REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

komunikacja

 

IMGW czy IMiGW? Przystanek tramwajowy zmienia nazwę

  5 stycznia 2023

IMGW czy IMiGW? Przystanek tramwajowy zmienia nazwę
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

6 stycznia popularny przystanek tramwajowy na Marymonckiej nie będzie już nazywał się "Podleśna-IMiGW". Z nazwy wypadnie... jedna litera. Ostatnio była ona zmieniana w 2005 roku.

REKLAMA

"Od dnia 6 stycznia 2023 r. zmienia się nazwę zespołu przystankowego PODLEŚNA-IMiGW na PODLEŚNA-IMGW" - komunikat o takiej treści pojawił się w czwartek 5 stycznia na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Przystanek zmienia nazwę

Na pierwszy rzut oka trudno nawet zauważyć, czym nowa nazwa różni się od starej. Inwestycja obok metra wstrzymana. Wykonawcy schodzą z placu budowy Inwestycja obok stacji metra wstrzymana
Miał być akademik, potem dwa hotele, a po czterech latach od rozpoczęcia budowy jest tylko wielka betonowa dziura przy bielańskim Serku. Co dalej z inwestycją przy Sacharowa?
Decyzją urzędników z nazwy przystanku na rogu Marymonckiej i Podleśnej wypada bowiem tylko jedna litera: "i". Co ciekawe, będzie to już druga zmiana nazwy w ciągu 18 lat. Jeszcze w 2005 roku przystanek nazywał się po prostu "Podleśna" i nic nie stało na przeszkodzie, by przywrócić tę nazwę.

REKLAMA

IMGW czy IMiGW?

Zmieniając nazwę przystanku warszawski samorząd idzie na rękę państwowej instytucji urzędującej w okazałym, socrealistycznym gmachu obok skrzyżowania. Mowa o Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zgodny z zasadami polszczyzny skrót nazwy to "IMiGW" - tak, jak w nazwie przystanku obowiązującej do 5 stycznia. Instytucja od dawna używa jednak nieprawidłowego, ale łatwiejszego do wymówienia skrótu "IMGW", który widnieje nawet w jej logo. Warto przypomnieć, że docelowo pomiędzy gmachem Instytutu a Marymoncką może stanąć blok mieszkalny. Gdy powstanie, IMGW przestanie być widoczny z ulicy i zapewne pojawi się propozycja zmiany nazwy przystanku na "Podleśna".

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze (3)

# tomaszknapik

05.01.2023 15:17

...następny przystanek "Podleśna - Bar mleczny Marymont"

# Rafał

06.01.2023 19:14

Proponuję autorom, by zajrzeli do Wielkiego Słownika Ortograficznego PWN. Oba skróty są prawidłowe.

# Kolo

07.01.2023 17:54

Faktycznie, wielki i rzeczywisty problem. Taki w rodzaju analizy ile diabłów zmieści się na główce od szpilki. Wprost temat na doktorat. A poważnie, to chyba z braku realnych problemów i nudy ktoś nie ma nic ważniejszego do roboty. Ale jest na to metoda, zwolnić 70 proc urzędników to i problemy znikną (głównie te sztucznie wykreowanie).

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA