REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Kleszcze żerują między blokami. Czas na opryski?

  23 maja 2019

alt='Kleszcze żerują między blokami. Czas na opryski?'
źródło: Wikipedia/Bartłomiej Bulicz

Opryski przeciw komarom i kleszczom są w tym roku niezbędne - przekonują mieszkańcy. Co na to burmistrz Targówka?

REKLAMA

Na początku kwietnia radny i przewodniczący dzielnicowej komisji rozwoju Michał Jamiński, w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców korzystających z parku i Lasu Bródnowskiego, zapytał władze dzielnicy, czy planowane są opryski terenów zielonych przeciwko kleszczom i komarom? Problem jest bardzo poważny, zwłaszcza jeśli chodzi o kleszcze, które przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Mieszkańcy donoszą, że pasożytów tych jest bardzo dużo i nie dotyczy to tylko parków czy lasów. Żerują nawet na zieleni między blokami.

- Raz na tydzień wyciągam z psa kilka kleszczy. Nasze osiedlowe podwórka nie są bezpieczne - przekonuje pan Grzegorz. Ofiarą kleszczy padają dzieci bawiące się na trawnikach i starsze osoby wypoczywające na ławkach pod blokami.

"Opryski nie mają sensu"

Jednak władze dzielnicy uznały, że opryski przeciw komarom i kleszczom na terenach publicznych są bezzasadne. - Według informacji uzyskanych z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, wskutek podobnych oprysków zaobserwowano wymarcie wielu osobników owadów innych gatunków, w tym będących pod ochroną, m.in. innych pajęczaków, os i pszczół. Z powodu miejscowego charakteru działań opryski dały efekt wyłącznie chwilowy - argumentuje burmistrz Sławomir Antonik. Jak przekonują urzędnicy, kleszcze i komary występują na bardzo rozległych obszarach zieleni w obrębie Warszawy. Mowa tu o osiedlowych trawnikach, skwerach, zieleńcach i parkach. Żywicielami kleszczy są m.in. gryzonie, ptaki, psy, koty, zające, które przenoszą je na większe odległości, po całym mieście.

Wstąp do księgarni

Szkody w ekosystemie

- Obszar poddany opryskowi musiałby objąć całość terenów zieleni w mieście i okolicach, co byłoby bardzo kosztowne i trudne w realizacji. W przeciwnym wypadku, czynności prowadzone wyłącznie w skali lokalnej stałyby się chwilowym, doraźnym, a co za tym idzie - nieskutecznym sposobem redukcji ilości kleszczy i komarów. Poza tym obecnie na rynku brak jest dostępnego i dopuszczonego przez odpowiednie służby środka chemicznego, eliminującego kleszcze i komary bez jednoczesnego wyrządzenia szkód w ekosystemie - przekonuje burmistrz Antoniak. Jak informują warszawskie Lasy Miejskie, ze względu na szkody wyrządzone w środowisku oraz reakcji organizacji proekologicznych, służby miejskie w Katowicach nie planują przeprowadzenia ponownych oprysków.

Urzędnicy radzą, żeby osoby wybierające się do parków, lasu i planujące wypoczynek na innych terenach zieleni używały środków z substancją odstraszającą kleszcze i komary. Po powrocie do domu przeprowadzały zaś kontrole własnego ciała, a w razie znalezienia kleszcza, w sposób prawidłowy go usuwały.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Bagietka

07.07.2019 01:13

Na Polach Mokotowskich też kleszczy jest pełno, aby wybrać się na nocne kino przy PUGie zabrałam ze sobą zestaw ratunkowy http://kickthetick.pl
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break