Leśne i parkowe stołówki
23 lutego 2007
Zima to czas szczególnie trudny dla zwierząt. Ich dokarmianie jest prowadzone przez Zarząd Oczyszczania Miasta.
Jak informuje Iwona Fryczyńska, rzecznik prasowy Zarządu Oczyszczania Miasta, urządzanie "stołówek" w lasach miejskich rozpoczyna się jeszcze przed wystąpieniem mrozów, tak by zwierzęta przyzwyczaiły się do punktów wydawania pożywienia. Częstotliwość dokarmiania i ilość wykładanej karmy dostosowane są do warunków pogodowych. Właściwe dokarmianie zaczyna się wraz z nastaniem mrozów i opadami śniegu. Tej zimy był to grudzień.
Leśna zwierzyna płowa ma do dyspozycji drewniane paśniki ustawione w lasach na Młocinach, Bielanach, Bemowie, Białołęce, Bródnie, Kabatach i w lesie Sobies-kiego. Do paśników wykładane jest siano dla saren i łosi, natomiast w korytka pod paśnikami przysmaki tych zwierząt - marchew, buraki pastewne, ziemniaki oraz ziarno kukurydzy i owsa.
Dla uzupełnienia niedoboru mikroelementów sarny i łosie dostają także sól, która znajduje się w lizawkach. Są to specjalnie wydrążone słupy z miękkiego drewna, wkopane w ziemię. Umieszczona w nich sól pod wpływem wilgoci stop-niowo rozpuszcza się i wsiąka w drewno, sarny zlizują sól albo bezpośrednio z lizawki albo oblizują nasycone solą drewno.
W lasach i na okolicznych polach rozstawiane są także zadaszone budki dla ku-ropatw. Pod nimi serwowane jest ziarno, głównie pszenicy i kukurydzy. Część bu-dek jest przenośna, po to by zmieniać lokalizację, gdy stada kuropatw przenoszą się w inne miejsca.
Bażantom podawane jest ziarno kukurydzy i pszenicy w posypach, czyli jedno-spadowych daszkach wykonanych z desek, gałęzi lub trzciny.
Dziki są najmniej wymagające, nie potrzebują specjalnej zastawy, jedzą bez-pośrednio z ziemi. Ich przysmakami są: ziemniaki, kapusta, marchew, dostają tak-że kukurydzę i pszenicę. Karma rozsypywana jest zawsze w tych samych miejs-cach.
Drobniejsze ptactwo stołuje się w karmnikach i podkarmiaczkach - czyli pojem-nikach wypełnionych niesolonym tłuszczem wymieszanym z ziarnami słonecznika, konopi, lnu i rzepaku.
Dokarmianie prowadzone jest przez Zarząd Oczyszczania Miasta każdego sezonu zimowego, aż do ustąpienia mrozów. Tej zimy Zarząd Oczyszczania Miasta zarezerwował na dokarmianie zwierzyny i ptactwa 25 tys. zł.
Stołeczne lasy zamieszkuje szacunkowo ok. czterech łosi, 80 dzików, 180 sa-ren, 100 lisów, 300 kuropatw i 600 bażantów. Niezliczone ilości ptactwa zamieszku-ją parki, za które odpowiada ZOM.
oprac. Mz