REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Koncert dla zapomnianych ofiar wojennego dramatu w Płudach

  15 listopada 2017

alt='Koncert dla zapomnianych ofiar wojennego dramatu w Płudach'

"Sierpniowy Dramat Płud" to przejmująca historia z czasów II wojny światowej. Około 20 młodych mieszkańców Płud, Choszczówki i Dąbrówki Szlacheckiej zostało 30 sierpnia 1944 roku aresztowanych przez hitlerowców i wywiezionych następnego dnia w kierunku Jabłonny. Do dziś nie wiadomo, gdzie zostali rozstrzelani.

REKLAMA

W najbliższą niedzielę 19 listopada o godz. 19.00 w kościele przy ul. Sierpniowy dramat Płud Sierpniowy dramat Płud
30 sierpnia minęła 63 rocznica brutalnej hitlerowskiej zbrodni, dokonanej na młodych mieszkańcach Płud w sierpniu 1944 roku.
Klasyków 21 będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu. 50 muzyków: dwa chóry - mieszany Ave i męski Oktawian, Orkiestra Dęta Miasta Ząbki, solista Polskiej Opery Królewskiej. Do tego utwory znakomitych autorów - Beethovena, Mozarta, o. Kusza, św. Teresy, Blachy i Świdra. Ale najważniejszy jest cel: pro memoria ofiar "Sierpniowego dramatu Płud".

Aresztowania były odwetem za ucieczkę ks. Albina Tomasza Kołakowskiego, który na terenie Białołęki prowadził przez cały okres okupacji działalność konspiracyjną. W domu sąsiadów miał radiostację, a poprzez siatkę zaprzysiężonych harcerzy przekazywał ważne informacje i meldunki partyzantom ukrytym w lasach Choszczówki.

- To jedno z najważniejszych wydarzeń na Białołęce w czasie II wojny światowej - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave, który jako pierwszy zbadał i opisał dramatyczne wydarzenia sprzed lat w "Historii Białołęki" oraz wydanych ostatnio "Perełkach Białołęki". - Pokazuje, jakim koszmarem była wojna. Niewiarygodne, iż rodziny wciąż nie wiedzą, gdzie leżą ich bliscy. Wiele osób uczestniczyło po wojnie w różnych ekshumacjach, ale ciał nigdy nie odnaleziono.

Materialnym śladem wydarzeń z sierpnia 1944 roku jest kapliczka stojąca na terenie dawnego gospodarstwa ks. Kołakowskiego przy ulicy Strzybnickiej. Co prawda figurę zniszczyli nieznani sprawy na początku XXI wieku i ta, która znajduje się tam obecnie nie jest oryginalna, ale cokół, postument i skała, na której stoi Maryja - już tak. - Dlatego właśnie tam umieścimy tablicę z nazwiskami zamordowanych, którą przygotowała Fundacja Ave we współpracy z rodzinami ofiar i władzami dzielnicy. Zostanie ona poświęcona 19 listopada podczas mszy św. o g. 18.00 poprzedzającej koncert - dodaje Włodkowski. - Prawdopodobnie zginęło wówczas więcej osób, ale udało się potwierdzić tożsamość piętnastu - młodych chłopaków, których hitlerowcy wyciągnęli z okolicznych domów oraz kilku osób, które pracowały w gospodarstwie księdza. Do tej pory upamiętniono jedynie dwie ofiary - mieszkające z księdzem Kołakowskim Marię i Teresę Wilmanowicz. Ich starsza siostra Łucja po wojnie ufundowała tablicę na ścianie starego kościoła w Płudach oraz witraże w świątyniach w Płudach i Jabłonnie.

Wśród zamordowanych byli m.in. 19-letni Tadeusz Gilecki, żołnierz Armii Krajowej oraz 37-letni Władysław Broniec, mieszkaniec Dąbrówki Szlacheckiej, ojciec rodziny. Brat Tadeusza, Henryk Gilecki oraz córka Władysława - s. Hieronima Broniec, niewidoma franciszkanka z Lasek, będą obecni na uroczystościach 19 listopada. - Dla tych osób to bardzo ważny moment - mówi Bartłomiej Włodkowski. - Dopełnienie historii, z którą mierzyli się całe swoje życie. Czynimy to w listopadzie, bo jest to miesiąc pamięci o zmarłych. Teraz kapliczka stanie się miejscem pamięci. I dla rodzin, i dla wszystkich białołęczan.

Niedziela 19 listopada, godz. 18.00 - msza św. z poświęceniem pamiątkowych tablic, godz. 19.00 koncert "Pieśń nadziei" (wstęp wolny).

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy