REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

kultura

 

Koncerty na bemowskim lotnisku zostaną "ukrócone"?

  28 października 2022

Koncerty na bemowskim lotnisku zostaną "ukrócone"?
Fot. Jakub Gręziak

Jedna z radnych oczekuje od władz dzielnicy podjęcia działań zmierzających do ograniczenia uciążliwości związanych z imprezami masowymi odbywającymi się na płycie lotniska. Mieszkańcom szczególnie miały dać się we znaki niedawne koncerty, odbywające się w ramach SBM Festival oraz festiwal ON AIR.

REKLAMA

Zdaniem radnej Ewy Przechodzień-Schmidt, ostatnio dwukrotnie koncerty na lotnisku zakłócały ciszę nocną na znajdujących się w pobliżu osiedlach. Pierwszy z nich, SBM Festival 2022 odbył się w dniach 25-27 sierpnia. Hałas miał rozpoczynać się o godzinie 19 i trwać do drugiej w nocy.

- Nie dość, że nie były przestrzegane godziny ciszy nocnej, to dodatkowo koncerty odbywały się w środku tygodnia - mówi radna. Kolejne koncerty miały mieć miejsce w dniach 9-11 września (festiwal On Air). Trwały one do godz. czwartej nad ranem, ze zdecydowanym nasileniem hałasu od godz. 1:30. - Natężenie dźwięku było tak duże, że uniemożliwiało odpoczynek nocny ludziom oraz zwierzętom domowym i leśnym. Dźwięk rozchodził się na ogromnym obszarze, mieszkańcy niektórych nieruchomości na osiedlu Boernerowo zgłaszali drgania murów - przekonuje radna Przechodzień-Schmidt.

Bloki potrafią drgać

Skargi mieszkańców z powodu koncertów na lotnisku pojawiają się co jakiś czas. Na przykład przed rokiem doszło do słynnego już koncertu rapera i idola młodego pokolenia - Maty. Wówczas to strażnicy miejscy otrzymali alarmujące zgłoszenie, że jeden z budynków przy ul. Sołtana cały drgał. Zarządzono ewakuację mieszkańców. Na miejscu były straż pożarna, pogotowie ratunkowe, pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego i policja. Strażacy stwierdzili, że powodem takiej reakcji budynku był koncert Maty. Część mieszkańców przyjęła te informacje z niedowierzaniem. W imprezie uczestniczyło około 30 tysięcy fanów. Jednak - jak widać - nie wszyscy byli z tego powodu zadowoleni.

Wysłali prośbę

Jak informują władze dzielnicy prezydent miasta nie ma prawnej możliwości zakazania imprezy lub ograniczenia czasu jej trwania.

- Jesteśmy świadomi, iż ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie zabezpiecza interesów mieszkańców narażonych na nadmierny hałas wynikający z ich organizacji. Dlatego też bardzo poważnie traktujemy wszystkie uwagi i zgłoszenia. Wszystkie przekazujemy do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - informuje wiceburmistrz Jakub Gręziak.

Wspomniane Biuro zwróciło się już z prośbą do dyrektora Centrum Usług Logistycznych MSWiA, które jest zarządcą terenu lotniska, o rozważenie możliwości ograniczenia sposobu wynajmu terenu przy ul. Kaliskiego 57 na potrzeby organizacji imprez komercyjnych, szczególnie w godzinach nocnych.

Co można zrobić?

Obecnie mieszkańcy, dla których koncerty są uciążliwe, mogą złożyć skargę do właściciela terenu, Rzecznika Praw Obywatelskich lub wystąpić z powództwem cywilnym do właściciela terenu, szczególnie jeśli zakłócanie ciszy nocnej jest notoryczne. W trakcie koncertu, mieszkańcy mają też prawo do zawiadomienia komendanta rejonowego policji Warszawa IV (właściwego dla terenu lotniska). Ma on obowiązek podjąć działania mające na celu zapewnienie przestrzegania przepisów, w tym chroniących przed hałasem i zapewniających porządek publiczny. Jak informuje wiceburmistrz Gręziak, w związku z SBM Festiwalem 2022, bemowski ratusz odnotował kilka telefonów od niezadowolonych mieszkańców.

(db)

.
 

Polecamy

Komentarze (9)

# PKU

28.10.2022 07:46

nie wiem jakim cudem blok na Sołtana drgał, skoro u mnie na Lencewicza nic nie było słychać. Jak grała Metallica czy Rammstein to wszystko na balkonie słyszałem, a teraz nic.
Jestem jak najbardziej za tym, żeby koncerty nadal się odbywały, bo alternatywą jest Stadion Narodowy z fatalną akustyką.

# Tolek_niebanan

28.10.2022 09:28

Mieszkam na Perzyńskiego (Słodowiec) i zależnie od ustawienia sceny bywa, że delikatnie wibrują u mnie szyby. Ale ostatni raz tak było na AC/DC, czyli daaawno. No ale słychać. Akustyka to dziwna bestia jest.

# Umc-umc-umc

28.10.2022 11:24

Zgredowskie marudzenie.

REKLAMA

# kris78

28.10.2022 12:47

To jest miejsce idealne na konterty, ludzie też chcą się gdzieś bawić. To miejsce jest idealne i takich koncertów, powino być tutaj wiecej!

# MagdaW

28.10.2022 15:18

Ostatnio to już rzzeczywiscie było przegięcie...na Chomicżówce trzeba było zamknąć okna żeby cokolwiek wioeczorem w TV obejrzeć :(

# flow

28.10.2022 21:56

Tyle tam było koncertów, naprawdę ciężkiej muzyki... aż w końcu na Macie komuś coś drgnęło?

REKLAMA

# Mieszkaniec Sołtana

29.10.2022 21:58

To może by tak pani radna zajęła się poważnieszymi sprawami. Mieszkam na Sołtana i u mnie nic nie drżało. A jak kościół dzwoni to nikomu nie przeszkadza?

# Dzwą

01.11.2022 20:48

#Mieszkaniec Sołtana napisał(a) 29.10.2022 21:58
A jak kościół dzwoni to nikomu nie przeszkadza?
Zazwyczaj przeszkadza stalinowcom którzy przybłąkali się do Polski w 1945 roku i ich niektórym potomkom.

# szarik

02.11.2022 13:32

Ojojoj, dwa koncerty były, hałasy do nocy! A jak ryczące samolociki z lotniska od 6 do 22 terroryzują hałasem 3 dzielnice to już "lotnisko było od kredy i jury, nie podoba się to wypad swoją wieś". Poproszę o jak najwięcej koncertów i owieranie bramek od południa, przynajmiej te latające traktory uziemione. Jak Metallica grała to sam miód na uszy :)

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA