Wkrótce metamorfoza ścieżek spacerowych w Lesie Bródnowskim
7 października 2023
Las Bródnowski jest terenem, z którego licznie korzystają mieszkańcy okolicznych osiedli. Obecne ścieżki prowadzące przez las nie ułatwiają, ani też nie zachęcają do spacerów. Ma to się wkrótce zmienić.
Przez większość dni w roku, zwłaszcza po opadach, trudno jest przejść ścieżką do polany grodziska oraz aleją brzozową, żeby nie ugrzęznąć w błocie. Jeszcze trudniej jest przejechać rowerem, wózkiem dziecięcym oraz na wózku inwalidzkim. Podobnie wygląda to na odcinku od drewnianego pomostu do ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż ulicy Kondratowicza.
Jadłodzielnia nie miała powodzenia. W tym samym miejscu będzie kolejna
Jednym z pomysłów, które w 2022 roku, w ramach budżetu obywatelskiego Warszawy, zyskały w głosowaniu akceptację mieszkańców, było postawienie jadłodzielni w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Łabiszyńskiej na Bródnie. Mimo że po roku funkcjonowania została przeniesiona w inne miejsce, zaproponowano kolejną w tej lokalizacji a projekt ponownie zaakceptowali mieszkańcy.
W czerwcowym głosowaniu nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim uznanie mieszkańców zyskały dwa projekty zakładające remont ścieżek w Lesie Bródnowskim.
Remont dwóch alejek w Lesie Bródnowskim
Pierwszy z projektów za 490 tys. złotych zakłada remont ścieżki leśnej na dwóch odcinkach: od ulicy Przy Grodzisku (za parkingiem) do polany archeologicznej oraz w alei brzozowej (łącznie chodzi o ok. 750-metrowy odcinek). Jak zaznacza autorka, remont powinien zostać wykonany poprzez podwyższenie nawierzchni ponad teren bez korytowania i bez wycinek, zaś szerokość drogi powinna wynosić ok. 2,5 m, tak aby mogły poruszać się na niej rowery, wózki dziecięce i wózki osób niepełnosprawnych oraz małe samochody zaangażowane do prac porządkowych, np. sprzątania śmieci, pielęgnacji drzew itp. Nawierzchnia ścieżek ma być wykonana z pospółki, a spodnie warstwy z kruszywa łamanego, niekiedy przewidziane zostały drewniane krawężniki. W ramach projektu, wzdłuż ścieżek ustawionych zostanie kilka ławek z oparciem z drewna odpornego na warunki atmosferyczne oraz kosze na śmieci z możliwością segregacji odpadów, które będą zabezpieczone z góry ze względu na deszcz i ptactwo oraz zwierzęta leśne.
Ścieżka do utwardzenia
W kolejnym zwycięskim projekcie oszacowanym na 450 tys. złotych, jego autorka przewiduje utwardzenie nawierzchni ścieżki leśnej od drewnianego pomostu do ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Kondratowicza (ok. 520-metrowy odcinek). Nawierzchnia ma być wykonana tak samo, jednak tu - nie przewidziane zostały ławki do odpoczynku i kosze na śmieci. Opisane projekty mają doczekać się realizacji już w przyszłym roku.
(db)
.