Losy Biedronki pod znakiem zapytania
11 kwietnia 2013
W lutym opisywaliśmy spór pomiędzy gminą Jabłonna a starostwem powiatowym dotyczący pozwoleń związanych z budową Biedronki przy ul. Modlińskiej. Wojewoda unieważnił decyzję powiatu, co budowę supermarketu stawia pod znakiem zapytania. Prace zostały wstrzymane.
Trwają wyjaśnienia sprawy dotyczącej dokumentacji zezwalającej na budowę sklepu Biedronka w Jabłonnie. Władze gminy oskarżają starostwo o błędy w pozwoleniu na budowę. Powiat odrzuca wszelkie zarzuty.
- Na tym terenie miał powstać budynek o zupełnie innym charakterze. Wydana na wniosek inwestora w listopadzie 2011 r. decyzja o warunkach zabudowy przewidywała powstanie budynku o charakterze biurowo-usługowo-handlowym z miejscami parkingowymi - twierdzili urzędnicy z Jabłonny. Tymczasem w pozwoleniu na budowę starostwo dopuściło obiekt handlowy o powierzchni usługowo-handlowej wynoszącej około 800 m2, gdzie usługi to również handel. Jedyną funkcją biurową, jaka znalazłaby się w obiekcie, byłby pokój kierownika. Z tego powodu Jabłonna zaskarżyła decyzję starostwa.
Gdzie wjazd?
Wojewoda unieważnił decyzję jednak z innych względów.
- Wojewoda stwierdził nieważność decyzji starosty, ponieważ pozwolenie na budowę jest niezgodne z warunkami zabudowy terenu. Wynika z nich, że szerokość frontu budynku (czyli od ul. Parkowej) powinna wynosić do 20,4 m. W projekcie budowlanym zaplanowano natomiast 49,29 m, co stanowi rażące naruszenie prawa - wyjaśnia rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. W warunkach zabudowy wydanych przez Jabłonnę zapisano, że dojazd zostanie poprowadzony od strony ul. Parkowej. Nie ma jednak wskazania, że będzie to główny wjazd lub wejście - mówi Joanna Kajdanowicz.
Problematyczne w tej sytuacji stało się wyjaśnienie - gdzie jest front działki? Bo jeśli od Modlińskiej, to problemu nie ma.
- To część działki budowlanej, przylegająca do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę. W warunkach zabudowy wydanych przez Jabłonnę zapisano, że dojazd zostanie poprowadzony od strony ul. Parkowej. Nie ma jednak wskazania, że będzie to główny wjazd lub wejście. Działka ma również istniejący wjazd od ul. Modlińskiej, która jest przecież drogą wyższej kategorii - mówi Joanna Kajdanowicz ze starostwa powiatowego i podkreśla, że wojewoda zinterpretował brak informacji na temat wjazdu od ul. Modlińskiej jako wskazanie ul. Parkowej jako frontu działki. I stąd problem.
Decyzja wojewody nie jest jeszcze prawomocna, a tym samym inwestycja utknęła w miejscu. Sytuacja jest więc skomplikowana. Starostwo nie będzie się odwoływać od decyzji, może to zrobić inwestor, w przeciwnym razie budowa stanie się samowolą - pozwolenie na budowę nie będzie ważne.
Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. wstrzymała prace przy Modlińskiej i odwołała się od decyzji wojewody.
- Złożyliśmy odwołanie i czekamy na jego rozpatrzenie. Podjęliśmy także decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych do czasu rozstrzygnięcia sprawy - informuje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska S.A.
AS
.