REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Grają żołnierzy, talibów, antyterrorystów: grupa z Bemowa nie dla każdego

  1 października 2014

alt='Grają żołnierzy, talibów, antyterrorystów: grupa z Bemowa nie dla każdego'

Wszystko zaczęło się od dziecięcych zabaw żołnierzykami z kolegami z bemowskiego podwórka. Dziś członkowie grupy rekonstrukcyjno-filmowej Bemowo to profesjonaliści. Ich pasja i umiłowanie historii pozostaje jednak niezmienne.

REKLAMA

- Oficjalnie grupa powstała siedem lat temu, ale w rzeczywistości znamy się od dzieciństwa. Myślę, że pomaga nam to w lepszym zgraniu się podczas różnych naszych działań - podkreśla dowódca grupy rekonstrukcyjno-filmowej Bemowo Krzysztof Zawidzki.

Gra dla osób z zasadami

Jej członkowie występowali w wielu rekonstrukcjach historycznych oraz filmach i serialach takich jak m.in. "Kamienie na szaniec", "Miasto 44", "Tajemnica Westerplatte", "Essential Killing", "Czas Honoru", "W ciemności" czy "Róża".

- Granie w niektórych scenach - tych pełnych przemocy i okrucieństwa - bywa trudne, gdyż udzielają się nam różne emocje. Musimy być jednak zahartowani i zawsze staramy się być profesjonalni w tym co robimy. Chętnych, aby stać się członkami grupy jest sporo, ale my wybieramy takie osoby, u których widzimy zaangażowanie na rzecz zespołu i poświęcenie dla innych członków grupy - mówi Krzysztof Zawidzki. Jesteśmy świadomi tego, że to tylko gra, ale jednocześnie wiemy, że nie mogą brać w niej udziału ludzie nie mający zasad moralnych. Nasza grupa to taka kuźnia charakterów - jej członkowie są wyszkoleni i nauczeni odpowiedzialności za swoich kolegów oraz za wykonywane zadania. Wszyscy mają kręgosłup moralny. To po prostu ludzie z charakterem - stwierdza Krzysztof Zawidzki.

Przydaje się nie tylko charakter, ale też niezła kondycja - wszak czasami zdarza się, że trzeba - podczas kręcenia kolejnych dubli - np. dziesięć razy wbiegać pod górę w pełnym umundurowaniu i z bronią, padać, a na końcu "umrzeć".

Członkowie grup przedstawiają nie tylko sylwetki żołnierzy wojsk walczących na terenie Polski w czasie drugiej wojny światowej. Wcielają się też w inne role np. podoficerów NKWD, talibów, antyterrorystów, a nawet legionistów. Skompletowanie jednego umundurowania bywa kosztowną inwestycją - nawet do dziesięciu tysięcy złotych (mundur jednej formacji wraz z bronią pozbawioną cech bojowych).

Kup bilet

Historia to ich konik

Odtwarzanie historii nie jest dla nich jednak tylko dobrą zabawą i sposobem na spędzenie wolnego czasu. Ich celem jest przekazywanie wiedzy wszystkim miłośnikom historii (nie tylko podczas rekonstrukcji, ale także podczas historycznych lekcji i wykładów) i jak najwierniejsze odtworzenie każdej formacji, a także jej profesjonalna prezentacja jak największej liczbie osób.

Nie każdy może stać się członkiem ich grupy i nie jest to tylko kwestia zdobycia odpowiedniego umundurowania czy broni. Okres próbny trwa do roku. W tym czasie wszyscy członkowie grupy obserwują "nowego", poznają jego charakter i stwierdzają czy mogą na nim polegać - jak na Zawiszy.

- Chętnych, aby stać się członkami grupy jest sporo, ale my wybieramy takie osoby, u których widzimy zaangażowanie na rzecz zespołu i poświęcenie dla innych członków grupy. Takich, którzy wykazują inicjatywę i są pomocni - wyjaśnia Krzysztof Zawidzki.

amk

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA