REKLAMA

Bemowo

Zabytki

 

Jak cenna jest bemowska Starówka?

  18 stycznia 2017

alt='Jak cenna jest bemowska Starówka?'

Połamane chodniki, dziurawe jezdnie i inwazja samochodów - przedwojenne osiedle nie ma zbyt wiele szczęścia.

REKLAMA

"Tu zaczęło się Bemowo" można śmiało powiedzieć, spacerując ulicami Boernerowa. To bemowska Starówka, na której 80 lat temu rozpoczęła się współczesna historia dzielnicy. Ponad 120 drewnianych i murowanych domów osiedla jest dziś wpisanych do gminnej ewidencji zabytków, podobnie jak sam układ przestrzenny. 80 lat świątyni na Boernerowie. Jak dużo się zmieniło? 80 lat świątyni na Boernerowie. Jak dużo się zmieniło?
Kościół przy Kaliskiego to jedno z niewielu miejsc na Bemowie, w których można przenieść się do czasów przedwojennych.
Zrzeszeni we wspólnocie Pro Publico Bono mieszkańcy chcieliby, aby pod opiekę konserwatora trafił także gmach szkoły przy Thommeego, zbudowany w latach 50. Teoretycznie wciąż czeka go rozbudowa.

- Nie chcieliśmy wyrzucać do kosza wszystkich projektów, które zostawił poprzedni zarząd, nawet jeśli uznawaliśmy je za nie do końca przemyślane - mówi wiceburmistrz Stanisław Pawełczyk. - Oczekuję, że rada dzielnicy przegłosuje zamknięcie tematu rozbudowy szkoły.

Lokalne uliczki rozjeżdżają samochody

Przeciwko rozbudowie opowiada się nawet dyrekcja szkoły i radni z komisji edukacji, więc wyrzucenie projektu do kosza jest najwyraźniej kwestią czasu. Rezygnacja z powiększenia podstawówki nie rozwiązuje jednak palącego problemu osiedla: setek samochodów, którymi dowożeni są uczniowie z Grot, Chrzanowa i... kilku dzielnic Warszawy. Dobre wyniki szkoły zachęcają rodziców spoza rejonu do zapisywania tam dzieci. Kiepski dojazd komunikacją miejską nie stanowi problemu, skoro prawie każdy ma dziś auto. W rezultacie nawet w dni z największym smogiem Boernerowo gości kierowców, którzy często przejeżdżają lokalnymi uliczkami i zostawiają na nich samochody.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Najgorzej jest na Ebro

Oryginalnie ulica Ebro nie miała połączenia z Radiową i była jednokierunkowa, co pozwalało jej zachować przedwojenny, willowy charakter. W 2010 roku zezwolono na ruch w obu kierunkach, teoretycznie na czas remontów na Kaliskiego i Thommego. Mieszkańcy Boernerowa starają się o powrót do starej organizacji ruchu od ponad sześciu lat, ale sprawa jest albo bagatelizowana, albo rozmywana na konsultacjach społecznych.

- Jak można konsultować zagadnienia inżynieryjne, wymagające fachowej wiedzy? - pytają mieszkańcy Boernerowa. - Lokalne ulice przedwojennego osiedla nie są właściwym miejscem dla tysięcy samochodów. Rodzice odwożący dzieci do szkoły powinni korzystać z ulicy Kaliskiego, pomyślanej jako kręgosłup Boernerowa. Wskazują na to nawet przyjęte kategorie dróg. O organizacji ruchu na osiedlu powinien decydować dobry fachowiec, nie rodzice uczniów, mający interes w przejeżdżaniu pod naszymi oknami.

Bielany mają pięknie wyremontowaną Płatniczą, Wola - Chłodną, Praga - Ząbkowską. Tymczasem na ulicach Boernerowa straszy kostka Bauma, połamane chodniki i tandetne latarnie. Duma Bemowa czeka na lepsze czasy.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (29)

# Heko

18.01.2017 12:34

Obrzydliwe słupy z wiszącymi kablami telefonicznymi, brak w niektórych miejscach chodników a te które są wołają o pomstę.Wszędzie samochody, samochody i dziury w jezdni.Dziadostwo a nie starówka.Zresztą na Starówce można napić się kawy a tu studnia oligoceńska wygląda jak śmietnik na Jelonkach.

# nwctj

18.01.2017 12:52

jak duma bemowa? Popytajcie kto i w jaki sposób stał sie posiadaczem tych terenów ?

# Aktyw i 100

18.01.2017 13:31

Pro Publico Bono to nie wspólnota, lecz stowarzyszenie.

REKLAMA

# na czasie

18.01.2017 16:34

Jaki smog tam się unosi nad tym Bernerowem. Jak pięknie domki ze starymi piecami opalane czym popadnie zatruwają resztę mieszkańców.

# Magorzata

18.01.2017 17:42

Boernerowo powinno byc zrewitalizowane.

# czysy Warszawiak

18.01.2017 18:26

Heko Odpierdziel się od Jelonek, my przynajmniej mamy studnie oligoceńskie a nie śmietniki jak u was na wsi gdzie tylko jeden tramwaj dojeżdża co 20 minut.

REKLAMA

# Z Boernerowa

18.01.2017 18:49

Nasze osiedle jest zaniedbane, ale ciągle piękne. Smog powodują przede wszystkim kawalkady samochodów jeżdżących ulicą Ebro do szkoły. Rewitalizacja, owszem, ale w pierwszej kolejności może niech ktoś zajmie się reorganizacją dojazdu do szkoły!!!

# Bemowo V

18.01.2017 19:40

Nie mieszkam na Boernerowie, ale moi znajomi tak. Znam problemy tego osiedla. To rzeczywiście są problemy związane z ruchem drogowym. Kiedyś Boernerowo pachniało lasem, a dzisiaj śmierdzi spalinami. To osiedle zasługuje na lepsze potraktowanie.

# Czytelnik

18.01.2017 20:48

Nadmiar ruchu na osiedlu jest bardzo uciążliwy. Koło szkoły postawiono barierę na ulicy Thommego. W poprzek. To jest normalny kraj?

REKLAMA

# gebeth

18.01.2017 20:58

smog ?/ Mieszkam tu i chodząc na spacery .. nie widzę tu ...,, czarnego dymu". Mieszkańcy zwłaszcza starzy ..opalają .. tym na co ich stać. Starzy mieszkańcy... czyli ci mieszkający tu od zawsze.... są u siebie!! Jeśli ktoś ma problemy ... niech wraca tam skąd przyjechał .. za pracą ! Trują nie piece .. których ilość sie sukcesywnie zmniejsza ... ale nadmierna ilość pojazdów !Zwłaszcza rodziców dowożących dzieci do szkoły.

# To jest chory kraj

18.01.2017 21:10

#Czytelnik napisał(a) 18.01.2017 20:48
Nadmiar ruchu na osiedlu jest bardzo uciążliwy. Koło szkoły postawiono barierę na ulicy Thommego. W poprzek. To jest normalny kraj?

Stawianie bariery w poprzek ulicy nie jest przejawem normalności. Przez tą barierę rodzice uczniów nawet z Boernerowa np. z końca ulicy Ebro czy Dostępnej odworząc dziecko w drodze do pracy pod szkołę, nie mogą wyjechać do ul Kaliskiego, tylko muszą jechać przez Ebro do Radiowej. To jest chore.

# mieszkanka1

18.01.2017 21:17

Problem z samochodami na Boernerowie nie dotyczy tylko ulicy Ebro. U mnie na Telewizyjnej jest to samo. Komunikacja miejska to odrębny temat. Tramwaj jest raz na 20 minut, natomiast kilka lat temu pozbawiono nas autobusu 105.

REKLAMA

# Bemowianka

18.01.2017 21:19

Chwileczkę, bo czegoś nie rozumiem. Mieszkańcy osiedla nie chcą rozbudowy, rada rodziców nie chce, nawet dyrekcja szkoły nie chce. To kto chce? Urzędnicy? Burmistrz? W jakim celu? Przeciw mieszkańcom?

# Aśka

18.01.2017 21:39

Uważam że nasze osiedle jest centralnie olewane przez wszystkich, od ZTM-u, przez urzędników w urzędzie dzielnicy, po radnych, posłów i innych takich. Dla nich to fajny teren pod lasem, tylko starzy mieszkańcy przedwojennych domków im przeszkadzają wejść deweloperom. Dlatego jesteśmy gnębieni przez urzędniczą masę.

# Ktoś

18.01.2017 21:59

Tym kobietom co walczą o zmianę organizacji ruchu na naszym osiedlu, to należy pomnik za życia postawić. Gdyby nie one, to od 20 lat koło kościoła stałyby klocki z wielkiej płyty. Te które zbudowali przy Hery. Dziękujemy raz jeszcze.
Sąsiad z ul. Grotowskiej

REKLAMA

# Pytanie?

18.01.2017 22:20

Podobno jest projekt zmiany ruchu, ale gdzieś utknął? Kto go przetrzymuje? Znowu Galas?

# Bemowianka

18.01.2017 22:58

Czytam raz jeszcze artykuł i znów przecieram oczy ze zdumienia. Panie Pawełczyk, czy pan upadł na głowę. Nie chcecie wyrzucać do kosza projektów, które nie są przemyślane. To jeszcze wam mało głupich rozwiązań na Bemowie?

# @Pytanie?

19.01.2017 07:23

Z tego co pisało parę tygodni temu w gazecie, to nasz urząd Bemowa to blokuje.

REKLAMA

# czwórka

19.01.2017 10:20

Podobny armagedon samochodowy mamy na Bemowie w rejonie szkół i przedszkoli - zwłaszcza przy ul. Szadkowskiego/Kędzierskiego na Bemowie II i przy Andriollego na Bemowie IV. Tabuny samochodów z zamkniętych enklaw deweloperskich na Bemowie dowożą dzieci do przedszkoli i szkół na osiedlach spółdzielczych. Nikt spółdzielców nie pytał, co w zamian dostaną za taką degradację swoich osiedli. Smród, hałas, zagrożenie dla mieszkańców, zajęte miejsca parkingowe, oto co mamy. Szkoły, przedszkola przychodnie lekarskie spółdzielnie wybudowały w latach 80-tych. Hołubieni deweloperzy przez kolejne ekipy decydentów miejskich skrupulatnie wzięli kasę, a problem mają spółdzielcy. Enklawy deweloperskie zamknęły się w swoich twierdzach i tylko eskalują żądania nic w zamian nie oferując. Za to spółdzielców parę lat temu ukarano drastycznymi podwyżkami opłat za dzierżawy wieczyste w wysokości 600 - 1000 %!!!!!!

# Z ulicy Kunickiego

19.01.2017 10:56

Kiedy w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i zrobi na lokalnych uliczkach ruch jednokierunkowy. Czy rachunki za połamane lusterka w moim prawidłowo zaparkowanym samochodzie, mam wystawiać na pana Trzpila lub jego pracowników???
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe