REKLAMA

Targówek

różne »

 

Grodzą Kanał Bródnowski. "Nic nie możemy zrobić"

  24 maja 2019

alt='Grodzą Kanał Bródnowski. "Nic nie możemy zrobić"'
Fot. Katarzyna Górska-Manczenko

- Dostęp do Kanału Bródnowskiego jest coraz mocniej ograniczany poprzez nieustanne grodzenie tej dotychczas - wspólnej przestrzeni. Dlaczego jest na to pozwolenie? - alarmują mieszkańcy.

REKLAMA

Mieszkańcy coraz częściej zgłaszają do radnych uwagi na temat ograniczonego dostępu do Kanału Bródnowskiego - na wielu odcinkach jego długości. - Zgodnie z prawem powinniśmy mieć do niego swobodny dostęp - alarmują.

Zarząd Zieleni bada i odpowiada

Na początku roku radna Katarzyna Górska-Manczenko napisała interpelację do władz dzielnicy domagając się w niej m.in. demontażu ogrodzenia na wysokości ul. Jeleniogórskiej, które przebiega w poprzek kanału. Jak wyjaśnia odpowiedzialny za kanałek Zarząd Zieleni, bariera ta powstała w celu wygrodzenia terenu kilku nieruchomości znajdujących się zarówno po prawej, jak i po lewej stronie kanałku. Z uwagi, iż kanał to "urządzenie wodne" - w rozumieniu ustawy "Prawo wodne" - przepisy dotyczące zakazu grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych płynących nie mają w tym przypadku zastosowania. Zakaz grodzenia nieruchomości dotyczy bowiem wyłącznie cieków naturalnych, dla których możliwe jest wyznaczenie linii brzegu. Dla kanałów ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. Jednakże dążąc do ustalenia zasadności i legalności wykonanych ogrodzeń wzdłuż i w poprzek kanału (w ostrej granicy na koronie skarpy) Zarząd Zieleni zadeklarował podjęcie działań zmierzających do ustalenia podmiotu, który wykonał ogrodzenie i doprowadzenie do rozgrodzenia działek stanowiących koryto kanału, które jest własnością Skarbu Państwa we władaniu miasta.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kanał nie jest prawnie chroniony

Przytoczony przykład to tylko jeden z kilku dotyczący prób grodzenia, czy też zagrodzenia dojścia do Kanału Bródnowskiego. Podobna sytuacja jest na ul. Malborskiej, gdzie jedna ze wspólnot wygrodziła dostęp do kanału oraz w rejonie ul. Kondratowicza i Św. Wincentego przy stacji paliw Circle. W obu tych przypadkach Zarząd Zieleni bezradnie rozkłada ręce - kanał nie podlega ochronie prawnej, gdyż nie jest naturalnym ciekiem wodnym wobec tego nie obowiązuje tu zakaz grodzenia. Jak dodaje, ogrodzenie terenu stacji paliw Circle wyposażone jest w furtkę zapewniającą przejście dla mieszkańców, a samo ogrodzenie nie koliduje też z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

- W naszej opinii, istniejące wygrodzenie zostało wykonane zgodnie z prawem - informuje Krzysztof Górnicki z Zarządu Zieleni. Zatem w obliczu zapisów ustawy "Prawo wodne" i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu prawnego nieruchomości, kwestie ogrodzeń trzeba ustalać z właścicielem, zarządcą lub administratorami terenu. A to oznacza tak naprawdę, że każda wspólnota lub podmiot prywatny będący właścicielem nieruchomości może odciąć dostęp do Kanału Bródnowskiego nie bacząc na potrzeby pozostałych mieszkańców.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# fddddd

27.05.2019 13:05

tylko czekać aż śmiecie i gałęzie drzew utkną na kracie w wodzie i powstanie naturalna tama dla wody

# marlena

11.06.2019 08:07

no ale JAKI dostep??Macie zamiar tam plywac ??Może ryby lowic w tym brudnym scieku??

# Max

19.06.2019 15:32

Można w porozumieniu z właścicielami gruntów ustanowić służebności przejścia/przejazdu i po kłopocie. Wilk syty i owca cała.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA