REKLAMA

Puls Warszawy

historia »

 

Historycy o Pałacu Saskim: "Odbudowa Warszawy nie jest ukończona"

  9 września 2021

alt='Historycy o Pałacu Saskim: "Odbudowa Warszawy nie jest ukończona"'
źródło: domena publiczna

Profesorowie historii postanowili odpowiedzieć na argumenty przeciwników rekonstrukcji gmachu na pl. Piłsudskiego. Przypominają m.in., że Grób Nieznanego Żołnierza nie miał być grobowcem, ale symbolem triumfu.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu prezydent Andrzej Duda podpisał specjalną ustawę o odbudowie pałaców Saskiego i Brühla oraz kamienic przy Królewskiej. Według ostatnich zapowiedzi rekonstrukcja budynków zniszczonych podczas II wojny światowej rozpocznie się w 2023 roku i będzie kosztować około 2,5 mld zł.

Czym jest Grób Nieznanego Żołnierza?

Decyzję o odbudowie pałaców i kamienic z XVIII-XIX wieku skrytykowali m. Kto na to pozwolił? Szklana "czapka" zadziwia turystów Kto na to pozwolił? Szklana "czapka" zadziwia turystów
W latach 2013-2018 zabytkowy, XIX-wieczny budynek na Krakowskim Przedmieściu urósł o jedno piętro. Po trzech latach przebudowa wciąż budzi ogromne kontrowersje.
in. reżyserzy Agnieszka Holland i Jan Komasa czy historyczka sztuki Anda Rottenberg. Ich zdaniem rekonstrukcja zniszczonych obiektów zniszczy symbolikę Grobu Nieznanego Żołnierza. Grupa profesorów historii postanowiła rozwiać wątpliwości i przypomnieć, jaka była geneza pomnika. Pod apelem o kontynuację prac nad odbudową pałacu Saskiego i innych zabytków podpisali się m.in. prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego), prof. Zbigniew Wawer (dyrektor Łazienek Królewskich), a także profesorowie Juliusz A. Chrościcki, Michał Kopczyński i Zofia Zielińska z UW, Janusz Odziemkowski i Wiesław Jan Wysocki z UKSW i Mariusz Wołos z PAN.

- Grób Nieznanego Żołnierza miał mieć charakter triumfalny i radosny, a więc nie jako grobowiec, lecz monument chwały o konstrukcji architektonicznej - piszą historycy, cytując dokumenty z czasów budowy pomnika. - Warto zwrócić szczególną uwagę, iż obecna forma pomnika jest jedynie częściowo autentyczna i stanowi wynik powojennego uprzątnięcia gruzów i zabezpieczenia zniszczonych arkad kolumnady pałacu Saskiego. Formułowane publicznie stanowiska o "zagrożeniu fundamentalnych wartości unikatowego dziedzictwa miejsca" nie mają zatem najmniejszego uzasadnienia w historii najcenniejszego pomnika w kraju.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Odbudowa Warszawy trwa

Historycy przypominają, że zaraz po II wojnie światowej przedstawiciele świata nauki, kultury i sztuki apelowali o odbudowę zabytków na pl. Piłsudskiego. Stalinowskie władze odmówiły rekonstrukcji zarówno pałacu Saskiego, jak i Zamku Królewskiego, który zrekonstruowano dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Orędownikiem odbudowy pałacu Saskiego był m.in. nazwany "architektem odbudowanej Warszawy" Jan Zachwatowicz, którego pomnik odsłonięto w 2020 roku na pl. Zamkowym.

- Historiografia związana z dzisiejszym pl. Piłsudskiego przemawia za ideą odbudowy pałacu Saskiego, pałacu Brühla i domknięcia zachodniej pierzei placu zgodnie z opinią formułowaną m.in. przez prof. Jana Zachwatowicza, prof. Piotra Biegańskiego i prof. Stanisława Lorentza: "po odbudowie Zamku Królewskiego stoi przed nami zadanie odbudowy pałacu Saskiego i pałacu Brühla" - piszą historycy. - Odbudowa Warszawy i jej zabytków nie jest jeszcze ukończona.

REKLAMA

Pałac Saski - historia

W XVII wieku w miejscu późniejszego pałacu Saskiego znajdował się dwór Morsztynów, przebudowany następnie na barokową rezydencję. W kolejnym stuleciu został on ponownie przebudowany na zlecenie króla Augusta Mocnego, stając się centralnym punktem okazałego założenia urbanistycznego: Osi Saskiej, ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich, których pozostałością jest remiza strażacka przy Chłodnej. Aż do 1818 roku pałac był prywatną własnością królów Saksonii i znajdowały się w nim m.in. mieszkania na wynajem. W dzieciństwie mieszkał tam Fryderyk Chopin.

Formę znaną z przedwojennych pocztówek Pałac Saski otrzymał dopiero w latach 1839-1842, gdy był własnością rosyjskiego przedsiębiorcy Iwana Skwarcowa. Barokowy gmach został całkowicie przebudowany według projektu Adama Idźkowskiego. Główny korpus rozebrano, zastępując kolumnadą, a skrzydła przebudowano w duchu klasycyzmu. Po powstaniu styczniowym spadkobiercy Skwarcowa sprzedali pałac rosyjskiej armii, która umieściła w nim Dowództwo III Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w pałacu ulokował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku w środkowych arkadach powstał Grób Nieznanego Żołnierza, upamiętniający oryginalnie żołnierzy poległych w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas okupacji niemieckiej z pałacu korzystał Wehrmacht. Po upadku powstania warszawskiego Niemcy wysadzili budynek w powietrze.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (8)

# DBC

09.09.2021 15:27

Jedni mówią to, inni tamto, a ja sobie po prostu myślę, że te 2,5 mld zł można by wydać lepiej, na rzeczy bardziej potrzebne.

# mmmieszkaniec

09.09.2021 20:16

"Historycy o pałacu...", a może trzeba sprawdzić co mówią architekci, urbaniści i historycy sztuki? Jest list protestacyjny podpisany również przez samą córkę Zachwatowicza. Czy tyle kasy ma iść na rzekomą odbudowę? Przecież wiadomo, że to kolejny projekt "partii" do sfinansowania sobie ciepłych posadek. Za chwilę nie będzie lekarzy, ratowników medycznych, nauczycieli itd. Ale będzie za to "coś", czym można się zapisać w historii miasta...A na Białołęce śmierdzi lewobrzeżnymi ściekami już w co najmniej czterech miejscach. Czas na oczyszczalnię po drugiej stronie!

# gosc

09.09.2021 23:45

Wielki pusty plac, z resztkami kolumnady kryjącymi Grób Nieznanego Żołnierza był celowym założeniem urbanistycznym. Ten pusty plac miał eksponować GNŻ oraz pokazywać skalę zniszczeń Warszawy podczas II wojny.
Sprowadzenie GNŻ do paru tablic pamiątkowych w kolumnadzie pałacu Skwarcowa, jest po prostu zbeszczeszczeniem najważniejszego pomnika w Polsce.

REKLAMA

# Wars

10.09.2021 11:56

Warszawa przedwojenna już nie istnieje. Z pałacem czy bez nigdy nie będzie odbudowana. To chybiony argument. Nie jestem przeciwnikiem odbudowy, ale chyba nie jest to priorytet na dziś?

# Dariusz 15

10.09.2021 19:01

Podobno szajka podpaliła pałac Leszczyńskiego we Francji i w 2019 r. katedrę Notre-Dame w Paryżu.

# qvertz

12.09.2021 19:43

Każdy architekt widzi, że domknięcie zachodniej pierzei placu jest koniecznością i nie ma innej możliwości, by uznać, że to co jest teraz, jest zgodne z zasadami sztuki, bo nie jest. Na szczęście, dzięki determinacji posłów PiS, zostaną odbudowane te wspaniałe budynki i będzie w końcu prawdziwy salon stolicy na miarę XXI wieku oraz przy zachowaniu ciągłości historycznej. Gdyby tak jeszcze zburzyć ten sk...syński dar Stalina przy Dworcu Centralnym...

REKLAMA

# Madbutcher

13.09.2021 16:18

No dobra, co tu owijać w bawełnę - największą wadą tego pomysłu jest to, że wpadli na niego rządzący z PiSu. Gdyby on był autorstwa rządzących z PO, to zaraz jeden z drugim postępowy redachturek, czy inny przemądrzałek zaczeli by bajdurzyć koszałki opałki o tkankach miejskich, przedwojennej atmosferze, kultowym pałącu, czy miejscu spotkań lokalnej społeczności. A za to narodowe redachtury by pisały, że jak to, dwa i pół miliarda na pomnik pychy PO, a tam dla najbiedniejszych pieniędzy nie ma.
Co do kosztów odbudowy, to wiadomo: jak państwo cokolwiek buduje, to koszty na dzień dobry razy dwa w stosunku do tego, jakby osoba prywatna budowała. A potem jeszcze razy dwa. Dlatego wyszło dwa i pół miliarda.

# Sajgon

16.09.2021 09:29

Koszty odbudowy to germańce powinni ponieść
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA