REKLAMA

Bielany

Migawki z okolicy

 

Literacka - dom, który wciąż straszy

  14 stycznia 2014

alt='Literacka - dom, który wciąż straszy'

To jeden z najdziwniejszych budynków w Warszawie, ale nie ze względu na architekturę. Od jedenastu już lat stoi praktycznie naprzeciwko wojskowych Powązek - przy Literackiej, tuż przy Trasie AK.

REKLAMA

Budowę w 2000 roku rozpoczęła spółka polsko-rosyjska EuRoPol Gaz. Wartość przedsięwzięcia wyceniano wówczas nawet na 150 mln zł. Kiedy okazało się, że firma nie będzie jednak uzytkować budowli, chciała przekazać ją miastu, ale ponieważ podatek od darowizny miał wynieść 26 mln zł, nikt nie chciał się zdecydować na wydanie takich pieniędzy.

Grupa mieszkańców Bielan od lat postuluje stworzenie w tym miejscu campusu artystycznego. Miałyby się tu znaleźć uczelnie (według pomysłodawców Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Teatralna i Uniwersytet Muzyczny). Także galerie, restauracje i akademiki. Władze stolicy widziałyby tu jednak raczej przestrzeń biurową.

Firmie nie udało się dotąd znaleźć kupca. Jest to o tyle trudne, że na wykończenie budynku trzeba wydać poważne pieniądze. Efekt jest taki, że wielki obiekt (powierzchnia 36 tys. mkw.) straszy nas od 2002 roku. I nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić.

mac

Buduj z nami "Migawki z okolicy"! Zauważyłeś coś, co warto docenić, pochwalić, a może wyśmiać czy wytknąć? Wyślij nam zdjęcie z podpisem na maila: echo@gazetaecho.pl.

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# MrOlymp

14.01.2014 13:48

No i gdzie są Ci nasi wspaniali Squatersi? Czyżby lokalizacja zbyt mało atrakcyjna? A może standard wykończenia nie odpowiedni?

# z Bielan

14.01.2014 22:04

Budynek jest pod opieką firmy ochroniarskiej, więc ew. aquatersi długo by tam nie zabawili :)

# belanczyk

15.01.2014 00:03

I czego nowego dowiedzieliśmy się z tej migawki?

REKLAMA

# bielańczyk

27.01.2014 21:50

Z tymi luźdzmi trzeba rozmawiać o wykorzystaniu budynku "Europolgazu" na potrzeby Warszawy : Od środy nowym prezesem PGNiG będzie Mariusz Zawisza, dotychczasowy prezes PGE Dystrybucja, spółki należącej do państwowego koncernu elektroenergetycznego PGE Polska Grupa Energetyczna. Mariusz Zawisza wywodzi się z Lublina i uchodzi za zaufanego człowieka obecnego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. Dyrektorem w PGE Dystrybucja był też Zbigniew Flis, który przed miesiącem został wybrany przez PGNiG na nowego wiceprezesa EuRoPol Gazu.
Za osobę blisko związaną z ministrem skarbu uchodzi także Zbigniew Skrzypkiewicz, który w poniedziałek został wybrany na wiceprezesa PGNiG ds. poszukiwań i wydobycia. To zupełnie nowa dziedzina dla tego menedżera. Nie ma on wykształcenia geologicznego ani górniczego. Przez ostatnią dekadę był szefem spółki Instal Lublin zajmującej się pracami instalatorsko-budowlanymi, a potem kierował spółką Finpol Rohr zajmującą się produkcją tzw. preizolowanych rur. Wkrótce po objęciu stanowiska ministra skarbu przez Włodzimierza Karpińskiego głosami resortu skarbu Skrzypkiewicza powołano na niezależnego członka rady nadzorczej PGNiG, a od listopada został oddelegowany na wiceprezesa ds. korporacyjnych.
Ludzie od finansów
Już od poniedziałku nowym wiceprezesem ds. finansowych PGNiG został Jarosław Bauc. Za rządów AWS był on wiceministrem, a następnie ministrem finansów. Latem 2001 r. głośno było o tzw. dziurze Bauca, czyli gigantycznym deficycie budżetowym, o którym nagle poinformował ten ówczesny minister finansów.
Potem okazało się, że stan finansów nie był tak dramatyczny. Dyskusje o dziurze Bauca zostały jednak wykorzystane przez Sojusz Lewicy Demokratycznej do oskarżenia rządu AWS o nieudolność podczas trwającej w tym czasie kampanii wyborczej do parlamentu wygranej przez SLD. Premier Jerzy Buzek miesiąc przed wyborami w 2001 r. zdymisjonował Bauca, a ten zajął się biznesem. Był prezesem spółki Skarbiec-Emerytura zarządzającej jednym z OFE, a potem szefem Polkomtela, operatora telefonii komórkowej Plus. W lipcu tego roku Bauc został wiceprezesem firmy telekomunikacyjnej HAWE i pracował w niej do grudnia pod nadzorem m.in. byłej szefowej PGNiG Grażyny Piotrowskiej-Oliwy.
Fotel wiceprezesa ds. korporacyjnych PGNiG dostał Andrzej Parafianowicz, który dotąd był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za wywiad skarbowy i walkę z praniem brudnych pieniędzy. Tą problematyką Parafianowicz zajmował się pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, kiedy w Ministerstwo Gospodarkiwie Spraw Wewnętrznych i Administracji był wicedyrektorem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej, a następnie dyrektorem departamentu Banku Handlowego. Parafianowicz ma opinię bliskiego współpracownika byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, z którym współpracował w MSWiA, a potem w Polkomtelu.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl