Koniec Małego Franka. Ulica zmienia nazwę
10 lipca 2019
Mieszkańcy muszą się przyzwyczaić. Nazwisko Danuty Siedzikówny "Inki" zostanie na mapach Woli na stałe.
Po upadku komunizmu z map Woli znikły m.in. al. Rewolucji Październikowej czy al. Świerczewskiego, ale podczas pierwszej fali dekomunizacji upiekło się kilku mniej znanych stalinowcom. Drugie "sprzątanie" mapy Warszawy z reliktów komunizmu zmieniło się w farsę, gdy rada miasta nie zajęła się sprawą w przewidzianym terminie. Zgodnie z prawem sprawą zajął się wojewoda, ale sąd wytknął mu błędy formalne. Teraz warszawscy radni wrócili do tematu i zdecydowali: ulica na Kole będzie nosić imię "Inki", nie "Małego Franka".
Kim był?
- Franciszek Zubrzycki (1915-1942), ps. "Mały Franek", działacz konspiracji stalinowskiej w II RP, w czasie wojny członek komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej i Gwardii Ludowej, dowódca grupy zbrojnej Gwardii Ludowej, wykreowany przez propagandę PRL na pierwszego dowódcę "oddziału partyzanckiego" - czytamy w biogramie przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.
W epoce komunizmu Zubrzycki był promowany na bohatera II wojny światowej, co nie miało żadnego pokrycia w rzeczywistości. Podczas nagłośnionego w propagandzie pierwszego "wyjścia w pole" jego oddział w ogóle nie wziął udziału w walce. Grupa została rozbita już w czerwcu 1942 roku, gdy po obrabowaniu żołnierza AK przypadkiem natknęła się na niemieckich żandarmów.
Nowa patronka
Danuta Siedzikówna "Inka" (1928-1946) była podczas II wojny światowej sanitariuszką Armii Krajowej. W 1946 roku została aresztowana i skazana na śmierć za działalność antykomunistyczną. Miejsce jej pochówku zostało ustalone dopiero 69 lat później. W 2015 roku obok kościoła przy Bema odsłonięto popiersie "Inki".
(dg)