Jedyny taki ogród. Dach Galerii Północnej tętni życiem
31 maja 2022
Wraz z nastaniem wiosny ogród na dachu z widokiem na Światowida znów zaczął przyciągać mieszkańców Tarchomina i klientów centrum handlowego.
Gdy w 2017 roku otwierano ogród na dachu Galerii Północnej, było to pierwsze takie miejsce w Polsce, zbudowane przez prywatnego inwestora. Na powierzchni 5 tys. m2 znajdziemy m.
Tężnia na Tarchominie wciąż zamknięta. Nie zdążyli na wiosnę
Od 27 kwietnia działa po zimowej przerwie tężnia na dachu Galerii Północnej. Podobny obiekt zbudowany przez białołęcki samorząd wciąż czeka na otwarcie.
in. tężnię solankową, plac zabaw, mural i... koło wodne.
Koło wodne w Warszawie
100-200 lat temu dzisiejsza Białołęka była w dużej mierze rolniczym terenem, poprzecinanym kanałami melioracyjnymi. W Galerii Północnej można usłyszeć dźwięk, który często towarzyszył ówczesnym mieszkańcom: dźwięk koła wodnego, od czasu do czasu przerywany przez rzucające kamykami dzieci.
- Widok mierzącego ponad dwa metry koła wodnego sprzyja wyciszeniu i relaksowi - pisze Galeria Północna. - Odprężająca może być zarówno sama obserwacja koła, jak i odgłos pluskającej wody. Drewniana konstrukcja jest napędzana ruchem wody, tworząc przyjemny dla ucha dźwięk.
Pierwsza tężnia na Białołęce
Ma 4,5 metra wysokości, 9 metrów długości i jest jedyną taką konstrukcją w Polsce, znajdującą się na dachu - tężnia solankowa Galerii Północnej to prawdziwy unikat. Odpoczynek przy niewielkich inhalatoriach to nowa moda, zapoczątkowana w Warszawie w 2017 roku przez samorząd Wawra a rozpropagowana rok później za sprawą konstrukcji na pl. Hallera.
Konstrukcja z drewna i tarniny jest zasilona solanką sprowadzaną z Zabłocia koło Cieszyna, gdzie notuje się najwyższe stężenie jodu na świecie. Korzystanie z tężni jest całkowicie bezpłatne.
Ogród na dachu zaprasza
W 2020 roku na konstrukcji świetlika powstał okazały mural o powierzchni 150 m2, który miał nie tylko ożywić strefę przeznaczoną dla najmłodszych, ale też zachęcić dzieci do nauki geografii oraz poznawania gatunków zwierząt. Na ogromnej mapie znajdziemy ich prawie pięćdziesiąt, m.in. leniwca, oryksa szablorogiego, tygrysa, bizona, ośmiornicę, kangura czy mrówkojada. Projekt stworzyła ilustratorka Justyna Hołubowska-Chrząszczak.
Całości ogrodu dopełniają ozdobne gatunki traw, wierzbowe domki, labirynt z żywopłotu i brzozowy zagajnik, a także leżaki i kosze do siedzenia, z których chętnie korzystają klienci restauracji znajdujących się na drugim piętrze. Do podlewania zieleni wykorzystywana jest magazynowana w specjalnych zbiornikach deszczówka. W tym roku obok tężni powstanie stała wystawa zdjęć prezentujących najpiękniejsze dachy z całego świata, w tym ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej i Galerii Północnej. Powstanie także drugi mural, którego projekt jest na razie skrywany w tajemnicy.
(dg)
.