REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Kolejka Jabłonowska - i komu to przeszkadzało...

  6 października 2014

alt='Kolejka Jabłonowska - i komu to przeszkadzało...'
Tak prezentuje się zabytkowa stacja wąskotorówki w Międzylesiu. Te na Białołęce byłyby podobne.

Dziś na Białołęce z mozołem buduje się linię tramwajową i - już raczej bezskutecznie - upomina o metro. Tymczasem komunikacja szynowa w naszej dzielnicy istniała już ponad 100 lat temu.

REKLAMA

Pod koniec XIX w. dwóch warszawskich przedsiębiorców, Ludwik Spiess i Krzysztof Kiersnowski, założyło spółkę, która miała wybudować kolej z Warszawy do Jabłonny. Już w 1900 r. z okolic dzisiejszego Szpitala Praskiego można było dojechać m.in. do Żerania, Srebrnej Góry, Henrykowa, Dąbrówki Grzybowskiej, Bukowa i Buchnika. Kilka lat później dobudowano jeszcze stację Piekiełko i bocznicę do Płud, na południu linię wydłużono aż do Otwocka.

Kolejka jabłonowska przetrwała obie wojny światowe, ale nie przetrwała upaństwowienia, niechęci do inwestowania w kolej i świtu epoki samochodów, w której linie kolejowe i tramwajowe likwidowała cała Europa. Białołęcki odcinek zamknięto w 1956 r. Jak pokazała historia: niepotrzebnie, bo należało ją zmodernizować. Tramwaje Warszawskie planują budowę wzdłuż Modlińskiej linii tramwajowej, ale chyba właściwsze byłoby stwierdzenie, że zamierzają odbudować kolejkę jabłonowską.

Do dziś zachowały się archiwalne nagrania z Pragi. W Wawrze wciąż stoją budynki stacji, które zostały właśnie wyremontowane. A na Białołęce?

- Kiedy w latach 70. poszerzano o wschodnią nitkę ulicę Modlińską, wyburzono ostatnie materialne ślady ciuchci - pisał w listopadzie 2011 r. w artykule dla "Echa" Bartłomiej Włodkowski, znawca historii dzielnicy. - Zniknęły wówczas między innymi murowane budynki stacyjne w Piekiełku, Henrykowie i na Żeraniu, zbudowane w okresie II wojny światowej według przedwojennego projektu, które od momentu likwidacji ciuchci funkcjonowały jako sklepy spożywcze. W tym samym czasie rozebrano również najokazalszy na całej trasie budynek stacyjny w Wiśniewie. Cały w kolorze piaskowym, drewniany, z werandą, poczekalnią i olbrzymią, również drewnianą wieżą ciśnień, rozebraną jeszcze w latach 50.

I komu to przeszkadzało?

DG

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# wyborca

06.10.2014 12:40

Za PRLu, to poszedł w diabły także tramwaj do Wilanowa. Tam też teraz się go chce odbudować.

# vlad non log

06.10.2014 14:03

Mój dziadek i stryj dojeżdżali tą kolejką na Pragę do pracy w czasie okupacji.

# Pejter

06.10.2014 16:51

Z tego co mówił mój ojciec, który tę kolejkę jeszcze pamięta, przetrwał jeden z budynków, który był stacją tej wąskotorówki. Chodzi mi o zielony drewniany dom, w połowie drogi między ul. Podróżniczą a Drogową (mocno zarośnięty drzewami)
Nie wiem czy to prawda, ale takie słyszałem opowieści...

REKLAMA

# BWłodkowski

06.10.2014 18:51

nieprawda :) Ale zielony był pierwszy budynek stacji Henryków (długo przed wojną) :)

# milek

06.10.2014 23:02

Przy całym sentymencie do wąskotorówek, a zwłaszcza białołęckiej - ten system komunikacyjny (nawet przyjmując zastąpienie lokomotyw parowych spalinowymi bezpieczniejszymi i ekologiczniejszymi) jakoś sie sprawdzał jako kolejka dojazdowa na obszarach rzadko zaludnionych, pozbawionych tzw. bitych dróg.
W zadnym wypadku nie był w stanie pełnić swojej roli (za wolny i za mało przepustowy w mieście). W latach 50. na tyle zmodernizowano drogi, że autobusy były lepsze po każdy względem. Chyba, że... te zaczynały sie korkowac.
Dlatego przewidujac duży ruch (zakłady przemysłowe) zbudowano linię tramwajową do Żerania. O wiele wydajniejsza niz waskotorówka. Dalej do końca lat 80. nie miałoby to sensu- woziłyby powietrze. Modlińska zaczeła się korkować dopiero w latach 90. I wtedy zaczał być potrzebny tramwaj - inwestycja znaczniej bardziej rozwinięta technicznie niż waskotorówka.
Inna rzecz, że tak jak waskotorowka była, pełnym uroku, ale jednak rozwiazaniem prowizorycznym. Tak tramwaj ten czy inny nie zastąpi skomunikowania Białołęki poprzez metro. Skoro metro nie przeszło przez Wisłę na Tarchomin, to pewnie za 20 lat przejdzie trasą waskotorówki.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA