REKLAMA

Wawer

zdrowie »

 

Jakie były początki Centrum Zdrowia Dziecka?

  17 listopada 2022

alt='Jakie były początki Centrum Zdrowia Dziecka?'
źródło: Instytut Centrum Zdrowia Dziecka

15 października 1977 roku uroczyście powitano pierwszych 40 małych pacjentów w Międzylesiu. Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka szybko zyskał uznanie na świecie i stał się dumą polskich szpitali pediatrycznych. Przybliżamy krótką historię powstania placówki, która bez wątpienia jest dumą Międzylesia i całej Warszawy.

REKLAMA

Inicjatorkami powstania Centrum Zdrowia Dziecka były Seweryna Szmaglewska (była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych oraz autorka m.in. wstrząsającej książki "Dymy nad Birkenau") i Ewa Szelburg-Zarembina (również pisarka, która w 1965 roku na łamach "Życia Warszawy" opublikowała wezwanie, mające na celu zmotywowanie społeczeństwa do upamiętnienia dzieci zabitych podczas II wojny światowej poprzez budowę pomnika-szpitala pediatrycznego). Trzy szpitale bez centralnego ogrzewania? Trzy szpitale bez centralnego ogrzewania?
Na jednym z ostatnich posiedzeń Komisji Rozwoju Rady Dzielnicy Wawer dowiedzieliśmy się, że ciepłownia w Międzylesiu może wkrótce skończyć swój żywot. Veolia Energia Warszawa przedstawiła plany na najbliższe lata. Jeśli ich nie zrealizuje - grozi zamknięciem ciepłowni.
Na ich apel odpowiedziała Rada Ochrony Pomników Męczeństwa. Specyficzny inwestor sprawił, że szpital nosi też nietypową nazwę: Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", na tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę szpitala wyryto zaś informację: "Centrum Zdrowia Dziecka - Pomnik Szpital - Wzniesiony z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Męczeństwa ze środków ofiarowanych przez polskie społeczeństwo i społeczeństwa narodów wszystkich kontynentów dla uczczenia pamięci dzieci świata, które straciły życie w wojnie 1939-1945 r."

Cegiełki na budowę Centrum Zdrowia Dziecka

7 stycznia 1968 roku Rada Ochrony Pomników Męczeństwa powołała do życia liczący 100 osób Społeczny Komitet Budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Dziecka. Budowa szpitala była możliwa w dużej mierze dzięki datkom. W całej Polsce rozprowadzano cegiełki, tworzono zbiórki pieniędzy. Swój wkład w budowę miała również Polonia, która bardzo mocno zaangażowała się w tę inicjatywę. Zaś od 1971 roku patronat nad budową szpitala przy alei Dzieci Polskich w Międzylesiu objął Związek Harcerstwa Polskiego, który zajął się organizacją zbiórek. "Apel spotkał się z natychmiastowym, spontanicznym odzewem licznych środowisk i grup zawodowych w kraju i za granicą, co wskazywało jednoznacznie na to, że idea zbudowania pomnika-szpitala znalazła powszechne uznanie (...). Budowa ze składek społecznych pomnika w postaci szpitala była na owe czasy nowatorską ideą (nie mającą precedensu w świecie) - czytamy na stronie Centrum Zdrowia Dziecka.

Wstąp do księgarni

Budowa pediatrycznego szpitala w Międzylesiu szła szybko

Pierwszy etap budowy ukończono 31 maja 1977 roku, oddając do użytku pawilony A, B i C. Kolejne budynki, w tym najbardziej charakterystyczny z nich, bo liczący 11 pięter, ukończono w grudniu 1979 roku. Pierwszym dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka została profesor Maria Goncerzewicz, która z powodzeniem pełniła tę funkcję przez ponad 14 lat. "Od samego początku swej działalności wykazywała wybitne uzdolnienia kierownicze, szczególnie w okresie uruchamiania blisko 20 kolejno oddawanych do użytku nowych obiektów Centrum, jak również organizowania ich sprawnego funkcjonowania i doskonalenia poziomu usług zdrowotnych dla pacjentów. Ważny dział jej pracy stanowiły także liczne kontakty międzynarodowe, obejmujące współpracę z szeregiem organizacji europejskich i pozaeuropejskich, dotyczące opanowania najnowszej aparatury medycznej oraz szkolenia kadr". - podkreśla się na stronie CZD.

REKLAMA

Duma Międzylesia i całej Polski

Obecnie w szpitalu pracuje prawie 2250 pracowników, w tym 400 lekarzy i 800 pielęgniarek, którzy co roku opieką medyczną obejmują blisko 200 tysięcy małych pacjentów. W skład placówki wchodzi 17 klinik, 29 samodzielnych poradni i zespołów specjalistycznych przychodni, w których prowadzona jest działalność lecznicza, rehabilitacyjna, naukowa i szkoleniowa. To także jeden z największych na świecie ośrodków transplantacji narządów u dzieci.

- Jestem przekonany, że dla mieszkańców nie tylko dzielnicy Wawer, w której zlokalizowane jest Centrum Zdrowia Dziecka, ale dla całej Polski, placówka pełni funkcję filaru bezpieczeństwa szpitalnego w zakresie zdrowia młodego pokolenia - komentuje 45-lecie działalności szpitala burmistrz Norbert Szczepański. "Leczymy na najwyższym poziomie, zawsze najważniejsze jest dla nas Dziecko" - to dewiza Centrum od początku działalności.

(oprac. db)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy