Pomnik "Solidarności" w Warszawie. Nie zabrakło kontrowersji
10 czerwca 2021
W 32. rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów w Śródmieściu odsłonięto pomnik "Solidarności".
Najmłodszy warszawski pomnik znajduje się obok ronda na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Kopernika, ok. 150 metrów od Nowego Światu. Monument przedstawia przebijające Mur Berliński logo NSZZ "Solidarność". Współautorem projektu jest twórca logotypu "Solidarności" Jerzy Janiszewski a inicjatorem budowy - Fundacja im. Ronalda Reagana. Pomnik został w całości sfinansowany z prywatnych pieniędzy.
Pomnik "Solidarności" w Warszawie
- Napis "Solidarność" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie - uważa przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska. - Warto przypomnieć, że przywodzi na myśl maszerujących ludzi, wspierających się wzajemnie. Inspiracją do stworzenia znaku były odręczne, malowane w sierpniu 1980 roku napisy i hasła na murach stoczni, fabryk i domów. Mówiły o tym, że strajki trwają, że robotnicy nie poddadzą się, wyrażały solidarność ze strajkującymi i dodawały otuchy. Chciałabym, aby "Solidarność" była dobrem wspólnym, aby dalej była symbolem łączącym wszystkie Polki i Polaków.
Podczas odsłonięcia pomnika najwięcej miejsca poświęcono nie historii Polski, ale na Białorusi. Na zaproszenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego udział w uroczystości wzięły m.in. wicemarszałek Sejmu i poseł z okręgu warszawskiego Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Swiatłana Cichanouska, kandydatka na prezydenta Białorusi w ubiegłorocznych wyborach.
Spór o logo "Solidarności"
Ponieważ NSZZ "Solidarność" jest wciąż działającą organizacją, wykorzystanie jej symboliki na pomniku spowodowało kontrowersje. Przewodniczący związku Piotr Duda oświadczył, że logo zostało wykorzystane bez zezwolenia a Fundacja im. Ronalda Reagana złamała prawo autorskie. "Solidarność" złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.
Wątpliwości budzi też połączenie logo "Solidarności" z Murem Berlińskim. Masowe protesty w Polsce, które doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu, były oczywiście częścią większego zjawiska, które nazwano Jesienią Ludów, a powstanie "Solidarności" poprzedziło obalenie Muru Berlińskiego. W 1989 roku komunizm upadł jednak nie tylko w Polsce i Niemczech Wschodnich (NRD), ale też w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Mimo to na pomniku pojawił się jedynie wątek niemiecki. Warto też przypomnieć, że wydarzenia sprzed 32 lat były bezpośrednim skutkiem zwycięstwa Amerykanów w zimnej wojnie i porozumienia między Ronaldem Reaganem a Michaiłem Gorbaczowem.
(dg)