Jak pomóc samemu sobie?
18 września 2006
Czyli do psychiatry i psychologa bez skrępowania i tajemnic.
Niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu czy statusu materialnego prob-lemy, lęki i depresje przytrafiają się każdemu. Psychiatra Paweł Kaczmarek i psy-choterapeutka Krystyna Sieroń-Radecka radzą, co zrobić w takich sytuacjach.
Samotność, dlaczego przytrafiła się właśnie mnie? Kocham swego partnera czy już nie? Straciłem pracę, czy zdołam sobie z tym poradzić? Te pytania w pewnym momencie życia zadaje sobie wiele osób - kłopoty zdarzają się przecież każdemu z nas. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stres może przerodzić się w ból fizyczny, depresję czy inne choroby.
Wiek, zawód, płeć nie mają większego znaczenia. Często zdarza się tak, że objawy depresji, przygnębienia pojawiają się bez uchwytnej przyczyny. Jest to sytuacja, w której "nie wiadomo, o co chodzi", a osoba przeżywa ogromne cier-pienie i ból. Codzienne problemy wydają się nas przerastać. Pojawia się myśl, że "sobie nie poradzimy", że nie mamy wpływu na sytuację, w której się znaleźliśmy. Tracimy wiarę w siebie i w poczucie własnej wartości. Narasta lęk, niepokój, który czasami może nawet przybierać postać paniki.
Dlaczego straciłem pracę? Czym zawiniłem?
Utrata pracy to moment bolesny. O tym, że czasy są trudne nie trzeba nikogo przekonywać, ale poddawanie się, trwanie w sytuacji zawieszenia sprawia, że na-rasta lęk, niepokój, coraz trudniej uwierzyć w siebie i własny wpływ na możliwość zmiany. Terapeuta nie znajdzie za nas pracy, ale pomoże nam uwierzyć we własne możliwości, uwolnić od wpływu negatywnego myślenia, a to pierwszy krok do wyjścia na prostą.
Depresja może dotyczyć także osób, które wydają się nie mieć problemów.
Dorastanie dzieci, utrata dawnej sprawności, urody, wejście w nowe role, na przykład dziadków/babć - to trudne momenty w życiu. W tym czasie dokonujemy bilansu - co się udało, a co nie i zadajemy pytanie, co dalej. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn pewien okres w życiu wiąże się z pogorszeniem ogólnego stanu zdro-wia. Kobiety przechodzą okres menopauzy, mężczyźni andropauzy. Pomoc specja-listy jest nie do przecenienia - lekarz wesprze, a jeśli trzeba zaleci odpowiednie leki, które przywrócą dawną jakość.
Podobnie przejście na emeryturę jest jednym z trudniejszych momentów w życiu człowieka. Zostaje pustka, powstaje pytanie, jak wypełnić czas, gdzie znaleźć przyjaciół, w sytuacji, gdy wszyscy wokół wydają się czymś zajęci. Wtedy wspólne spotkania takich osób, wymiana doświadczeń, emocji i wrażeń jest czymś, co daje siłę i pozwala przetrwać trudny czas, jest szansą na nauczenie się czegoś nowego, spotkania innych ludzi. Pozwala zaplanować przyszłość.
Panuje przekonanie, że depresja to problem osób doświadczonych przez los, że nie dotyczy młodych ludzi? Czy to prawda? Czy młodzi ludzie mogą cierpieć na depresję? Młodzi ludzie mają często problemy z porozumiewaniem się z rodzicami, czy rówieśnikami. Nierzadko prowadzi to do trudności w nauce. Mogą pojawić się zaburzenia jedzenia - anoreksja, bulimia lub izolacja, samotność. Są to problemy, które bez fachowej pomocy mogą narastać i przerodzić się w inne poważne problemy i zaburzenia i nie należy ich bagatelizować.
Czy można temu zaradzić?
W takich chwilach dobrze jest omówić problem z kimś, kto pomoże dotrzeć nam do wewnętrznych źródeł problemów, spojrzeć realnie na sytuację, odpowiedzieć na pytanie, co jest możliwe, a co nie. Najprostsze rozwiązania są najbliżej nas, ale najtrudniej na nie samemu wpaść, zwłaszcza wtedy, gdy działamy pod wpływem silnych emocji. Na przykład skłóceni małżonkowie doskonale znają stan targa-jących nimi sprzecznych emocji - "kocham, czy nie kocham?", "Chcę z nią/nim być, czy już nie?". Problemy małżeńskie czasami przypominają walenie głową w ścianę, a obok są drzwi, do których terapeuta może pomóc trafić.Kiedy trzeba zgłosić się do psychiatry lub psychologa? Jeśli zauważysz u siebie:
- ciągły smutek, lęk i niepokój,
- przygnębienie,
- kłopoty ze snem, apetytem, koncentracją uwagi,
- brak energii, siły, wiary w siebie.
Paweł Kaczmarek - lekarz medycyny, psychiatra. Ma doświadczenie w pracy terapeutycznej z pacjentami z zaburzeniami depresyjnymi, nerwicowymi, psychotycznymi.
Krystyna Sieroń-Radecka - psychoterapeutka, posiadająca doświadczenie kliniczne w pracy z pacjentami z depresją, nerwicą, pracy z młodzieżą.
* * *
Lekarze i terapeuci z Ośrodka MEDIQ pomogą wszystkim osobom, które przeżywają sytuacje kryzysowe, depresje, silne stresy. Klinika MediQ, Legionowo, ul. Piłsudskiego 20, tel. 022 774-26-40, www.mediq.pl.