Hiperstruktura w miejscu huty? Wizja przyszłości z przeszłości
26 maja 2022
Wizje przyszłych architektów z Politechniki Warszawskiej idą czasem tak daleko, że trudno uwierzyć w możliwość ich realizacji.
"Zielona produkcja - hiperstruktura dla 15 tys. mieszkańców na terenie Huty Warszawa" - pod takim tytułem kryje się zadziwiająca wizja zabudowy terenu obok stacji metra Młociny, na którym znajduje się zakład z 65-letnią historią. Architekt Maja Wrońska przygotowała ją podczas studiów na Politechnice Warszawskiej.
Milion pomysłów, zero postępu. Serek czeka na zabudowę
Trójkąt między Żeromskiego, Marymoncką i Sacharowa to najgorętsza działka na Bielanach. Co ją czeka?
W 2012 roku projekt został opublikowany na stronie Futuwawa prowadzonej przez fundację Puszka.
Przemysł tkacki na Młocinach?
- Idea opiera się na utworzeniu nowych miejsc pracy poprzez zaprojektowanie na tym terenie ośrodka przemysłu tkackiego, co spowoduje migrację ludzi w ten rejon miasta - pisała pomysłodawczyni. - Wzrost intensywności zabudowy oraz nowe zakłady przemysłowe wiążą się ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Problem rozwiązano poprzez uprawę alg i roślin energetycznych, które zaspokoją te wymagania.
Wizualizacje przedstawiają miasto przyszłości rodem z serialu "Star Trek". "Hiperstruktura" składałaby się z siedmiu ogromnych budynków zgromadzonych wokół centrum. W skład kompleksu wchodziłyby futurystyczne budynki mieszkalne, szkoły, przedszkola, uczelnia, tereny rekreacyjne a nawet... przetwórnia lnu, kościół i cmentarz. W odróżnieniu od większości współczesnych architektów Maja Wrońska nie przewidywała rezygnacji z samochodów, ale ukrycie jezdni w tunelach. Na terenie hiperstruktury mieszkałoby 15 tysięcy osób.
"Dolina krzemowa" przy Nocznickiego
Studencki projekt pozostanie tylko oryginalną wizją, ale przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o trwającej już na Młocinach inwestycji. Na powierzchni 5 hektarów w pobliżu stacji metra powstają dwa centra danych firmy Vantage Data Centers, mające obsługiwać światowych gigantów technologicznych. Kompleks powstanie za parkingiem P+R Młociny, na terenie wykorzystywanym do niedawna przez hutę. Ośrodki przetwarzania będą wykorzystywać odnawialne źródła energii i efektywne systemy chłodzenia. Również bielańscy samorządowcy dostrzegają potrzebę inwestowania na Młocinach w nowoczesne rozwiązania i tworzenie miejsc pracy.
- Jako dzielnica potrzebujemy dziś mniej mieszkaniówki, a więcej impulsów do rozwoju gospodarczego - komentował wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski przy okazji startu inwestycji. - Okolica huty to miejsce do tworzenia nowoczesnych technologii i usług. Ma on potencjał do przekształcenia w bielańską "dolinę krzemową". Chciałbym, żebyśmy mówiąc o zrównoważonym rozwoju zadbali też o warstwę gospodarczą i rozwój dzielnicy w tym kierunku.
(dg)
Z pewnością taka struktura potrzebowałaby bardzo szczegółowego i funkcjonalnego projektu wnętrza, wykonanego przez doświadczonego architekta wnętrz. Takiemu zadaniu może sprostać jedynie bardzo profesjonalna firma wykonująca takie projekty wnętrz z Warszawy, czyli QDesign.