REKLAMA

Targówek

historia »

 

Księcia Ziemowita - tu niewiele się zmienia, ale...

  19 listopada 2014

alt='Księcia Ziemowita - tu niewiele się zmienia, ale...'
Tak wyglądała ul. Księcia Ziemowita ok. 1950 roku. Zmieniło się niewiele.
źródło: Bródno - Bloki pełne historii

Kiedyś była drogą łączącą folwarki, dziś jest główną ulicą Targówka Fabrycznego. Dla większości warszawiaków to jednak taki sam "koniec świata", jak dawniej.

REKLAMA

Targówek Fabryczny najlepiej zwiedza się nocą na rowerze. Na większości ulic równiutki asfalt, jedzie się więc bardzo przyjemnie... i podziwia nicość. Tu blade światło latarni oświetla zrujnowany przedwojenny domek i kapliczkę, tam słychać nerwowo grającego świerszcza. Gdyby nie owady, cisza byłaby absolutna, bo na ulicach nie ma ani ludzi, ani samochodów. Zza niegościnnie zamkniętej bramy wyłania się wieżyczka malowniczego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, kawałek dalej drogę przebiega kuna. Ciężko uwierzyć, że to Warszawa.

W XIX w. była tu droga, łącząca folwarki Elsnerów i Dotrzyma z Pragą. W miarę miejską ulicą Księcia Ziemowita stała się po I wojnie światowej, gdy włączono ją w granice Warszawy i zaczęto zabudowywać niskimi, zazwyczaj parterowymi domkami. I tak było aż do XXI w., gdy zaczęto przebudowywać układ komunikacyjny ulicy. Dziś planuje się na Księcia Ziemowita budowę linii tramwajowej i dwukrotne poszerzenie ulicy. Świat sprzed stu lat odejdzie do lamusa. Póki co jednak żadne konkretne terminy nie są znane.

DG

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni