REKLAMA

Białołęka

drogi »

 

Kolejarze storpedują przebudowę Szynowej? Ulica czeka od lat

  16 sierpnia 2021

alt='Kolejarze storpedują przebudowę Szynowej? Ulica czeka od lat'
źródło: ZMID

W grudniu minie pięć lat, od kiedy Rada Warszawy przyznała pieniądze na przebudowę Kołacińskiej i Szynowej. Prace wciąż się nie zaczęły.

REKLAMA

Większość mieszkańców Białołęki może nie kojarzyć nazwy ulicy Kołacińskiej, ale samą drogę z pewnością zna każdy. Stojąc przed urzędem dzielnicy nie sposób nie zauważyć wąskiego, dziurawego przedłużenia Światowida biegnącego w kierunku torów kolejowych.

Kołacińska i Szynowa - czekamy na remont

Po około kilometrze Kołacińska zmienia nazwę na Szynową, dochodzi do torów, a następnie zakręca na północ i dociera do stacji Płudy. Kolejarze będą budować czwarty tor. Konsultacje z mieszkańcami tylko online Kolejarze będą budować czwarty tor. Konsultacje z mieszkańcami tylko online
Po półrocznej przerwie znowu możemy zabrać głos w sprawie przebudowy linii kolejowej biegnącej przez Żerań, Płudy i Choszczówkę. Tym razem wariantów jest aż siedem.
Droga łącząca Modlińską z przystankiem kolei miejskiej w naturalny sposób powinna stać się główną osią Henrykowa, a docelowo planowany jest na niej także autobus.

- Rada Warszawy zobowiązała mnie swoją uchwałą z grudnia 2016 roku do realizacji całego zadania, polegającego na budowie wszystkich sześciu inwestycji, ulic Kąty Grodziskie, Białołęckiej, Szynowej, Kołacińskiej, małej Modlińskiej i skrzyżowania ulic Zdziarskiej i Ostródzkiej - mówił wiceprezydent Michał Olszewski na spotkaniu z mieszkańcami Białołęki w marcu 2017 roku. - Jeśli środki zagwarantowane na ten cel okażą się niewystarczające, zostaną przesunięte z innych zadań.

Kup bilet

Kołacińska i Szynowa - kiedy przebudowa?

Lata mijają, a żadna z obiecanych w 2016 roku inwestycji nie jest nawet rozpoczęta. Urzędnicy tłumaczą się długotrwałymi procedurami. Nieoficjalnie od dawna wiadomo jednak, że pula pieniędzy przyznana na białołęckie ulice jest zbyt mała a przesunięcie "z innych zadań" jest w obecnej sytuacji finansowej samorządu niezwykle trudne. Na jakim etapie są przygotowania do przebudowy Kołacińskiej i Szynowej?

- Dysponujemy już decyzją środowiskową dla inwestycji - mówi Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Obecnie kluczowym zagadnieniem jest uzyskanie zgody PKP Polskich Linii Kolejowych na odstępstwa od warunków w zakresie usytuowania budowli i budynków w odległości mniejszej niż 10 metrów od granicy obszaru kolejowego oraz w odległości mniejszej niż 20 metrów od osi skrajnego toru. PKP PLK będą mogły zająć stanowisko w tej sprawie po wyborze korytarza przebiegu nowo projektowanej linii kolejowej na odcinku Warszawa Praga - Nasielsk. Warianty inwestycyjne przewidują m.in. rozbudowę układu linii kolejowych do układu czterotorowego w rejonie Szynowej.

Dlaczego drogowcy potrzebują specjalnego zezwolenia? Po przebudowie linii kolejowej może się okazać, że ulica i tory znajdują się w odległości mniejszej, niż przewiduje prawo. Dlatego zanim ZMID przystąpi do projektowania, musi uzyskać deklarację kolejarzy dotyczącą docelowego układu torów. Jak pokazuje historia "współpracy" warszawskiego samorządu z PKP PLK, będzie to bardzo trudne a przebudowa Szynowej może nie ruszyć przez całe lata.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (6)

# Marian

16.08.2021 16:24

Lepsza taka niż nowa z wysokimi spowalniaczami. Przynajmniej spokojnie 30 km/h można jechac.

# dff34

16.08.2021 20:02

Lata lecą, inwestycji nie ma... tak to właśnie w PL traci się defacto całe życie czekając aż łaskawie ktoś podejmie jakąś decyzję, albo przynajmniej raczy napisać jakieś pismo. Żenada. A odpowiedzialności oczywiście żadnej, bo z realizacji nikt nie rozlicza...

# gosc

16.08.2021 22:55

I lepiej, żeby nic nie robili z tą drogą. Jest zdecydowanie lepsza i wygodniejsza niż Szamocin z kilkunastoma progami zwalniającymi.
ZDM ręce precz od dróg!

REKLAMA

# Leon

17.08.2021 08:29

#gosc napisał(a) 16.08.2021 22:55
I lepiej, żeby nic nie robili z tą drogą. Jest zdecydowanie lepsza i wygodniejsza niż Szamocin z kilkunastoma progami zwalniającymi.
ZDM ręce precz od dróg!
Jeżdżę podobną ulicą rowerem do pracy, 14 progów. To jakiś obłęd.
Jeśli ten gamoń Puchalski myśli że fajnie jest rowerem jeździc po progach to znaczy że sam jedynie wozi dudę samochodem

# lutek

17.08.2021 14:41

o czym Wy piszecie o jakis progach gdzie tu nie mozna jezdzić a po deszczu kajak sie tylko sprawdza drogi nie pieć lat a 30 czekają na przebudowe, najlepiej sie przejsc tamtendy i zobaczyć drogi z przedwojnia bez odwodnienia.Mieszkancy szynowej to wogóle ewenement bez kanalizacji i gazu w dwudziestym pierwszym wieku w stolicy kraju.z tego artykułu wyciagam tylko jeden wniosek ze akcentuje sie wojenke polityczną kosztem mieszkanców.Do tej pory jak sciągnieto tu 5 lat temu wice prezydenta warszawy zeby zobaczył w jakim sredniowieczu tu ludzie zyją nastąpiło przyjecie do realizacji zadanie przebudowy wykonano projekty na które wydano milony złotych i co teraz sie powie do kosza,jesli chodzi o brakujące pieniadze to moąe warszawa zbierze podatki za 2020 UWAGA za zeszły rok bo sąsiedz sie martwią ze dostaną za 2 lata razem.Rozwiazanie tej sytuacji jest bardzo proste zrobić na razie kołacinską a szynową po tym jak kolejarze sie uporają z swoim tematem

# lutek

18.08.2021 08:55

to jest droga powiatowa a nie mała dzielnicowa gdzie spacerowicze rolkarze i rowerzysci jezdzą tamdedy wyjezdza cała choszczówka -to dla tych od progów,wice prezydent tak stwierdził ze rada warszawy zobowiazała mnie do wykonania przebudowy dróg itd I TU WIDAC STOSUNEK DO BIALOLEKI-ZADNA DROGA NIE ZOSTALA ZROBIONA

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni