Kartograficzna wkrótce będzie dłuższa. Potem Sieczna
27 marca 2015
W niedługim czasie powstanie kolejny odcinek ul. Kartograficznej. Na nową część drogi, która dotrze do najdalszych osiedli Zielonej Białołęki - tuż przy granicy z Markami, zarezerwowaliśmy już w budżecie 1,5 mln złotych. Następnym zadaniem będzie budowa ul. Siecznej.
Od lat dyskutuje się o tej, chyba już mitycznej trasie. Dla jednych ma być rozwiązaniem problemów komunikacyjnych wschodnich obszarów naszej dzielnicy, zwanych Zieloną Białołęką. Dla drugich to hałaśliwa i śmierdząca autostrada, która przetnie te tereny na pół. Kto ma słuszność? Zebrałem najważniejsze informacje na ten temat. Spróbujmy też się zastanowić, czy i w jakim zakresie jej powstanie jest nam potrzebne. Lewandów na północy. W efekcie mieszkańcy mają olbrzymie problemy komunikacyjne - chcąc dojechać do Trasy Toruńskiej z domu leżącego 300 metrów od niej, muszą wykonywać wielokilometrowe objazdy.
Spójrzmy na mapkę. W zeszłym roku rozpoczęliśmy budowę ul. Kartograficznej. Zadaniem nowej drogi jest bezpośrednie połączenie tych osiedli z ul. Głębocką i dalej z Trasą Toruńską. Dzięki temu znacząco skróci się czas dojazdu dla kilku tysięcy mieszkańców. W grudniu zakończyła się budowa pierwszego odcinka - do osiedla Lewandów Park I. Trwają ostatnie prace przy następnym fragmencie drogi, do ul. Jasiniec. Wykonawca czeka na kilka dni dobrej pogody, aby wykonać asfaltową nawierzchnię. Wszystkie prace powinny zakończyć się najpóźniej w kwietniu.
Wydłużamy Kartograficzną
Na lutowej sesji rada dzielnicy wystąpiła o pieniądze na budowę następnych odcinków tej drogi. W efekcie, w marcu przyznano nam na ten cel dodatkowe 1,5 mln złotych. Nowa ulica dotrze więc do kolejnego osiedla - do Lewandów Park II. Powstanie jezdnia z chodnikiem, oświetleniem, progami zwalniającymi i odwodnieniem. Droga przechodzi przez prywatne działki, więc znaczącą część wydatków pochłoną bardzo kosztowne wykupy gruntów.
Kiedy nowa ulica będzie gotowa? Najpierw powstanie projekt oraz trzeba będzie uzyskać wszystkie wymagane decyzje administracyjne, co nie będzie łatwym zadaniem. W zeszłym roku, przy budowie poprzednich odcinków ul. Kartograficznej niektórzy właściciele gruntów oprotestowali praktycznie wszelkie decyzje i zezwolenia. Zażalenia były składane, mimo iż droga widnieje w obowiązującym od 2001 roku planie miejscowym. Wszystkie protesty zostały oczywiście odrzucone, ale spowodowało to wielomiesięczne opóźnienie. Jeżeli pozyskiwanie terenu i zezwoleń odbędzie się sprawnie, budowa ulicy rozpocznie się i być może zakończy jeszcze w tym roku. Jeżeli napotkamy problemy z protestami, nowa droga powstanie na początku 2016 r.
Sieczna następna
W obowiązującym planie miejscowym Sieczna jest najważniejszą drogą w relacji wschód-zachód, pomiędzy ul. Lewandów a Trasą Toruńską. Ma tzw. klasę L, czyli jest na tyle szeroka, aby bez problemu poruszały się po niej nawet największe autobusy komunikacji publicznej. Będzie więc pełnić rolę głównego korytarza komunikacyjnego dla mieszkańców osiedli położonych na wschód od Głębockiej. Uważam, że budowa Siecznej powinna być następną inwestycją drogową w tej części Zielonej Białołęki. Liczę na to, że pieniądze na ten cel uda się zdobyć w ciągu dwóch lat.
W przyszłym roku, kosztem 21 mln zł, rozpocznie się kompleksowa przebudowa ul. Głębockiej. W zeszłym tygodniu zaprezentowano koncepcję przebudowy. Na spotkaniu zgłosiłem wniosek, aby skrzyżowanie z Sieczną zaprojektować w taki sposób, by było gotowe na przyjęcie bardzo dużego, docelowego ruchu pojazdów. Pierwszy krok w kierunku powstania Siecznej zostanie wykonany.
Waldemar Roszak
radny dzielnicy Białołęka