REKLAMA

Wola

różne »

 

Jak zagospodarować tereny pokolejowe na Woli? Zobacz projekt!

  27 marca 2014

alt='Jak zagospodarować tereny pokolejowe na Woli? Zobacz projekt!'

Koncepcja zagospodarowania obszaru przy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, jako przykład rewitalizacji terenów postindustrialnych, autorstwa Marty Rzępały - zdobyła drugą nagrodę w drugiej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową o tej dzielnicy w roku 2013.

REKLAMA

- Na Woli jest mnóstwo terenów postindustrialnych, które stanowiły dla mnie inspirację. Szczególnie zainteresowały mnie tereny pokolejowe, które mogą zostać przekształcone w atrakcyjną przestrzeń parkową, oferującą coś więcej niż zwykły zieleniec, a więc także funkcje kulturalne, usługowe, biznesowe, powiązane z historią danego miejsca. Budynki dworcowe z przyległymi torowiskami przy ulicy Towarowej idealnie nadają się do rozbudowy Muzeum Kolejnictwa oraz urządzenia otaczającej go przestrzeni. Muzeum Kolejnictwa przeniesie się na pętlę Odolany Muzeum Kolejnictwa przeniesie się na pętlę Odolany
To już pewne - Muzeum Kolejnictwa opuści zajmowany od ponad czterdziestu lat budynek i teren przy ul. Towarowej. Czeka je też spora zmiana - przekształcenie w Centrum Komunikacji i Techniki.
Nigdzie indziej w stolicy nie znajdzie się lepszego miejsca do tego celu. Powstanie parku kolejowego byłoby pięknym uwieńczeniem historii zasłużonego Dworca Głównego - podkreśla Marta Rzępała, absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Galerie sztuki i restauracje

Myślą przewodnią jej koncepcji jest wykreowanie na dawnych terenach kolejowych dzielnicy kultury i sztuki. Projekt zakłada rewitalizację XIX-wiecznego składu towarowego oraz magazynu przesyłek ekspresowych i stworzenie tam galerii sztuki, pracowni artystycznych i lokali gastronomicznych. Wzdłuż promenady pojawił się kanał wodny, obok którego znalazły się miejsca kameralnego wypoczynku oraz ogrody kawiarniane. "Kręgosłupem" projektu jest promenada roślinna wiodąca z okolic wejścia w zachodniej części terenu i prowadząca bezpośrednio do Muzeum Kolejnictwa. Roślinność ma być tłem dla wernisaży oraz wystaw na wolnym powietrzu.

Wzdłuż promenady pojawił się kanał wodny, obok którego znalazły się miejsca kameralnego wypoczynku oraz ogrody kawiarniane. We wschodniej części parku przewidziano budowę centrum wystawienniczo-biznesowego. W projekcie przewidziano także adaptację budynku dawnego Dworca Warszawa Główna i urządzenia tam sal wystawowych oraz kawiarni. W tej strefie zaplanowano budowę nowego budynku muzealnego z salami konferencyjno-kinowymi, ekspozycyjnymi oraz parkingiem podziemnym. Pomiędzy dwoma projektowanymi budynkami wykreowano zadaszoną otwartą przestrzeń publiczną, zintegrowaną z wystawą muzealną. Zdaniem autorki jest to idealne miejsce do prezentacji taboru kolejowego - starych zabytkowych lokomotyw i wagonów.

- W centralnej części Parku Kolejowego zaproponowałam dużą, otwartą przestrzeń, z której rozciąga się widok na panoramę centrum. Polana rekreacyjno-wypoczynkowa może być wykorzystywana do organizacji imprez kulturalnych, koncertów muzycznych, festiwali oraz kina letniego. Ważnym aspektem jest pozostawienie jak największej liczby śladów świadczących o dawnej funkcji transportowej tego terenu. W południowo-zachodniej części zaprojektowałam strefę zabaw dla dzieci, a w zachodnio-północnej - miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Rozrywkę dla młodzieży zapewniają wysokie sieci wspinaczkowe, ze szczytu których rozciąga się widok na park i okolicę. Koncepcja przewiduje również budowę skateparku - wylicza Marta Rzępała.

Podczas pisania pracy czerpała informacje z wielu źródeł piśmienniczych, publikacji, artykułów oraz oficjalnych stron internetowych. Ogłoszenie o konkursie znalazła na stronie urzędu dzielnicy Wola.

- Uważam, że to bardzo ciekawa inicjatywa. Często zdarza się, że interesujące projekty absolwentów wydziału nie są nigdzie prezentowane. To dobrze, że na Woli mamy możliwość pokazać swoje prace - stwierdza Marta Rzępała.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Marzenia a rzeczywistość

O Muzeum Kolejnictwa pisaliśmy w lutym. Opuści ono zajmowany od ponad czterdziestu lat budynek i teren przy ul. Towarowej. Przeniesie się w okolicę pętli kolejowej na Szczęśliwicach-Odolanach. Czeka je też spora zmiana - przekształcenie w Centrum Komunikacji i Techniki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości skorzystać z innych pomysłów Anny Rzępały.

Anna Krzesińska

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# mieszkaniec Woli

02.05.2014 17:12

Świetny pomysł, jak sprawić żeby został zrealizowany?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA