Jakie będzie centrum Bemowa? Oceń pomysły studentów
12 lutego 2018
Zadaniem studentów było stworzenie takich koncepcji, które poruszą temat likwidacji spółdzielczego parkingu, a także...
...firm zamierzających prowadzić działalność usługowo-handlową, deweloperów zainteresowanych zwiększeniem intensywności zabudowy, jak również mieszkańców Bemowa postulujących utworzenie wielofunkcyjnego centrum - informuje urząd dzielnicy. Mowa o konkursie dla studentów IV roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zorganizowanego pod patronatem burmistrza Michała Grodzkiego. Na temat skrzyżowania przed bemowskim ratuszem powstało sześć prac, które z pewnością zainteresują mieszkańców dzielnicy... ale też wzbudzą wiele kontrowersji.
Zbędny tramwaj?
Piotr Jabłoński i Przemysław Chmielarski uznali, że po dociągnięciu metra na Chrzanów należy... rozebrać linię tramwajową na Górczewskiej. W ich koncepcji skrzyżowanie Powstańców Śląskich z Górczewską lepiej spełniałoby swoją funkcję jako wielkie rondo. W jego środku powstałby plac miejski, położony w zagłębieniu terenu, na wysokości przejść podziemnych prowadzących do stacji metra. Studenci chcieliby także "przekonać" właściciela Lidla do przeprowadzki.
Jelonki jak Holandia
Hanna Kuta i Michał Bylica zaproponowali przekształcenie Konarskiego i Czumy w tzw. woonerfy, czyli "podwórce miejskie" podporządkowane ruchowi pieszych i rowerzystów, znane głównie z Holandii. Na rysunkach widać też dużo nowej zabudowy na narożniku zajmowanym dziś przez parkingi. To m.in. biurowce z garażami na dolnych piętrach oraz budynki mieszkalne z rzędami barów i restauracji na parterach.
Górczewska bez aut
Dość rewolucyjnie prezentują się pomysły Agnieszki Cudnej-Cyran i Karoliny Koniecznej, które proponują ograniczenie do minimum ruchu samochodów na Górczewskiej i Powstańców Śląskich. W ich koncepcji funkcję głównych dróg przejmują m.in. Czumy, Konarskiego, Pełczyńskiego i Klemensiewicza a fragment Górczewskiej jest pieszo-rowerową aleją z dużą ilością zieleni.
Piesi górą
Równie nietypowy jest projekt z kładką pieszo-rowerową pośrodku Górczewskiej, wiszącą nad Powstańców Śląskich i zakończoną restauracjami oraz zejściami do metra. Paulina Zduńczyk i Magdalena Kroh uznały, że mogłaby ona stać się symbolem dzielnicy.
Trwa głosowanie
Wszystkie projekty można obejrzeć na stronie ankieta.bemowo.waw.pl. Do 16 lutego trwa tam również głosowanie, w którym mieszkańcy wybierają najciekawszą pracę. Oczywiście żadna z nich nie zostanie zrealizowana w całości. Pomysły studentów Politechniki będą jednak inspiracjami dla przyszłego zagospodarowania centrum dzielnicy.
(dg)