Kto będzie rządził Warszawą? PiS rozważa dwóch kandydatów
27 maja 2020
Rafał Trzaskowski rozpoczął kampanię wyborczą i zamierza ubiegać się o urząd Prezydenta RP. Wiemy, kto mógłby go potencjalnie zastąpić w warszawskim ratuszu.
Prezydent Warszawy oficjalnie nie jest jeszcze kandydatem na prezydenta Polski a data wyborów pozostaje nieznana, ale start Rafała Trzaskowskiego wydaje się przesądzony. Gdyby kampania wyborcza zakończyła się jego sukcesem, czekałaby nas powtórka scenariusza sprzed 15 lat.
Komisarz w Warszawie
23 października 2005 roku prezydent Warszawy Lech Kaczyński pokonał w II turze wyborów Donalda Tuska, co pozwoliło mu zamienić ratusz na pl. Bankowym na pałac na Krakowskim Przedmieściu. Kaczyński zrezygnował ze stanowiska w samorządzie 22 grudnia, na dzień przed zaprzysiężeniem na prezydenta, de facto przekazując obowiązki Mirosławowi Kochalskiemu. Tego samego dnia zaczęła się gra na czas. Zdominowana przez PiS rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu prezydenta Warszawy dopiero... w lutym.
- Dziś Rada Warszawy przyjęła uchwałę o nieprzeprowadzaniu w stolicy przedterminowych wyborów - czytamy w archiwum ratusza pod datą 8 lutego 2006 roku. - Do października funkcję prezydenta Warszawy będzie pełnił Mirosław Kochalski. Jak wyjaśnił specjalista od prawa samorządowego prof. Adam Jaroszyński, "według ustawy o samorządzie gminnym z 1990 roku, w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta, burmistrza lub prezydenta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, burmistrza lub prezydenta pełni osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów".
Wbrew zapowiedziom Kochalski nie pozostał na stanowisku do października. 20 lipca - z nominacji premiera Jarosława Kaczyńskiego - komisarzem Warszawy został były premier Kazimierz Marcinkiewicz, który otrzymał zadanie wygrania wyborów samorządowych. Dynamicznie prowadzona kampania, podczas której były poseł otworzył m.in. wiadukty nad rondem Starzyńskiego, zakończyła się sensacyjnie: 12 listopada Marcinkiewicz zdobył 38% głosów, wyprzedzając Hannę Gronkiewicz-Waltz. Dwa tygodnie później odbyła się druga tura, która zakończyła rządy PiS w Warszawie.
Kto zastąpi Trzaskowskiego?
Wspomniane wcześniej przepisy wciąż obowiązują. Jeśli Trzaskowski zostanie głową państwa, będzie musiał zrzec się stanowiska w ratuszu. Mająca większość w radzie miasta PO zapewne powtórzy manewr PiS sprzed 15 lat, maksymalnie odwlekając moment mianowania komisarza przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tu pojawia się pierwszy znak zapytania, ponieważ PiS teoretycznie może w dowolny sposób przegłosować zmianę przepisów, które zdąży jeszcze podpisać Andrzej Duda. Według obowiązujących obecnie - komisarz byłby w stolicy przez trzy miesiące a w tym czasie muszą się odbyć nowe wybory prezydenta Warszawy.
Kto komisarzem, kto prezydentem?
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, PiS rozważa dwa nazwiska. Pierwszym kandydatem na komisarza jest Sebastian Kaleta, związany z partią Zbigniewa Ziobry poseł i wiceminister sprawiedliwości, były radny Warszawy pochodzący z Siedliszcza koło Chełma. Brany pod uwagę jest także Jarosław Krajewski, warszawiak, poseł z naszego okręgu, również mający na koncie mandat radnego miasta.
W przedterminowych wyborach na prezydenta Warszawy Platforma Obywatelska - to znów informacja nieoficjalna - chce wystawić posła Marcina Kierwińskiego. To najbardziej wpływowy członek stołecznych struktur partii, równocześnie pełniący funkcję sekretarza generalnego i członka zarządu krajowego.
(dg)