REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

kultura

 

Koncert w Płudach na dwusetne urodziny Felińskiego

  8 września 2022

Koncert w Płudach na dwusetne urodziny Felińskiego
materiały Fundacji Ave

Takie okazje zdarzają się nieczęsto! W 2022 roku przypadają dwusetne urodziny wyjątkowego człowieka - św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy i założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi dla opieki nad sierotami, które od blisko 100 lat prowadzą domy na Białołęce. W czasie II Wojny Światowej uratowano w nich 200 dzieci żydowskich. Z tej okazji w niedzielę 11 września o godz. 19.15 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 odbędzie się wykonanie utworu napisanego specjalnie na tę okazję "Mówiono o Nim, że przegrał", z udziałem filharmoników warszawskich, solistów i chóru Ave.

REKLAMA

- Co prawda Feliński spędził w Warszawie zaledwie półtora roku, ale zostawił dzieło, które trwa do dziś - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, organizującej wydarzenie. - W urokliwym pałacyku Bogusławskiego przy ulicy Żelaznej ulokował Rodzinę Maryi, która od 1862 r. prowadzi w całej Warszawie działalność na rzecz najmłodszych i ubogich.

Od 1924 roku także w Płudach, a od 1926 na Białołęce Dworskiej.

Te dwa obiekty odegrały bardzo ważną rolę w historii Białołęki. Od samego początku działały w nich domy dziecka. Prowadzono cieszącą się olbrzymim uznaniem szkołę powszechną, były też miejscem ukrywania Żydów w czasie II wojny światowej. W szczytowym momencie akcji, jesienią 1944 roku, w piwnicach domu w Płudach znajdowało się 200 dzieci żydowskich! W kościele w Płudach od kilku lat przechowywane są relikwie założyciela Rodziny Maryi.

REKLAMA

Przyjaciel Słowackiego i wizjoner

Św. Zygmunt Feliński, to postać wciąż mało znana, a nietuzinkowa, niezmiernie ważna dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście jego koncepcji patriotyzmu i odzyskania niepodległości. W trudnym czasie przed wybuchem Powstania Styczniowego próbował pogodzić "Białych" z "Czerwonymi" i studził nastroje zwolenników walki zbrojnej. Uważał, że decyzja o wojnie powinna być przemyślana i przygotowana. - Można powiedzieć, że był łącznikiem między romantyzmem a pozytywizmem - dodaje Włodkowski. - Patrzył dalej, szerzej, nie poddawał się emocjom... A jednocześnie miał wielkie serce. Chociaż w stolicy spędził zaledwie 16 miesięcy, zainicjował na wielką skalę akcję systemowej pomocy dla najuboższych.

Poza tym warto wiedzieć, że bardzo blisko przyjaźnił się ze Słowackim i wywarł na niego ogromny wpływ. Pełnymi garściami czerpał ze spuścizny Krasińskiego, zaangażował się w Wiosnę Ludów. Ostatnie lata życia spędził w ukraińskiej Dźwiniaczce, gdzie cieszył się autorytetem katolików, żydów, unitów i prawosławnych.

REKLAMA

11 muzycznych obrazów

Utwór "Mówiono o Nim, że przegrał" składa się z 11 muzycznych obrazów z życia św. Zygmunta, które prowadzą przez najważniejsze wydarzenia z jego biografii. Słowa ułożył Bartłomiej Włodkowski, który zastrzega: - Nie czuję się autorem, ponieważ jedynie wybrałem słowa samego bohatera. Cały utwór składa się wyłącznie z myśli Felińskiego, wyjętych z poezji, listów czy pisanych na wygnaniu pamiętników. Zaskakujące jest to, że przeważająca część jego spuścizny jest bardzo aktualna, wydaje się komentarzem do dzisiejszych wydarzeń.

Niezwykle sugestywną, bardzo emocjonalną i różnorodną muzykę skomponował Jerzy Cembrzyński, laureat "Grammy" i autor niedawno wydanych przez Fundację Ave na płycie CD "Sprawiedliwych". Słuchacze znajdą się w samym ogniu walki pod Trzebawiem w 1848 roku, będą świadkami śmierci Słowackiego, usłyszą dramatyczną rozmowę Felińskiego z ks. Mikoszewskim, wreszcie pojadą na zesłanie. Na koniec wejdą z kardynałem Wyszyńskim do katedry warszawskiej...

Utwór wykonają znakomici soliści i instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Narodowej, a także białołęcki chór Ave przygotowany przez Bartłomieja Włodkowskiego. Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących na fundacjaave.pl.

(red)

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA