Jolanta Brzeska i Andrzej Rzepliński honorowymi obywatelami Warszawy
10 czerwca 2021
Zamordowana 10 lat temu działaczka społeczna i były prezes Trybunału Konstytucyjnego otrzymali honorowe obywatelstwo bez głosu sprzeciwu.
Decyzja o wspólnym przegłosowaniu honorowego obywatelstwa miasta dla Jolanty Brzeskiej (1947-2011) i prof. Andrzeja Rzeplińskiego wzbudziła w Radzie Warszawy ogromne emocje, ale gdy przyszło do głosowania, polityczne spory zostały odłożone. Oboje otrzymali tytuł przy 55 głosach "za" i żadnym sprzeciwie.
Kim była Jolanta Brzeska?
W 2006 roku kamienica przy Nabielaka 9 na Sielcach została decyzją warszawskiego samorządu zwrócona spadkobiercom prawowitych właścicieli. Gdy Jolanta Brzeska otrzymała wypowiedzenie umowy najmu mieszkania, postanowiła założyć Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, pomagające osobom, które znalazły się w podobnej sytuacji.
Jolanta Brzeska kilkukrotnie otrzymywała podwyżkę czynszu, który przekraczał wysokość jej emerytury, ale stanowczo odmawiała przeprowadzki w tańszy rejon Warszawy. 1 marca 2011 roku została brutalnie zamordowana przez nieznanych sprawców. Zagadka jej śmierci pozostaje nierozwiązana do dziś.
Kim jest prof. Andrzej Rzepliński?
Andrzej Rzepliński pochodzi z Ciechanowa. Jest profesorem nauk prawnych związanym z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie pełnił funkcję m.in. dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Jest autorem licznych publikacji z zakresu konstytucyjnych praw człowieka, sądownictwa, kryminologii, więziennictwa, zbrodni państwa, kary śmierci, prawa policyjnego czy korupcji.
W latach 70. należał do PZPR, ale po wprowadzeniu stanu wojennego zapisał się do "Solidarności". W latach 2007-2010 pełnił funkcję jednego z sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2010-2016 stał na jego czele jako prezes. W ostatnich miesiącach pełnienia urzędu był jednym z głównych uczestników sporu między Trybunałem Konstytucyjnym a rządem Beaty Szydło.
(dg)