Kolejka na wiek
7 grudnia 2002
Przed końcem ubiegłej kadencji miała wejść w życie uchwała o zakupie przez włodarzy Targówka budynku socjalnego z przeznaczeniem dla rodzin, które miały zostać przesiedlone z domu przy ul. Handlowej 1/3 przeznaczonego do rozbiórki.
- Obecnie na terenie dzielnicy mamy osiem budynków z decyzjami o rozbiórce. Kolejne 33 budynki mają ekspertyzy, z których wynika, że nie nadają się do remontu i należałoby je rozebrać. Decyzje w tej sprawie były dotychczas podpisywane przez starostę. Teraz nie wiadomo w czyich to będzie kompetencjach - mówi Rafał Baliński z wydziału promocji i informacji Targówka.
Gdyby chcieć przekwaterować wszystkie rodziny z budynków przeznaczonych do rozbiórki, tych z ekspertyzami oraz rodziny z mieszkań komunalnych, które powinny zostać niezwłocznie wyremontowane, ale nie zostaną, to okazałoby się, że potrzeba 479 mieszkań. Tak duża byłaby kolejka oczekujących.
- Przekwaterowania następują tylko w sytuacjach, gdy zwolni się jakieś mieszkanie komunalne na przykład w wyniku śmierci lokatora. W ciągu roku odzyskiwanych jest tylko kilka mieszkań. W latach 1994-2002 opróżnionych zostało 30 lokali - wylicza Baliński.
Przy tym tempie pozyskiwania mieszkań komunalnych na potrzeby dzielnicy przekwaterowanie wszystkich rodzin potrwa około... 100 lat. Jest to perspektywa, która może zainteresować jedynie niewielką część żyjących mieszkańców z lokali komunalnych, którzy oczekują na nieco lepsze mieszkanie, niż zajmowane w tej chwili.
Co by się stało, gdyby nagle pojawiła się potrzeba znalezienia mieszkań dla kilku rodzin od zaraz np. w wyniku zawalenia budynku? Na to pytanie chyba nikt na Targówku nie potrafi odpowiedzieć. Jak jednak zapewnia Rafał Baliński, komisja do spraw lokalowych zbiera się natychmiast w takiej awaryjnej sytuacji i szybko podejmuje decyzję szukając lokalu zastępczego. Całe szczęście w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy raz tylko zdarzyła się taka konieczność.
Grzegorz Ciesielski