G³owa ¦wierczewskiego w krzakach na AWF
3 wrze¶nia 2014
Na ty³ach AWF, za ogrodzonym krzywym p³otem ¶mietniskiem-krzakowiskiem, znalaz³a schronienie wielka g³owa gen. Karola ¦wierczewskiego.
Losy komunistycznych pomników bywaj± fascynuj±ce. Niektóre poznika³y w tajemniczych okoliczno¶ciach, inne trafi³y w rêce kolekcjonerów, jeszcze inne stoj± do dzi¶ (np. w parku Skaryszewskim). Najwiêkszy pomnik tamtej epoki, przedstawiaj±cy Utrwalaczy W³adzy Ludowej, wyl±dowa³ na terenie MPWiK niedaleko mostu Grota-Roweckiego, za¶ gen. Karol ¦wierczewski - w krzakach za uczelni±, której patronowa³.
Przez wiêkszo¶æ epoki komunistycznej, w latach 1949-1990, Akademia Wychowania Fizycznego nosi³a imiê ¦wierczewskiego a olbrzymie popiersie patrona sta³o przy wje¼dzie do kampusu. Dzi¶ miejsce to zosta³o ca³kowicie odczarowane: stoi tam rze¼ba przedstawiaj±ca... dziewczynkê ze skakank±. Samej uczelni przywrócono pierwotnego patrona, marsza³ka Józefa Pi³sudskiego.
- Pomnik ¦wierczewskiego to by³a po prostu wielka g³owa - wspominaj± mieszkañcy Bielan. - Co siê z ni± sta³o? Zabrali j± po Okr±g³ym Stole, pewnie do jakiego¶ magazynu.
Otó¿ nie. G³owa ma siê doskonale i - choæ zdjêta z coko³u i razem z nim ukryta w zaro¶lach - jest chyba w ca³kiem niez³ym stanie. Odgadniêcie, czym jest co¶ wielkiego, schowanego za p³otem na AWF, by³oby problematyczne, gdyby nie wspomniany cokó³, na którym do dzi¶ widaæ fragment napisu: Karol.
Gen. Karol ¦wierczewski (1897-1947) pochodzi³ z Warszawy. Podczas wojen domowych w Rosji i Hiszpanii, wojny polsko-rosyjskiej i II wojny ¶wiatowej walczy³ po stronie komunistów. Zas³yn±³ ze zbrodni wojennych i... nadu¿ywania na polu bitwy alkoholu. Zgin±³ w niejasnych okoliczno¶ciach podczas walk z Ukraiñcami.
DG