REKLAMA

Legionowo

historia »

 

Kozłówka: kiedyś willa, dziś zepchnięta na margines

  13 lutego 2015

alt='Kozłówka: kiedyś willa, dziś zepchnięta na margines'
źródło: fotopolska

Pomimo bogatej historii i cennych zabytków, od lat cieszy się kiepską sławą wśród mieszkańców. Czy Kozłówka ma w ogóle szanse na integrację z resztą miasta?

REKLAMA

Historia całego Legionowa zaczęła się w 1877 roku. Wówczas na terenach hrabiego Augusta Potockiego powstała stacja Kolei Nadwiślańskiej Jabłonna. To właśnie tu trasa kolejowa przecinała się z jedną z pierwszych dróg bitych na ziemiach Polski - Traktem Kowieńskim. W ciągu kolejnych kilku lat, przy stacji kolejowej, hrabia August Potocki założył letnisko zwane od jego imienia Gucinem (hrabiego potoczne nazywano Guciem). Dawne letnisko to teraz sam środek Legionowa pomiędzy ulicą Piłsudskiego a Warszawską. Z tego też okresu pochodzą inne nazwy związane z Legionowem, m.in. Kozłówka.

Kiedyś willa i park

W 1886 roku czterohektarową posiadłość kupił Władysław Kozłowski. Stąd właśnie pochodzi nazwa, która funkcjonuje do dziś. Wówczas jednak Kozłówka była zespołem willowo-parkowym, a teraz to nazwa całej części miasta.

- W połowie lat 90. XX w. od nazwy "Kozłówka" utworzono zwyczajowe określenie dla pobliskiego osiedla komunalnego, założonego w opuszczonych przez wojsko koszarach carskich. I choć nazwa ta szybko przyjęła się w lokalnym środowisku, to nie do końca odpowiada realiom historycznym - mówi Jacek Szczepański, dyrektor legionowskiego muzeum, który w przewodniku "Powiat Legionowski - przewodnik subiektywny" szczegółowo opisał też inne ciekawe budynki na dzisiejszej Kozłówce, a są nimi z pewnością budynki 4. Batalionu Kolejowego. Murowane koszary zostały wybudowane pod koniec XIX w. przez władze carskie między willą "Kozłówka" a drewnianymi budynkami 191. Drohiczyńskiego Rezerwowego Pułku Piechoty.

Kup bilet

Bezrobocie i alkohol

Historia Kozłówki jest bogata, jednak dzisiaj ta część miasta to głównie budynki komunalne. I nie cieszy się dobrą sławą. Mieszka tu ok. 700 osób, z tego prawie 200 to dzieci i młodzież.

- Osiedle to, w okresie kilku ostatnich lat znacznie się zmieniało. W tej chwili tylko dwa budynki nie posiadają centralnego ogrzewania. Jak zintegrować Kozłówkę z resztą Legionowa?
- Trzeba usunąć tory - to one nas dzielą i zmienić stosunek władz miasta, które od zawsze traktują nas jak margines... - mówi Ewa Scecewicz.
Ulice oraz chodniki zostały przebudowane, teren doświetlony, wybudowano plac zabaw. Te zmiany korzystnie wpłynęły na sytuację społeczną - komentuje radny Józef Dziedzic. - Największym problemem Kozłówki jest znaczna liczba bezrobotnych oraz większy niż w innych rejonach Legionowa odsetek osób nadużywających alkoholu. To przekłada się na sytuację materialną oraz społeczną dzieci, a właśnie one powinny być otoczone największym wsparciem instytucji społecznych oraz władz.

REKLAMA

Usunąć tory czy zmienić nastawienie?

Dobrym duchem okolicy jest Ewa Scecewicz, która stara się obecnie o zainstalowanie obok boiska do piłki nożnej stołu do ping-ponga oraz tzw. piłkarzyków. Dzięki tej społeczniczce w osiedlu trochę się dzieje, a młodzi ludzie mają możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.

- Mieszkam tu i staram się pobudzać ludzi do działania. Udało się zrealizować wiele, ale wciąż też wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Teraz złożyliśmy wniosek o rozbudowanie naszego boiska, z którego bardzo chętnie korzystają młodzi ludzie - mówi Ewa Scecewicz.

Co jej zdaniem trzeba pilnie zmienić na Kozłówce? - Ta część miasta to nie tylko dzieci. Tutaj mieszka też wiele osób starszych, które zwyczajnie nie mają gdzie się spotkać, napić herbaty i porozmawiać. Jedynym sposobem na spędzanie wolnego czasu są dla nich spacery lub siedzenie na placu zabaw - mówi pani Ewa i dodaje, że potrzebny jest tylko mały lokal, a resztę mieszkańcy zorganizują sami.

Jak zintegrować Kozłówkę z resztą Legionowa?

- Trzeba usunąć tory - to one nas dzielą i zmienić stosunek władz miasta, które od zawsze traktują nas jak margines... - mówi.

REKLAMA

Kolejny social

Zamiast w infrastrukturę miasto tymczasem inwestuje w kolejne bieda-bloki. Za rok na Kozłówce przy ul. POW za ponad 5 mln zł powstanie kolejny budynek socjalny. Blok będzie miał cztery kondygnacje, a na nich 39 mieszkań, komórki lokatorskie i lokal usługowo-biurowy.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# emelku

28.03.2022 23:33

maniula kozak
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe