REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

inwestycje

 

Kiedy ruszy budowa tunelu na legionowskim Bukowcu?

  16 lutego 2021

Kiedy ruszy budowa tunelu na legionowskim Bukowcu?
Proponowany projekt ronda od strony ul. Kwiatowej i Handlowej
źródło: UM Legionowo

W minionym roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu oraz skrzyżowań towarzyszących na legionowskim Bukowcu. Dziś już wiemy, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne dla ulic Polnej, Kwiatowej i Handlowej w tym miejscu. Kiedy ruszy budowa?

REKLAMA

Jednym z najważniejszych elementów komunikacyjnych na Bukowcu, oprócz tunelu, jest rondo, które ma powstać po stronie ul. Kwiatowej. Dotychczas jego zakładany kształt przypominał okrąg, a dojazd z ulicy Handlowej wymagał pokonania objazdu wzdłuż torów. Jak poinformował niedawno ratusz, po przeprowadzeniu analiz, element ten ulegnie zmianie. - Obecnie zakładane jest powiększenie ronda, aby poprawić jego przepustowość, zapobiec tworzeniu się korków oraz umożliwić prosty wjazd bezpośrednio z ulicy Handlowej. Rondo przybierze z tego powodu również inny kształt, będzie owalne - informują urzędnicy.

Jak będzie wyglądał dojazd do tunelu?

- Przy rondzie projekt zakłada liczne bezpieczne przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. Nowy projekt został przygotowany w ten sposób, aby kierowcy musieli zwolnić przed dojazdem do tunelu. Jednocześnie włączenie ulicy Handlowej bezpośrednio w wyjazd z tunelu odciąży ulicę Kwiatową, o co postulowali jej mieszkańcy. Ani plac zabaw, ani boisko nie będą likwidowane. Podkreślić należy, że w ramach inwestycji zaplanowane są również liczne nasadzenia drzew i krzewów - wyliczają miejscy urzędnicy.

Budowa tunelu to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców Legionowa inwestycji w ostatnich latach. Oczekiwana tym bardziej, że funkcjonujący obecnie przejazd kolejowy w ciągu ulic Polna - Kwiatowa zostanie zlikwidowany. Mniej z bezkolizyjnej przeprawy cieszą się mieszkańcy ulicy Kwiatowej, którzy od początku protestowali. Obawiają się, że inwestycja zakłóci spokój i zanieczyści powietrze w tym miejscu, a zwiększone natężenie ruchu spowoduje kłopoty komunikacyjne na Bukowcu.

REKLAMA

Tunel na Bukowcu - harmonogram

Tunel za blisko 32 mln zł zaprojektuje i wybuduje firma Intop z Warszawy. 14,5 mln zł wykładają na ten cel współinwestorzy, a więc PKP PLK, zaś resztę pokrywa samorząd Legionowa. 11 lutego legionowski magistrat rozstrzygnął przetarg na wyłonienie nadzorcy tej inwestycji. Za 634 tys. zł firma SPD z Warszawy będzie nadzorować głównego wykonawcę w pracach projektowych i budowlanych. Zaś najpóźniej do września tego roku generalny wykonawca tunelu kolejowego na Bukowcu ma opracować projekt przeprawy. Potem ruszą roboty budowlane. Z harmonogramu realizacji inwestycji wynika, że tunelem pojedziemy już pod koniec 2022 roku.

(DB)

 

Polecamy

Komentarze (1)

# Zibi

17.02.2021 08:40

Mniej więcej?
...konkretnie wiadomo.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA