REKLAMA

Żoliborz

historia »

 

Fabryka Opla, zajezdnia MZK, baza MPT. Hala Marymoncka w pigułce

  7 grudnia 2023

alt='Fabryka Opla, zajezdnia MZK, baza MPT. Hala Marymoncka w pigułce'
1950 rok, źródło: zbiory MZA

85 lat liczy już sobie historia Hali Marymonckiej. W samo południe 1 grudnia 1938 roku z udziałem prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali targowej. Od tego wydarzenia minęły jednak 32 lata, zanim hala zaczęła być wykorzystywana do handlu.

REKLAMA

Jak przypomina żoliborski ratusz, hala targowa z prawdziwego zdarzenia była uwzględniana w planach inwestycyjnych na Żoliborzu już w okresie międzywojennym. Na początku Zarząd Miejski przeznaczył pod jej budowę działkę w rejonie ul. Mickiewicza i Potockiej. Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek Jak zapakować paczkę, aby dotarła bezpiecznie? Najlepsze praktyki pakowania paczek
Pakowanie i nadawanie paczeki to nie tylko umieszczenie przedmiotów w pudełku. Ważne jest, aby paczka była odpowiednio zabezpieczona, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu. Poniżej przedstawiamy najlepsze praktyki pakowania paczek, które pomogą zapewnić bezpieczną dostawę paczki.
Mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pętla tramwajowa. Jednak ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i wynikające z tego znaczne koszty budowy podpiwniczenia, działka ta nie została zaakceptowana. Nowym i zarazem ostatecznie wskazanym przez magistrat miejscem został plac przy ul. Marymonckiej nr 5 (obecnie ul. Słowackiego), tuż obok funkcjonującego od 1934 roku targowiska dzielnicowego.

Hala Marymoncka gotowa wraz z początkiem... wojny

W swym przemówieniu ówczesny prezydent miasta Stefan Starzyński podkreślił rangę wznoszonej hali. To miała być pierwsza od 30 lat nowoczesna hala rejonowa w Warszawie. Miała też pełnić rolę centrum aprowizacyjnego dla Żoliborza, Marymontu, Bielan, Kolonii im. Kościuszki i północnej części Powązek, czyli dla obszaru liczącego łącznie około 50 tys. mieszkańców. W obiekcie o całkowitej powierzchni 1311 m2 miało funkcjonować: 30 straganów warzywno-owocowych, 12 jatek (sklepów mięsnych), 8 straganów z nabiałem, 4 baseny rybne, a także 20 dużych sklepów, tworzących pierścień wokół centralnej sali. Żelbetową konstrukcję hali wzniesiono bardzo szybko. W sierpniu 1939 roku budynek był już gotowy w stanie surowym, a na październik planowano wielkie otwarcie. Bryła hali uzyskała nowoczesną jak na tamte czasy sylwetkę. Żelbetowy szkielet został pokryty łupinowymi sklepieniami o podwójnej krzywiźnie. Tym, co najbardziej przykuwało wzrok w architekturze hali, były oryginalne, okrągłe okna. Miały za zadanie dostarczać dostateczną ilość światła, a jednocześnie uniemożliwiać promieniom słonecznym naświetlanie znajdujących się wewnątrz produktów i urządzeń chłodniczych.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Fabryka Opla na Żoliborzu

Prace instalacyjne - elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne - zostały przeprowadzone już w warunkach okupacji i zakończyły się 8 lutego 1941 roku. Wówczas urządzono w hali niemiecką fabrykę samochodów marki Opel oraz warsztat naprawczy ciężarówek Wehrmachtu. Podczas powstania warszawskiego zakłady Opla znalazły się na linii frontu. Udało się je zająć i utrzymać Zgrupowaniu AK "Żniwiarz" aż do kapitulacji powstania na terenie Żoliborza. Jednak podczas odwrotu powstańcy zmuszeni byli je podpalić, by opóźnić ich zajęcie przez hitlerowców.

REKLAMA

Hala Marymoncka dopiero 25 lat po wojnie

Mimo że hala została wówczas poważnie uszkodzona, to jej stan został w ówczesnych realiach uznany za całkiem niezły. Dlatego też, w 1946 roku, po prowizorycznym remoncie, urządzono w niej zajezdnię autobusową i halę napraw. Potem przez długie lata budowla pełniła funkcję zajezdni autobusowej MZK, a następnie bazy taksówek MPT. Dopiero na początku 1970 roku rozpoczęto przebudowę, a pod koniec - w grudniu - otwarto ją uroczyście jako obiekt handlowy i nazwano Halą Marymoncką. Do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów żoliborskiego krajobrazu.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni