Hala Mirowska na miarę XXI wieku. Jest chętny deweloper
1 października 2019
Po 117 latach od otwarcia Hala Mirowska wciąż pozostaje niezwykle ważnym miejscem na mapie Warszawy.
Zniszczony podczas II wojny światowej obiekt w latach 60. stał się ulubionym miejscem zakupów wielu mieszkańców Woli i Śródmieścia - i pozostał nim do dziś. Właścicielem zabytkowej hali jest firma Społem WSS Śródmieście, która w porozumieniu z BBI Development chciałaby przeprowadzić kapitalny remont i nadać budynkowi nowe funkcje.
- Odnowione budynki byłyby nie tylko miejscem handlu, ale także spotkań kulturalnych i towarzyskich - wyjaśnia Anna Tylkowska, prezes Społem WSS Śródmieście. - Oprócz modernizacji samych obiektów, w planach jest również zadbanie o przylegającą do nich przestrzeń. Dzięki temu projektowi Hale Mirowskie mogłyby w pełni odpowiadać na potrzeby warszawiaków.
Kilka przeszkód
Choć do firmy należy tylko jedna z hal, projekt obejmuje również drugą, od lat 50. nazywaną Halą Gwardii i będącą własnością warszawskiego samorządu. Dwa lata temu zabytek został zrewitalizowany i przekształcony w kryty targ z produktami lokalnymi oraz szeroką ofertą barów, cieszący się w weekendy ogromną popularnością. Umowa na prowadzenie Hali Gwardii kończy się w przyszłym roku.
W wizji dewelopera obie hale byłyby połączone szklanym zadaszeniem, rozciągającym się nad dzisiejszym bazarem. Dużą przeszkodą dla inwestycji mogą być wpisy do rejestru zabytków. W Hali Mirowskiej ochroną konserwatorską jest objęta nawet bordowa przybudówka z epoki Gomułki, częściowo zasłaniająca fasadę od strony al. Jana Pawła II.
Deweloper z doświadczeniem
BBI Development to firma znana w Warszawie m.in. z budowy wieżowca na pl. Unii Lubelskiej i biurowca Centrum Marszałkowska, zbudowanego na rogu Świętokrzyskiej, w miejscu istniejącego w latach 1969-2015 domu handlowego Sezam. Deweloper ma także doświadczenie z warszawskimi zabytkami dzięki inwestycji Koneser na Pradze.
W miejscu dawnej fabryki wódki przy Ząbkowskiej powstał kompleks obiektów mieszkalnych, biurowych, kulturalnych i rozrywkowych. Wszystkie zabytkowe obiekty Konesera zostały odrestaurowane i zyskały nowe funkcje. Dziś działa tam m.in. Muzeum Polskiej Wódki i restauracja Zoni, nominowana za wnętrza do nagrody The World Interiors News Awards.
(dg)