REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Jubileusze w oświacie

  23 listopada 2007

Październik to wielkie święto oświaty. Dwie szkoły na Białołęce obchodziły 90-lecie istnienia.

REKLAMA


Autor jest wiceburmistrzem dzielnicy Białołęka
 
Najstarszymi w naszej dzielnicy są: Szkoła Podsta-wowa nr 257 im. prof. Mariana Falskiego przy ulicy Podróżniczej oraz Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kar-dynała Stefana Wyszyńskiego w Kobiałce. Obydwie mają ciekawą historię, ponieważ są związane z ludź-mi mieszkającymi tutaj od pokoleń.

Szkoła Podstawowa nr 257 powstała w roku 1917. Rozpoczęła edukację jako placówka jednokla-sowa, dwuoddziałowa, z 25 uczniami w jednej izbie. Początkowo podlegała pod Jabłonnę, ale już na prze-łomie lat 1921 i 1922 została przeniesiona na ulicę Modlińską i otrzymała nazwę Szkoły Powszechnej w Henrykowie. Przez wiele lat, ze względu na warunki, szkoła miała swoją siedzibę przy ul. Klasyków, póź-niej na ul. Uczniowskiej, aż w 1956 r. otrzymała no-wy budynek przy ul. Podróżniczej. W 1976 r. nadano jej imię twórcy elementarza, prof. Mariana Falskiego. Otrzymała również sztandar. W latach 1990-91 liczba uczniów zbliżała się do tysiąca, a szkoła miała filię przy ul. Atutowej. Dopiero po oddaniu nowej placówki, Szkoły Podstawowej nr 344 przy ul. Erazma z Zakroczmia, liczba uczniów znacznie zmalała i obecnie waha się w grani-cach 400-500.

Święto szkoły to ważna uroczystość, szczególnie dla osób, które przez lata kształtowały jej oblicze. Wiele zasług w dzieło budowy placówki w okresie powojen-nym wniosła ówczesna dyrektor Czesława Gass, a później dyrektorzy: Alina Bu-dziszewska, Ewa Kwiecień, Piotr Sławiński vel Sławecki i pracownicy: Jadwiga Per-gałowska, Krystyna Bednarska, Alicja Kiełczewska, Teresa Poziemska i wielu in-nych.

Szczególne zasługi ma rodzina Pergałowskich. Założycielem szkoły był Leon Hajdziony, pradziadek męża obecnej dyrektor szkoły. Jadwiga Pergałowska, mama męża obecnej dyrektor pracowała w szkole prawie 30 lat. Cały czas prowadziła kronikę szkolną. Pani Beata Pergałowska jest związana z placówką 15 lat, a od sześciu lat jest jej dyrektorem. Dodam jeszcze, że mąż obecnej dyrektor szkoły jest również jej absolwentem. Do szkoły chodzą wnuki i dzieci absolwentów. Wy-rastają tu kolejne pokolenia tworzące historię szkoły.

Drugą jubilatką jest Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyń-skiego. Jej dyrektorką jest żona wieloletniego burmistrza Białołęki Bożena Smo-czyńska, która pracuje w niej od 25 lat. Placówka rozpoczęła działalność eduka-cyjną jako szkoła powszechna we wsi Kobiałka w domu Józefa Smoczyńskiego. Następnie mieściła się w budynku po karczmie hrabiego Maurycego Potockiego. Niestety w czasie II wojny światowej budynek uległ zniszczeniu. Po wojnie, w 1947 roku, dzięki pomocy Chłopskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, sprowadzono drewniany barak i ustawiono na gruncie Franciszka Wojdy. Odbudową szkoły kiero-wał Antoni Smoczyński, ojciec byłego burmistrza. Początkowo otworzono przed-szkole, a później szkołę. Pierwszym nauczycielem był Antoni Jaworski.

W 1948 r. uruchomiono w szkole odziały V i VI. Barak został obmurowany, dobudowano też drugą salę lekcyjną. Kierowniczką szkoły w tamtym czasie była Irena Staniszewska. W kolejnych latach kierownikami byli: pani Snopkiewicz, Stefania Albrechcińska, Jan Godlewski. W latach 1948-73 w szkole w Kobiałce pracowali następujący nauczyciele: Janusz Smakowski, Tadeusz Albrechciński, Maria Pisarska, Renata Uścińska, Janina Faszczewska.

W roku szkolnym 1972/73 pozostały tylko klasy I-III. Szkoła stała się filią SP nr 3 w Markach. Od stycznia 1973 r. została dołączona do szkoły w Nieporęcie. W roku szkolnym 1977/78 Kobiałka została włączona w granice administracyjne Warszawy, a szkoła stała się filią SP nr 231 w Warszawie, której dyrektorem był Piotr Sławiński vel Sławecki. W Kobiałce w tym czasie pracowały dwie nauczycielki: Janina Smoczyńska i Marianna Dronszcz. W roku szkolnym 1979/80 kierowniczką szkoły została Janina Smoczyńska, która przepracowała w niej łącznie 20 lat. W kolejnym roku szkolnym kierowniczką filii została pani Marianna Dronszcz (w szko-le w sumie 30 lat). W kolejnych latach pracowały nauczycielki: Maria Fudała, Anna Broma, Maria Batko, Barbara Andrzejewska, Małgorzata Kubiak, Bożena Smoczyń-ska, Teresa Kostrzewa-Jędrzejewska, Krystyna Sosnowska, Ewa Jędrzejewska.

Od 2002 roku szkoła funkcjonuje w nowym obiekcie. W tym samym budynku znajduje się również gimnazjum. W najbliższych latach placówka będzie ponownie rozbudowywana.

Z okazji jubileuszu obu szkołom życzymy, by były jeszcze piękniejsze, a absol-wenci sławili je swoimi osiągnięciami. By zawsze powracali pamięcią do miejsca, gdzie zdobywali podstawową wiedzę.

Na podstawie kronik szkolnych i materiałów zebranych przez dyrekcje spisał

Andrzej Opolski


Kobiałka, rok szkolny 1979/80.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe