REKLAMA

Wawer

różne »

 

Lokale komunalne - nie ma szans na poprawę

  26 września 2008

5 czerwca Rada naszej dzielnicy zaopiniowała pozytywnie uchwałę w sprawie Wieloletniego Programu dotyczącego lokali komunalnych w Warszawie.

REKLAMA

Program, którego przyjęcie wyznacza ustawa, jest najważniejszym aktem praw-nym dotyczącym gospodarowania lokalami komunalnymi w każdej gminie w tym również w Warszawie.

Z uwagi na obszerny charakter Programu opiszę tylko najważniejsze elementy projektu.

Pierwszą rzeczą jest katalog osób, który został określony bardzo szeroko jak w dotychczasowych przepisach. Miasto w swojej polityce pomocy powinno ustalić priorytety w zakresie zapewnienia warunków mieszkaniowych rodzinom najuboż-szym. Moim zdaniem w Warszawie Program powinien objąć:

  1. Zapewnienie lokali zamiennych rodzinom mieszkającym w budynkach do roz-biórki na podstawie decyzji administracyjnych o przydziale lub na podstawie in-nego tytułu prawnego, przed wprowadzeniem w danej miejscowości publicznej gospodarki lokalami albo szczególnego trybu najmu, wydanych przed wejściem w życie ustawy z 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkanio-wych w ustawowym zakresie, czyli tam gdzie ten najem nie został wcześniej wypowiedziany.
  2. Zapewnienie lokali socjalnych dla rodzin eksmitowanych na podstawie wyro-ków sądowych.
  3. Pomoc rodzinom w sytuacjach wyjątkowych czyli dla osób bezdomnych, które zostały objęte programem wychodzenia z bezdomności w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, opuściły dom dziecka, rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka w związku z uzyskaniem pełnoletności, a nie mają zaspokojonych po-trzeb mieszkaniowych i nie są w stanie ich zaspokoić we własnym zakresie, pod warunkiem, że z wnioskiem o pomoc mieszkaniową wystąpią w ciągu trzech lat od uzyskania pełnoletności oraz pozostają w wyjątkowo trudnej sy-tuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej w przypadku: niepełnosprawności wnioskodawcy lub członka rodziny uprawnionego do wspólnego zamieszkiwa-nia, ciężkiej, przewlekłej choroby wnioskodawcy lub członka rodziny uprawnio-nego do wspólnego zamieszkiwania, zaistnienia przemocy lub innej patologii w rodzinie.
Wprowadzenie tak znacznego ograniczenia spowodowałoby realną i szybką pomoc w tych najcięższych przypadkach oraz pozbawiłoby radnych z komisji mieszkanio-wych, urzędników i burmistrzów możliwości dowolnego dysponowania lokalami ko-munalnymi. Nastąpiłaby również zmiana mentalna u osób, które są dotychczas na liście, polegająca na zrozumieniu, że gmina pomaga tylko najbiedniejszym i to tylko w ograniczonym zakresie oraz na tym, że sami muszą szukać innych rozwią-zań swojego problemu. Pobudziłoby to te osoby do działania, a nie tylko biernego oczekiwania na pomoc gminy.

Drugą rzeczą jest zmiana w zasadach zarządzania w zakresie utrzymania zaso-bu lokali komunalnych. Nowoczesnym rozwiązaniem byłoby stworzenie konkret-nych programów dzielnic, które określałyby szczegółowo zakres zadań w poszcze-gólnych okresach czasowych np. wykaz budynków do remontu i zakres, wykaz bu-dynków do wyburzenia z obowiązkiem zapewnienia lokali zamiennych, wykaz pla-nowanych przedsięwzięć mieszkaniowych.

Kolejna rzeczą jest zmiana zasad sprzedaży lokali komunalnych. Obecnie dziel-nica pozbywa się najlepszych zasobów mieszkaniowych a pozostawia lokale w bu-dynkach do remontu. Jednocześnie sprzedaje za 10 lub 20% wartości lokale a bu-duje lokale za bardzo duże pieniądze. Jest to nie do przyjęcia z ekonomicznego punktu widzenia. A jeżeli już sprzedaż byłaby prowadzona, to powinna być ograni-czona do budynków posiadających powyżej siedmiu lokali, również z uwagi na problemy związane z zarządzaniem takimi nieruchomościami np. zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na wszelkie czynności prawne. Ograniczenie sprze-daży spowoduje również, że wyeliminuje się sytuacje, w których jest możliwość sprzedawania budynków trzy lub czterolokalowych posadowionych na dużych dział-kach za cenę wynoszącą 10 lub 20% wartości lokalu i gruntu czyli ze stratą dla miasta, ponieważ nieruchomość taką należałoby sprzedać po cenach rynkowych w przetargu nieograniczonym, po przekwaterowaniu najemców. Jak wynika z do-świadczenia cena rynkowa w przetargu jest nawet o kilkadziesiąt procent wyższa od ceny ustalonej przez rzeczoznawców. Ponadto określenie takich kryteriów spo-woduje brak możliwości wpływania na decyzję o wyznaczeniu do sprzedaży takich nieruchomości. Wyjściem z tej sytuacji byłaby na przykład zgoda na sprzedaż lokali w takich budynkach za cenę wynoszącą 10 lub 20% wartości lokalu i 100% ceny gruntu ustalonej przez rzeczoznawców. Oprócz tych kosztów przyszły właściciel po-nosiłby dodatkowo koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży. Ograniczyło-by to również wtórny obrót nieruchomościami miasta.

Powyższe zmiany nie są jedynymi, które należałoby wprowadzić. Takie rozwią-zania powodowałyby pełną jawność działań władzy. A tak, dalej wszystko będzie zależało od dobrej woli i prawidłowej pracy radnych z komisji mieszkaniowej i za-rządu dzielnicy, którą trudno oceniać i weryfikować.

Pozytywną zmianą byłoby wprowadzenie nowych stawek czynszu zbliżonych do realnych kosztów. Proponowane rozwiązanie dawałoby możliwości składania wnios-ków o zmniejszenie opłat przez najemców o niskich dochodach.

W związku z powyższym uważam, że naszej dzielnicy jak i całej Warszawie po-trzebna jest bardzo poważna debata nad planem gospodarowania mieszkaniowym zasobem komunalnym ponieważ obecny projekt nie rozwiązuje problemów rodzin nie mających możliwości zapewnienia sobie potrzeb mieszkaniowych i powoduje zmniejszenie oraz pogorszenie stanu technicznego lokali komunalnych w dzielnicy Wawer. Nasi radni niestety nie zauważyli tych mankamentów projektu i zagłosowali za pozytywną opinią.

Stanowisko rady dzielnicy w tej sprawie zostało określone w uzasadnieniu, któ-re składa się z ogólnych deklaracji potrzeby zmian.

Powyższy artykuł wyraża wyłącznie poglądy własne autora.

Arkadiusz Kuranowski

PS. Rada Warszawy 26 czerwca nie przyjęła uchwały w tej sprawie, co potwierdza moją opinię. Mam tylko nadzieję, że następna propozycja Programu będzie bar-dziej przemyślana, realna i nowoczesna.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA