Dąbrowski wrócił na listy KO. To jeszcze nie miłość
28 marca 2024
- Już za kilka dni odbędą się wybory samorządowe. 7 kwietnia oddacie swój głos na kandydatów, którzy chcą pracować w Radzie Dzielnicy Bemowo na rzecz naszej lokalnej społeczności. Będą to zarówno samorządowi debiutanci, jak i osoby, które w radzie działają już od jakiegoś czasu. To oni będą decydować o tym, jak Bemowo będzie funkcjonować przez najbliższe pięć lat - mówi Jarosław Dąbrowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo, który startuje z pierwszego miejsca z list Koalicji Obywatelskiej.
Jarosław Dąbrowski to postać znana bemowianom od lat. Dwukrotny burmistrz dzielnicy, wiceprezydent Warszawy, a przez ostatnie dwie kadencje - przewodniczący dzielnicowej rady. W 2014 roku odszedł z Platformy Obywatelskiej i założył własny komitet, który wygrał wybory, jednak przez upór ówczesnej prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz "duży ratusz" nie zgodził się na rządzenie Bemowem przez jego ekipę, w efekcie czego zawiązała się egzotyczna koalicja PO i PiS, a dzielnica straciła całą kadencję na polityczne gierki.
Platforma jeszcze silniejsza
Od ponad dwóch lat Dąbrowski znów jest członkiem PO. - Chcąc pożegnać raz na zawsze nieudolny rząd, razem z moim środowiskiem samorządowym wstąpiliśmy do Platformy Obywatelskiej i wspólnie z milionami Polaków doprowadziliśmy do rewolucji, która rozpoczęła się 15 października 2023 roku. Pomimo tego nadal pozostajemy Waszymi sąsiadami, którzy walczą o remonty placówek oświatowych, modernizacje ulic, bronią miejsc parkingowych czy chcą ulepszać dostęp do służby zdrowia, a także do kultury - tej wysokiej, jak i rozrywkowej. W ramach szerokiego środowiska Koalicji Obywatelskiej możemy efektywnie zmieniać naszą dzielnicę i przy dobrej współpracy z władzami miasta skutecznie rozwijać Bemowo - mówi Dąbrowski.
Obronili autobusy, zbudowali szkołę
Jakie są ostatnie sukcesy bemowskiej ekipy, której jednym z liderów jest właśnie Dąbrowski? - Do tej pory mojemu środowisku samorządowemu udało się zrealizować wiele ważnych celów. Doprowadziliśmy do przebudowy ulicy Lazurowej, zorganizowaliśmy nowoczesną siedzibę Bemowskiego Centrum Kultury, obroniliśmy przed wycofaniem z bemowskich ulic autobusów linii 109, 112, 171 czy 190, uruchomiliśmy autobus do przychodni. Już we wrześniu uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole na Chrzanowie, rozbudowaliśmy też szkoły przy ulicach Oławskiej i Szobera, a na Nowym Bemowie jeszcze wiosną kierowcy pojadą przebudowaną ulicą Piastów Śląskich - mówi przewodniczący rady i dodaje, że przed Bemowem jeszcze wiele zadań i wyzwań. - Dzięki odblokowaniu funduszy europejskich z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli jeszcze bardziej naszą okolicę zmieniać, modernizować, rozbudowywać. O te pieniądze walczyliśmy również - my, samorządowcy z Bemowa - przez ostatnie lata.
Kogo popiera Dąbrowski?
Powrót Dąbrowskiego na listy KO nie oznacza, że wszystkie rany są zaleczone i znów nastała pełna miłość. On sam mówi o koalicji jego środowiska z Platformą, która wynika z konieczności, coraz większej polaryzacji politycznej i metody liczenia głosów d'Hondta. Zdaniem Dąbrowskiego lokalny komitet tym razem nie odniósłby sukcesu, bo większość wyborców jest zaangażowana w spór PO-PiS.
W okręgu I obejmującym m.in. Groty, Boernerowo, osiedle Kartezjusza i część Nowego Bemowa startuje Adam Stańko. To prawnik mieszkający przez całe życie na Bemowie. Człowiek zaangażowany w sprawy sąsiedzkie. Wspólnie z mieszkańcami Osiedla Kartezjusza walczy o porządne odwodnienie osiedla, a także remonty ulic na Grotach i Boernerowie. Będzie też bronić przed likwidacją parkingów na Nowym Bemowie, a także walczyć o budowę domu kultury wraz z salą widowiskową dla mieszkańców Nowego Bemowa, Bemowa Lotniska, osiedla Hery czy osiedla Leśnego. - Zamiast pisać pisma, wolę działać - mówi Stańko.
W okręgu II (Nowe Bemowo, Bemowo Lotnisko, Osiedle Leśne) jedynką do rady jest sam Jarosław Dąbrowski. Okręg III (Górce Stare, Górce Nowe, Chrzanów) na miejscu 2 jest Maciej Ryszkowski - wieloletni radny i wiceprzewodniczący rady. Jest nauczycielem akademickim i sportowcem. Ostatnio podczas koncertu Big Cyca złapał na gorącym uczynku złodzieja, który chciał ukraść rower.
A kto na Jelonkach Północnych? Okręg IV (Jelonki Północne i Osiedle Przyjaźń) reprezentują dr Judyta Faliszewska (miejsce 2), znana lekarka, która poza niesieniem pomocy, odsłania kulisy fachu medyka w audycji Radiowy POZ na falach Bemowo FM. - W swoim programie mam m.in. zwiększenie dostępu do badań dla mieszkańców Bemowa, dostępu do ochrony zdrowia w godzinach nocnych, w weekendy i święta oraz zwiększanie wiedzy o pierwszej pomocy poczynając od najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy. Zależy mi, by w parku Górczewska pojawiło się więcej drzew i ścieżek rowerowych. Chcę doprowadzić do kompleksowego remontu i otwarcia legendarnej Karuzeli na Osiedlu Przyjaźń, która mogłaby stać się lokalnym centrum kultury - wylicza dr Judyta Faliszewska. W tym samym okręgu na miejscu 6 jest Jolanta Osińska - wiceprzewodnicząca Rady Seniorów, wieloletnia przezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa. Bardzo aktywna i pomysłowa działaczka społeczna, powszechnie szanowana i lubiana na Jelonkach. W przyszłej kadencji stawia sobie za cel poprawę jakości życia seniorów poprzez zwiększenie dostępu do pomocy lekarskiej, walkę o zwiększenie kursowania autobusów i tramwajów na Bemowie, a także organizowanie aktywności sąsiedzkich i senioralnych.
A kto na Południowych? Na Jelonkach Południowych (okręg V) startuje Katarzyna Barbara Olejnik (miejsce 3). - To lokalna działaczka z Jelonek, znana z wielu aktywności kulturalnych i oświatowych. Zajmuje się m.in. budżetem obywatelskim, walcząc o każdy zgłoszony projekt. Bardzo zaangażowana w walkę o prawa kobiet - mówi Jarosław Dąbrowski.
W swoim programie ma m.in. uruchomienie Bemowskiego Integratora Przedsiębiorczości dającego możliwość współpracy między przedsiębiorcami, w tym stawiającymi pierwsze kroki w biznesie. - Chcę także powołać Radę Kobiet na Bemowie, stworzyć program wsparcia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, kontynuować prace nad projektami takimi jak festiwale kulturalne czy inicjatywy społeczne które uatrakcyjnią życie w naszej dzielnicy - mówi Olejnik, która w programie ma też budowę własnej siedziby Bemowskiego Centrum Kultury, zorganizowanie na Jelonkach targu z ekologiczną żywnością, utworzenie wybiegów dla psów w miejscu nieużytków, remonty osiedlowych ulic, chodników i ścieżek rowerowych, poprawienie komunikacji miejskiej - zwiększenie częstotliwości linii 112 i przywrócenie legendarnego 506.
Z miejsca 5 staruje z kolei Ewa Zawistowska. - Od ponad 40 lat mieszkam na Bemowie i tu od lat 90 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Wiem, jak niełatwe jest życie przedsiębiorców, dlatego w radzie chciałabym zająć się rozwojem programów wsparcia dla małych i lokalnych firm, popularyzować działalność lokalnych przedsiębiorców dla mieszkańców - mówi Zawistowska. Jak dodaje, chce też walczyć o poprawę infrastruktury drogowej i chodnikowej na Jelonkach, poprawę lokalnej ochrony zdrowia poprzez zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych, aktywne krzewienie kultury w dzielnicy oraz przeciwdziałanie przed wykluczeniom społecznym szczególnie wśród seniorów.
opracował (pik)