REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Puls Warszawy

wypoczynek

 

"Literackie kajaki", czyli spływy kajakowe z pisarką

  21 lipca 2022

"Literackie kajaki", czyli spływy kajakowe z pisarką

Literatura i kajaki? Czy to nie pomyłka? - W żadnym razie! - zapewnia Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, która zaprasza na spływy kajakowe, połączone z warsztatami literackimi i tworzeniem opowiadań o rzekach i... języku. - W poprzednich latach zrealizowaliśmy bardzo udany pilotaż projektu, który w tym roku obejmie całe Mazowsze i różne szlaki kajakowe.

REKLAMA

Uczestnicy będą pływać po Bzurze, Pilicy, Wkrze, Wiśle, Świdrze i innych rzekach Mazowsza z Justyną Bargielską, poetką, pisarką i laureatką licznych nagród literackich, która potrafi zachęcić każdego - niezależnie od wieku - do całkiem poważnej zabawy słowem i językiem.

REKLAMA

Warsztaty językowe na spływie kajakowym

Podczas "Literackich kajaków" Bargielska poprowadzi niecodzienne warsztaty językowe. Ich efektem będą opowiadania stworzone przez uczestników, odwołujące się do historii danego terenu, zabytków, legend i wyjątkowych postaci, a nade wszystko eksploatujące różne dziedziny języka.

A wszystko w formule odkrywczej, międzypokoleniowej zabawy ze słowem, która sprawi, że język polski okaże się najbardziej fascynującą dziedziną!

- Opowiadania nagramy w formie słuchowisk i wypromujemy w internecie - zapowiada Włodkowski. Będą w ten sposób promowały i polszczyznę, i potencjał kulturowy mazowieckich rzek, które nie są wyłącznie przestrzenią przyrodniczo-rekreacyjną. Mają szereg kontekstów kulturowych, artystycznych, literackich, legendarnych, a nawet filmowych.

Po Bzurze pływała niegdyś Maria Dąbrowska, która z pokładu łódki obserwowała tajemniczy minaret. Z kolei Igor Newerlly w czasie okupacji w swoim kajaku... szmuglował mięso, a jego brawurowa wiślana wyprawa z okolic Sandomierza do Warszawy obfitowała w wiele niezwykłych zwrotów akcji oraz udowodniła siłę poezji. Wkra wystąpiła w kultowych "Zmiennikach" Barei, jako wierna rzeka, która "pokonała czerwonych". Ale rzeki mają też spory potencjał językowy, nie tylko związany z osobliwymi nazwami jak Skrwa czy Rawka. Na rozsianych wokół nich kapliczkach przydrożnych można znaleźć wyrazy z... błędami ortograficznymi. A to tylko wierzchołek olbrzymiej góry fascynujących historii i kontekstów.

REKLAMA

Kto może popłynąć?

Do udziału w spływach zaproszeni są wszyscy, niezależnie od wieku, zwłaszcza całe rodziny z dziećmi. - Płyniemy w dwuosobowych kajakach polietylenowych. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej. Wyprawy zabezpieczają uprawnieni przewodnicy oraz ratownicy WOPR - podkreślają organizatorzy.

W ramach każdego wyjazdu zaplanowano również krótki instruktaż z wiosłowania i prowadzenia kajaka. Uczestnicy pokonają ok. 10 km. Jest to dystans przystępny także dla osób, które pływają okazjonalnie.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez stronę internetową fundacjaave.pl. Osoby dorosłe płacą symboliczne 15 zł, dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia oraz seniorzy 60+ mogą skorzystać z atrakcji bezpłatnie.

(red)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA