REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Lasery i roboty, czyli tajemnice WAT

  19 listopada 2018

alt='Lasery i roboty, czyli tajemnice WAT'
źródło: Wikimedia Commons / Doxlulzem

Choć kampus wojskowej uczelni zajmuje znaczną część Bemowa, jej działalność pozostaje dla mieszkańców tajemnicą. A szkoda.

REKLAMA

Wojskowa Akademia Techniczna została otwarta w 1951 roku, wkrótce po rozpoczęciu amerykańsko-sowieckiej zimnej wojny i - co za tym idzie - oryginalnie opierała się na wzorcach wypracowanych przez Armię Czerwoną. Od tego czasu wszystko zmieniło się o 180 stopni. Dziś WAT jest nowoczesną uczelnią, którą z powodzeniem można postawić w jednym rzędzie z podobnymi szkołami innych państw NATO. Ruiny w lesie zostały zabytkiem. "To świadek historii" Ruiny w lesie zostały zabytkiem. "To świadek historii"
Najstarsi mieszkańcy wciąż pamiętają 127-metrowe maszty, do 1945 roku górujące nad okolicą jak wieżowce. Pozostałości radiostacji zostały objęte ochroną konserwatorską.
O jej poziomie świadczą także wynalazki, o których istnieniu szeroka publiczność nawet nie wie.

Duma Bemowa

Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm - techniczna nazwa tej broni mówi niewiele osobom, które na co dzień nie interesują się militariami, ale już handlowe określenie "Grot" powinno obić się o uszy nawet laikom. Nowy karabinek automatyczny polskiej armii wszedł do masowej produkcji w 2014 roku, ale narodził się siedem lat wcześniej na Bemowie, dzięki współpracy z fabryką broni Łucznik-Radom. Pod nazwą upamiętniającą gen. Stefana Grota-Roweckiego MSBS-5,56 ma szansę zdobyć popularność nie tylko nad Wisłą, bo jego zakupem zainteresowane są także armie szwedzka i portugalska.

Wstąp do księgarni

Coś dla zdrowia

Naukowcy WAT pracują nie tylko nad militariami. W Centrum Inżynierii Biomedycznej Instytutu Optoelektroniki bemowskiej uczelni opracowana została pierwsza w Europie technologia, pozwalająca wykryć próchnicę za pomocą lasera. Dziełem WAT jest także urządzenie o handlowej nazwie iSULIN, niezwykle ułatwiające życie osobom cierpiącym na cukrzycę. Przypominające kształtem zegarek urządzenie pozwala sprawdzić poziom cukru we krwi w sposób całkowicie bezinwazyjny, bez wkłuwania i bólu. Wyniki pomiarów można odczytać na ekranie smartfona dzięki specjalnej aplikacji.

REKLAMA

Strażak-robot

Niezwykle ciekawą konstrukcją, opracowaną przez Instytut Budowy Maszyn WAT, jest Florian. Ta zdalnie sterowana maszyna to prawdziwy strażak-robot, idealnie sprawdzający się przy torowaniu drogi do rannych albo usuwaniu powalonych drzew, również na skażonym terenie niedostępnym dla ratowników. Jak chwalą się naukowcy z WAT, Florian jest trzykrotnie szybszy od podobnych konstrukcji, opracowanych w innych krajach.

O wynalazkach opracowanych przez Polaków (nie tylko na bemowskiej uczelni) można dowiedzieć się więcej dzięki wystawie "100 wynalazków na 100-lecie odzyskania niepodległości", którą można oglądać do końca roku w Bibliotece Głównej WAT przy Urbanowicza 19.

(dg)

REKLAMA

Na podstawie:

  • Mariola Nawrocka, Iwona Piwońska "100 wynalazków na 100-lecie odzyskania niepodległości", WAT..
  •  

    REKLAMA

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Znajdź swoje wakacje

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuBemowo

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    REKLAMA

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    REKLAMA

    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    Kambukka Olympus
    Kambukka Lagoon

    REKLAMA

    Wyjazdy sportowe
    Wyjazdy sportowe

    REKLAMA

    REKLAMA