REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Jak zbudować chodnik przy Zdziarskiej? Pomysł już jest

  14 września 2021

alt='Jak zbudować chodnik przy Zdziarskiej? Pomysł już jest'
źródło: Facebook / Danuta Zaleska - radna Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy

Co można zrobić, by zbudować niezbędny chodnik, ale jednocześnie nie wycinać drzew?

REKLAMA

Długa, prosta jezdnia i zero chodnika - tak wygląda wschodni odcinek Zdziarskiej, będącej jedną z najważniejszych ulic w tej części Białołęki. Nadzieją na ucywilizowanie okolicy miał być budżet obywatelski.

Budowa 450-metrowego chodnika na odcinku między Chudoby a Kroczewską znalazła się w pakiecie pomysłów, zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego przez radną Danutę Zaleską, Krzysztofa Kowalewskiego i Mateusza Senkę. Podczas sprawdzania projektu urzędnicy stwierdzili, że chodnik może powstać, ale konieczna będzie wycinka około 40 drzew. Na Mapie Koron Drzew rośliny zostały skatalogowane jako "inne". Radna Zaleska uznała jednak, że są cenne przyrodniczo i wycofała propozycję. Czy możliwa jest budowa chodnika po drugiej stronie ulicy, gdzie należałoby przykryć rów melioracyjny? A może urzędnicy mają jeszcze inną propozycję? Zapytaliśmy w dzielnicowym ratuszu.

(dg)

Odpowiada Marzena Gawkowska, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Białołęka

Rów melioracyjny jest kluczowym elementem systemu hydrograficznego dzielnicy Białołęka. By działał prawidłowo, powinien pozostać otwarty. Ten konkretny odbiera wodę ze Zdziarskiej i terenów przyległych. Z długoletnich obserwacji wynika, że rów dobrze pracuje i jest zawsze wypełniony wodą. Ujęcie go w rurociąg spowoduje, że przestanie spełniać swoją funkcję. Nie będzie zbierał wód z terenów przyległych i z ulicy w sposób naturalny. Nie byłaby też możliwa konserwacja rowu a skanalizowany ulegnie szybko zamuleniu. W konsekwencji może to prowadzić do podtopień na terenach przyległych oraz zastoju wód opadowych lub roztopowych na ulicy.

Jest to też niezgodne z zasadami gospodarowania wodami w mieście. Wody opadowe mamy retencjonować, a nie traktować wyłącznie jako ścieki.

Rów melioracyjny po północnej stronie Zdziarskiej znajduje się poza pasem drogowym i leży na gruntach prywatnych. Aby więc hipotetycznie wybudować na nim chodnik, oprócz pogorszenia wydajności rowu, musielibyśmy ponieść duże koszty nie tylko pozyskania gruntu, ale też samego przykrycia. Zatem to żadna oszczędność.

Jeśli chcemy ocalić drzewa rosnące w pasie drogowym po południowej stronie Zdziarskiej, lepszym rozwiązaniem byłoby pozyskanie na chodnik terenu zaraz za drzewami w niewielkim oddaleniu od ulicy. Dodatkowo chodnik byłby po tej samej stronie drogi, gdzie kończy się istniejący odcinek i łączyłby się z chodnikiem Kroczewskiej.

Oczywiście wymaga to zabezpieczenia finansowania inwestycji (pozyskanie gruntu i budowa), bo dziś nie mamy w budżecie dzielnicy pieniędzy na ten cel.

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# janek24

14.09.2021 14:21

Najlepiej byłoby wyciąć drzewa, ale to w normalnym świecie. W nienormalnym drzewa są ważniejsze od bezpieczeństwa ludzi.

# Waldemar

04.10.2021 19:13

Zabiorą grunt zapłacą 70% a na temat reszty będą odpisywać elokwentne pisma bez konkretów. Taki urząd co wspiera deweloperów i ślepe drogi buduje z pierwszeństwem gdzie nawet autobus musi się zatrzymać...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025