.pl/ . Nie znam środka bardziej skutecznego w przypadku nieznośnego trądziku

# cytryna

21.04.2016 22:02

a powiedz jeszcze majeczka czy masz blizny ? bo ja np miałam blizny niestety , na które żadne kremy cud mi nie pomagały . W końcu musiałam się udać na laserową korekcje blizn potrądzikowych w klinice miracki . Zarówno zabieg jak i klinikę polecam .Nie jestem pewna ale chyba jako jedyna posiada laser picosure . Przynajmniej teraz mogę nałożyć podklad i nie wstydze się wyjść gdziekolwiek , także zabieg i klinikę polecam

REKLAMA

 klara28

13.05.2016 18:02

w moim przypadku na trądzik bardzo dobrze sprawdził się miód manuka. Blizny o wiele szybciej zaczęły się goić, a nowe wypryski coraz rzadziej pojawiać. Ważne jest żeby stosować się http://pieknojestwtobie.com/miod-manuka-na-luszczyce-tradzik-i-gronkowca/ jeśli chodzi o dozowanie i systematykę.

# chaberek

29.07.2016 22:27

liście manuka sa mega dobre na trądzik , ale bardziej na jego łagodniejsze postacie . Są bardzo dobre na trądzik zaskórnikowy , fajnie złuszcza. Natomiast na ropne wypryski to zele ale bardziej coc na bazie mangostanu . Tak jak pisała cytryna , czasami kremy na blizny po takim trądziku nie pomagają wtedy jest potrzebny laser do tego . A co kliniki Miracki , to miałam usuwane przebarwienia , które dostałam od leków . Efekty widac po około dwóch tygodniach . A samą klinikę bardzo polecam . Estetycznie , czysto i miło ;)

# hosters

20.12.2016 13:27

Środek nazywa się aplikator na wypryski HB - mnie akurat zdecydowanie pomógł i faktycznie odmienił wygląd cery, a miałam ją naprawdę dramatyczną. W tym momencie nie mam już jakichkolwiek śladów, wygląda ona zdrowo, jest pozytywnie odmieniona, a właśnie o takie efekty mi cały czas chodziło.

REKLAMA

# fullnatural

22.12.2016 09:57

Mi w walce z tradzikiem pomogly kosmetyki naturalne. I dopiero od kiedy stostuje wlasnie naturalne kosmetyki to twarz zaczyna wygladac lepiej. Ostatnio zamowilam krem z olejem z czarnuszki ze sklepu online sekret piekna i jest duuuuzooo lepiej. Nie dosc, ze to co bylo na buzi to znika, nowe nie wyskakuja tak licznie jak kiedys, to blizny znikaja i mam wrazenie, ze ogolnie wyglada to lepiej, zdrowiej. Nawet kolezanki zauwazyly, ze moja cera jest mniej zmeczona i wyglada lepiej. Takze nie ma co inwestowac w zabiegi tylko w naturalne kosmetyki

# korter

22.12.2016 13:16

Już się tutaj widzę pojawiał - aplikator na wypryski HB. Żeby rzeczywiście uzyskać fajny efekt potrzebny jest zdecydowanie czas. Powiedzmy, że po kilku dniach zauważycie pewne zmiany, ale wejście na naprawdę to, czego oczekujecie, to już tygodnie. Podstawowe kroki stawiajcie - trądzik nie powinien już wrócić.

# MarniaMa

05.01.2017 01:07

Trądzik to w pierwszej kolejności kwestia higieny i zabiegów oczyszczania skóry W Warszawie takie zabiegi w wykonaniu profesjonalistki można wykonać w http://www.beautypartners.pl

REKLAMA

# sabinka87

06.01.2017 12:46

Uważam, że nie ma co się męczyć i testować na sobie różnych specyfików. Najlepiej od razu udać się do specjalisty! Wiem to z własnego doświadczenia, inwestowałam w różne kosmetyki, suplementy, leki, maści itp.itd., że o pieniądzach zostawionych w gabinetach kosmetycznych nie wspomnę. Dopiero pani dr Bacz-Malinowska z kliniki http://dermedicus.eu pomogła mi się pozbyć problemu, dobierając odpowiednią kurację.

 pruszynka

24.01.2017 13:59

Też po moich doświadczeniach radzę od razu wizytę u lekarza. No chyba, że są to pojedyncze wypryski które można ogarnąć dobrym dermokosmetykiem. Moją panią dermatolog polecam, Barbarę Ejmont. Chodzę do niej do przychodni KEN, Al. Komisji Edukacji Narodowej 103 i to na NFZ. Męczyłam się naprawdę długo z trądzikiem i to nie młodzieńczym. A z pomocą Pani doktor mam gładziutką skórę, udało się uniknąć nawet blizn czy przebarwień. W sumie pierwszy dobrany lek był już odpowiedni dla mnie :)

 MisiaKasia

25.01.2017 09:38

Teraz niestety można się długo leczyć ale przez to co nam serwują w jedzeniu cały czas musimy się męczyć z problemem.

REKLAMA

# metkas

27.02.2017 13:18

Używajcie systematycznie aplikatora na wypryski HB - powinno być dużo lepiej. Nie twierdzę, że od razu uzyskacie nie wiadomo co, potrzebny jest czas, jednak docelowo na bank uzyskacie znacznie fajniejsze efekty. Cera jest świetna, w bardzo dobrej kondycji, bez komplikacji. Nie wiem czy to kwestia naturalności - cera wygląda super.

# metkas

01.03.2017 13:21

Używajcie stopniowo cały czas tego samego kosmetyku, mowa o aplikatorze na wypryski HB - będzie na bank znacznie lepiej, bez pozostawiania śladów, nie będzie zaczerwienień. Kosmetyk musi być naturalny, używany systematycznie. Wtedy docelowo wszystko na bank uda się wam wyeliminować, nie pozostaną żadne ślady.

# AlicjaMN

03.04.2017 23:16

Przy uporczywym trądziku warto zainwestować w profesjonalne oczyszczenie skóry, peelingi chemiczne czasami naprawdę mogą zdziałać cuda. Sama robię peeling migdałowy w gabinecie Viva Derm na Puławskiej. Zabieg jest bezbolesny, a skóra po nim złuszcza się stopniowo, co zresztą łatwo zamaskować np. kremem nawilżającym, więc bez problemu można iść następnego dnia na zajęcia czy do pracy :)

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

 grabsome

05.04.2017 13:31

Mojej partnerce dermatolog polecał robić peelingi enzymatyczne, które docierają do głębokich warstw skóry, a tym samym do źródła wyprysków. One nie tylko złuszczają skórę, ale zwalczają podskórny stan zapalny wywołany przez wypryski. To lepsze rozwiązanie niż stosowanie maści, a do tego szybciej zaczyna działać przy regularnym stosowaniu.

# izabelaC

25.06.2017 15:42

Mojemu trądzikowi dał radę dopiero laser Aton, choć teraz myślę też nad peelingami medycznymi właśnie, żeby pozbyć się blizn.
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni