REKLAMA

Bemowo

samorząd »

 

Dąbrowski wrócił na listy KO. To jeszcze nie miłość

  28 marca 2024

alt='Dąbrowski wrócił na listy KO. To jeszcze nie miłość'
źródło: Facebook / Jarosław Dąbrowski - Przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo

- Już za kilka dni odbędą się wybory samorządowe. 7 kwietnia oddacie swój głos na kandydatów, którzy chcą pracować w Radzie Dzielnicy Bemowo na rzecz naszej lokalnej społeczności. Będą to zarówno samorządowi debiutanci, jak i osoby, które w radzie działają już od jakiegoś czasu. To oni będą decydować o tym, jak Bemowo będzie funkcjonować przez najbliższe pięć lat - mówi Jarosław Dąbrowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo, który startuje z pierwszego miejsca z list Koalicji Obywatelskiej.

REKLAMA

Jarosław Dąbrowski to postać znana bemowianom od lat. Dwukrotny burmistrz dzielnicy, wiceprezydent Warszawy, a przez ostatnie dwie kadencje - przewodniczący dzielnicowej rady. W 2014 roku odszedł z Platformy Obywatelskiej i założył własny komitet, który wygrał wybory, jednak przez upór ówczesnej prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz "duży ratusz" nie zgodził się na rządzenie Bemowem przez jego ekipę, w efekcie czego zawiązała się egzotyczna koalicja PO i PiS, a dzielnica straciła całą kadencję na polityczne gierki.

Platforma jeszcze silniejsza

Od ponad dwóch lat Dąbrowski znów jest członkiem PO. - Chcąc pożegnać raz na zawsze nieudolny rząd, razem z moim środowiskiem samorządowym wstąpiliśmy do Platformy Obywatelskiej i wspólnie z milionami Polaków doprowadziliśmy do rewolucji, która rozpoczęła się 15 października 2023 roku. Pomimo tego nadal pozostajemy Waszymi sąsiadami, którzy walczą o remonty placówek oświatowych, modernizacje ulic, bronią miejsc parkingowych czy chcą ulepszać dostęp do służby zdrowia, a także do kultury - tej wysokiej, jak i rozrywkowej. W ramach szerokiego środowiska Koalicji Obywatelskiej możemy efektywnie zmieniać naszą dzielnicę i przy dobrej współpracy z władzami miasta skutecznie rozwijać Bemowo - mówi Dąbrowski.

Kup bilet

Obronili autobusy, zbudowali szkołę

Jakie są ostatnie sukcesy bemowskiej ekipy, której jednym z liderów jest właśnie Dąbrowski? - Do tej pory mojemu środowisku samorządowemu udało się zrealizować wiele ważnych celów. Doprowadziliśmy do przebudowy ulicy Lazurowej, zorganizowaliśmy nowoczesną siedzibę Bemowskiego Centrum Kultury, obroniliśmy przed wycofaniem z bemowskich ulic autobusów linii 109, 112, 171 czy 190, uruchomiliśmy autobus do przychodni. Już we wrześniu uczniowie rozpoczną naukę w nowej szkole na Chrzanowie, rozbudowaliśmy też szkoły przy ulicach Oławskiej i Szobera, a na Nowym Bemowie jeszcze wiosną kierowcy pojadą przebudowaną ulicą Piastów Śląskich - mówi przewodniczący rady i dodaje, że przed Bemowem jeszcze wiele zadań i wyzwań. - Dzięki odblokowaniu funduszy europejskich z Krajowego Planu Odbudowy będziemy mogli jeszcze bardziej naszą okolicę zmieniać, modernizować, rozbudowywać. O te pieniądze walczyliśmy również - my, samorządowcy z Bemowa - przez ostatnie lata.

REKLAMA

Kogo popiera Dąbrowski?

Powrót Dąbrowskiego na listy KO nie oznacza, że wszystkie rany są zaleczone i znów nastała pełna miłość. On sam mówi o koalicji jego środowiska z Platformą, która wynika z konieczności, coraz większej polaryzacji politycznej i metody liczenia głosów d'Hondta. Zdaniem Dąbrowskiego lokalny komitet tym razem nie odniósłby sukcesu, bo większość wyborców jest zaangażowana w spór PO-PiS.

W okręgu I obejmującym m.in. Groty, Boernerowo, osiedle Kartezjusza i część Nowego Bemowa startuje Adam Stańko. To prawnik mieszkający przez całe życie na Bemowie. Człowiek zaangażowany w sprawy sąsiedzkie. Wspólnie z mieszkańcami Osiedla Kartezjusza walczy o porządne odwodnienie osiedla, a także remonty ulic na Grotach i Boernerowie. Będzie też bronić przed likwidacją parkingów na Nowym Bemowie, a także walczyć o budowę domu kultury wraz z salą widowiskową dla mieszkańców Nowego Bemowa, Bemowa Lotniska, osiedla Hery czy osiedla Leśnego. - Zamiast pisać pisma, wolę działać - mówi Stańko.

W okręgu II (Nowe Bemowo, Bemowo Lotnisko, Osiedle Leśne) jedynką do rady jest sam Jarosław Dąbrowski. Okręg III (Górce Stare, Górce Nowe, Chrzanów) na miejscu 2 jest Maciej Ryszkowski - wieloletni radny i wiceprzewodniczący rady. Jest nauczycielem akademickim i sportowcem. Ostatnio podczas koncertu Big Cyca złapał na gorącym uczynku złodzieja, który chciał ukraść rower.

A kto na Jelonkach Północnych? Okręg IV (Jelonki Północne i Osiedle Przyjaźń) reprezentują dr Judyta Faliszewska (miejsce 2), znana lekarka, która poza niesieniem pomocy, odsłania kulisy fachu medyka w audycji Radiowy POZ na falach Bemowo FM. - W swoim programie mam m.in. zwiększenie dostępu do badań dla mieszkańców Bemowa, dostępu do ochrony zdrowia w godzinach nocnych, w weekendy i święta oraz zwiększanie wiedzy o pierwszej pomocy poczynając od najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy. Zależy mi, by w parku Górczewska pojawiło się więcej drzew i ścieżek rowerowych. Chcę doprowadzić do kompleksowego remontu i otwarcia legendarnej Karuzeli na Osiedlu Przyjaźń, która mogłaby stać się lokalnym centrum kultury - wylicza dr Judyta Faliszewska. W tym samym okręgu na miejscu 6 jest Jolanta Osińska - wiceprzewodnicząca Rady Seniorów, wieloletnia przezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa. Bardzo aktywna i pomysłowa działaczka społeczna, powszechnie szanowana i lubiana na Jelonkach. W przyszłej kadencji stawia sobie za cel poprawę jakości życia seniorów poprzez zwiększenie dostępu do pomocy lekarskiej, walkę o zwiększenie kursowania autobusów i tramwajów na Bemowie, a także organizowanie aktywności sąsiedzkich i senioralnych.

A kto na Południowych? Na Jelonkach Południowych (okręg V) startuje Katarzyna Barbara Olejnik (miejsce 3). - To lokalna działaczka z Jelonek, znana z wielu aktywności kulturalnych i oświatowych. Zajmuje się m.in. budżetem obywatelskim, walcząc o każdy zgłoszony projekt. Bardzo zaangażowana w walkę o prawa kobiet - mówi Jarosław Dąbrowski.

W swoim programie ma m.in. uruchomienie Bemowskiego Integratora Przedsiębiorczości dającego możliwość współpracy między przedsiębiorcami, w tym stawiającymi pierwsze kroki w biznesie. - Chcę także powołać Radę Kobiet na Bemowie, stworzyć program wsparcia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, kontynuować prace nad projektami takimi jak festiwale kulturalne czy inicjatywy społeczne które uatrakcyjnią życie w naszej dzielnicy - mówi Olejnik, która w programie ma też budowę własnej siedziby Bemowskiego Centrum Kultury, zorganizowanie na Jelonkach targu z ekologiczną żywnością, utworzenie wybiegów dla psów w miejscu nieużytków, remonty osiedlowych ulic, chodników i ścieżek rowerowych, poprawienie komunikacji miejskiej - zwiększenie częstotliwości linii 112 i przywrócenie legendarnego 506.

Z miejsca 5 staruje z kolei Ewa Zawistowska. - Od ponad 40 lat mieszkam na Bemowie i tu od lat 90 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Wiem, jak niełatwe jest życie przedsiębiorców, dlatego w radzie chciałabym zająć się rozwojem programów wsparcia dla małych i lokalnych firm, popularyzować działalność lokalnych przedsiębiorców dla mieszkańców - mówi Zawistowska. Jak dodaje, chce też walczyć o poprawę infrastruktury drogowej i chodnikowej na Jelonkach, poprawę lokalnej ochrony zdrowia poprzez zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych, aktywne krzewienie kultury w dzielnicy oraz przeciwdziałanie przed wykluczeniom społecznym szczególnie wśród seniorów.

opracował (pik)

 

REKLAMA

Komentarze (11)

# Maria Wardecka

28.03.2024 10:39

Panie Burmistrzu bardzo się cieszę pozdrawiam Pana serdecznie. Maria Wardecka z ul. Czerwonych Maków

# Jest nadzieja?

28.03.2024 12:20

Żeby jeszcze tak poradzili sobie z zamiataniem ulic. Na przykład Pełczyńskiego...

# Boernerowo

28.03.2024 12:42

Może to i lepiej.

REKLAMA

# Bemowiak

28.03.2024 15:39

Niezła reklama tego cwaniaka i jego trzódki...

# zjelonek

29.03.2024 09:38

Więcej słomianych misiów i innych bemisiów.
To jest to czego warszawiakom mieszkającym na Bemowie potrzeba najbardziej. I nie ważne jakie idee i pod jakimi sztandarami. Najważniejsze to władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy.

# Mateusz.K

30.03.2024 10:44

Czyli znowu PO będzie robić wałki na Bemowie. Temu panu już podziękujemy...

REKLAMA

# chomik

30.03.2024 22:03

Wpiszmy do znanej wyszukiwarki: koryto bemowo

# Mieszkańcy Bemowa

31.03.2024 23:47

Oddajcie linię autobusową E-2,czyli słynnego "Edwarda",którą ukradliście nam pod pretekstem budowy drugiej linii metra

# Pamiętamy

02.04.2024 11:01

Pan Dąbrowski już nie raz się skompromiktował. Mieszkanka dla pań...wydatki z kasy dzielnicy na przeróżne oooch jakże bzdurne inicjatywy albo ceny kosmiczne. Jestem jak najbardziej na nie. Pamiętamy jak to było lata temu. A dziś - taka niby żadna sprawa - koncert Macieja Zakościelnego organizowany przez ratusz dla mieszkańców w sali witowiskowej WAT. Kilka rzędów najlepszych miejsc porezerwowowane dla oficjeli ratusza i ich znajomych. Czy wy nie widzicie ze ludzie to widzą? jak zapraszacie z daleka machając do swoich znajomków - chodzcie tu są dla was miejsca?? żenada. widzieliśmy jak podchodzą za chwilę przed rozpoczęciem koncertu zony i nie zony i siadają w zarezerwowanych przez was miejscach a babinki bemowianki stoją i wypatrują jakiś wolnych miejsc. Aby dostać się na wydarzenie kulturalne trzeba wysłać zgłoszenie i zostać wylosowanym. Czy te osoby też wysyłają zgłoszenia i sa losowane??? Żenada! DOBRZE KTOS WSPOMNIAŁ - KORYTO BEMOWO. Duzo osób na szczęście to pamięta!

REKLAMA

# robert 45

02.04.2024 11:21

wpiszcie "Kto ma szansę na ekspresowy przydział mieszkania komunalnego w świetnej lokalizacji? Trzeba mieć córkę, która jest przyjaciółką burmistrza Bemowa Jarosława Dąbrowskiego " wyskoczy artykuł wyborczej

# robert 45

02.04.2024 11:28

artykuł wyborczej 28.07.2015,"Były wiceprezydent Jarosław Dąbrowski, który ponad rok temu odszedł w niesławie ze stanowiska, teraz przekonuje, że żadnej afery z jego udziałem nie było. O jej rozpętanie oskarża ?Gazetę Stołeczną? i jej byłego redaktora naczelnego.
- Nie było żadnej afery - powtarzał na poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Dąbrowski. Dziś jest przewodniczącym rady Bemowa. Do kwietnia ub.r. był wiceprezydentem Warszawy. A wcześniej przez lata burmistrzem Bemowa.Z ratusza odszedł, kiedy były wiceburmistrz Bemowa Paweł Bujski zarzucił mu "poważne nieprawidłowości". Chodzi m.in. o rozdawanie dzielnicowego sprzętu elektronicznego osobom wskazanym przez Dąbrowskiego, podpisywanie przez pracowników urzędu umów-zleceń i umów o dzieło wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych, nepotyzm. Bujski zarzucał że NARZECZONA DĄBROWSKIEGO BARBARA LEWANDOWSKA, ZATRUDIONA W PODLEGAJĄCYM RATUSZOWI URZĘDZIE, MIAŁA W OGÓLE NIE PRZYCHODZIĆ DO PRACY. W 2010 roku "Stołeczna" ujawniła, że jej matka dostała na Bemowie mieszkanie komunalne bez kolejki. Dąbrowski był wówczas burmistrzem." itd.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024