REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Gniazdo sroki już nie blokuje budowy parku na Tarchominie

  27 czerwca 2022

Gniazdo sroki już nie blokuje budowy parku na Tarchominie
TuStolica.pl

Białołęcki ratusz może rozpoczynać prace nad parkiem w centrum Tarchomina.

REKLAMA

Nowy park zostanie urządzony na zaniedbanym terenie pomiędzy Światowida, Ćmielowską, Myśliborską i Botewa, biorąc nazwę od ostatniej z tych ulic. Osoby mieszkające na Tarchominie od początku istnienia bloków wiedzą, że znajdowały się tam kiedyś stawy, których pozostałością są wyraźne nierówności.

REKLAMA

Gniazdo blokowało inwestycję

Dwa lata temu białołęcki ratusz podpisał umowę na przygotowanie projektu parku Botewa z firmą RS Architektura Krajobrazu, która wygrała konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu. W lutym informowaliśmy, że urząd dzielnicy nie może ruszyć z inwestycją.

Urządzenie parku miało wiązać się z wycinką nielicznych drzew, a na jednym z nich znaleziono... puste gniazdo sroki zwyczajnej. Inwestycja opóźniła się o kilka miesięcy, ale urzędnicy mają już dobre informacje.

- Możemy ruszać z budową parku - mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka białołęckiego ratusza. - Otrzymaliśmy od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska specjalne odstępstwo, by móc usunąć drzewo, na którym znajduje się niezasiedlone gniazdo sroki. Wierzba, która koliduje z inwestycją, jest w złym stanie. Potwierdziła to ekspertyza dendrologiczna, dlatego RDOŚ wydał decyzję o odstępstwie. Wystąpiliśmy już do marszałka województwa o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa. Taka jest procedura. Czekamy na zgodę.

REKLAMA

Nowy park na Tarchominie

Rzeczniczka zapowiada, że przetarg na urządzenie parku zostanie ogłoszony po wycięciu drzew kolidujących z inwestycją. Zaznacza, że zlikwidowane zostaną tylko nieliczne rośliny bezpośrednio blokujące budowę elementów, o które poprosili uczestnicy konsultacji sprzed kilku lat. Priorytetem będzie zachowanie w jak największym stopniu rodzimej roślinności.

- Mamy już projekt i pozwolenie na budowę - mówi Gawkowska. - Mamy też w budżecie 3,6 mln zł na tę inwestycję. Projekt powstał w oparciu o koncepcję architektoniczną wybraną w konkursie. Zachowamy jak największą część obecnej zieleni, dosadzimy też nowe rośliny. Powstanie pawilon usługowy z funkcją gastronomiczno-kulturalną i drewnianym tarasem, kaskadowo schodzącym w kierunku wody. W miejscu naturalnego zagłębienia stworzymy jeziorko z pomostami. Z naturalnych materiałów zbudujemy strefę aktywności dla dzieci. Także z naturalnego materiału, z kruszywa, będą wszystkie ścieżki w parku. Powiesimy też budki lęgowe dla ptaków.

Urządzanie parku Botewa potrwa osiem miesięcy. Zgodnie z aktualnym harmonogramem prace powinny zakończyć się w przyszłym roku i wszystko wskazuje na to, że terminu uda się dotrzymać.

Dominik Gadomski

.
 

Komentarze (3)

# tomek34996

05.07.2022 21:00

To jest chore, że jedno PUSTE gniazdo wstrzymuje inwestycję za parę milionów na którą czeka cała okolica.

# desdemon

06.07.2022 10:03

To jest chore, że się buduje jakieś nikomu niepotrzebne parki, gdzie tylko robactwo się lęgnie. Gdzie mamy zostawiać nasze auta?

# Pkug

06.07.2022 22:52

Halo gdzie zieloni? Nie można ruszać biednej skroki!! Ona miała tam dom!!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA