Głośne NIE dla wiaduktu na Bukowcu
25 czerwca 2018
Zaproponowana przez prezydenta Romana Smogorzewskiego budowa wiaduktu na wysokości osiedla przy ul. Roi spotkała się z ostrym sprzeciwem mieszkańców, którzy nie chcą ruchliwego ślimaka nad oknami. Czy to już koniec marzeń o bezkolizyjnej przeprawie na Bukowcu?
Władze miasta zaproponowały dwa wiadukty przez tory kolejowe, jeden na wysokości ul. Krasińskiego, a drugi przy Generała Bolesława Roi oraz kładkę dla pieszych i rowerzystów w ciągu ul. Kwiatowa/Polna.
Kładka czy wiadukt nad torami? Konsultacje przed nami
14 czerwca o godz. 18 na drugim piętrze budynku dworca kolejowego odbędą się konsultacje społeczne dotyczące nowych przepraw przez tory w Legionowie.
W budynku dworca zostały zorganizowane konsultacje, na które przybył tłum, głównie mieszkańców Bukowca.
Wiadukty na Krasińskiego i Roi
Prezydent Legionowa proponuje, żeby wspólnie z PKP wybudować wiadukt kolejowy przy ul. Kościuszki, do którego musiałaby zostać dobudowana też nowa droga. Jej początek zaplanowano na wysokości skrzyżowania ulic Kościuszki z Głowackiego a biegłaby ona wzdłuż torów kolejowych. Następnie za skrzyżowaniem z ulicą Krasińskiego powstałby wiadukt, który bezkolizyjnie przetnie tory, zaś nowo powstała ulica znów biegłaby wzdłuż torów kolejowych - tym razem równolegle do ulicy Kolejowej. Swój koniec miałaby w okolicach obecnego skrzyżowania ulic Kolejowej i Gawryszewskiego. Tam projektanci zaplanowali rondo.
Drugi bezkolizyjny przejazd zaproponowany przez ratusz zakłada tak naprawdę realizację dwóch inwestycji. Na Bukowcu miałaby powstać kładka pieszo-rowerowa w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej oraz wiadukt dla aut na przedłużeniu ul. Roi. Tutaj również niezbędne jest zbudowanie zupełnie nowej drogi, która miałaby powstać na przedłużeniu ulicy Przemysłowej. Tuż pod bramą osiedla Nowy Bukowiec stanąłby wiadukt. Następnie nowa ulica poprowadzona byłaby wzdłuż torów kolejowych i łączyła się z Kwiatową. Koszt jednej przeprawy powinien wynieść ok. 15 mln zł.
Wiadukt na Bukowcu wzbudza emocje
O ile w sprawie wiaduktu w centralnej części Legionowa niewielu ma zastrzeżenia, o tyle wiadukt na Bukowcu wzbudza ogromne emocje. Od lat bowiem mówiło się o tunelu w ciągu ul. Polna/Kwiatowa, a teraz władze proponują dużo uciążliwszy dla mieszkańców wiadukt - przy samym osiedlu. - Nie chcemy budować wiaduktu w ciągu ul. Kwiatowa/Polna, ponieważ spowodowałoby to wyłączenie przejazdu na dwa lata. W tym samym czasie, kiedy będzie modernizowana droga krajowa nr 61. To byłby paraliż komunikacyjny. Rozumiem mieszkańców ulicy Roi, że to rozwiązanie może się im nie podobać - powiedział na wstępie spotkania z mieszkańcami prezydent Roman Smogorzewski.
Osiedle pod wiaduktem
Na Nowym Bukowcu mieszkańcy nie chcą wiaduktu. Zgadzają się na tunel. - Mieszkam dokładnie w budynku przy planowanym wiadukcie. I jak sobie przejrzałem plany, to mi się włosy zjeżyły na głowie. Pierwsze co mi przyszło na myśl, to skojarzenia z amerykańskimi filmami, gdzie na wysokości okien są kolejki metra. I tu dokładnie mamy taką samą sytuację, bo kilkanaście metrów od okien naszych mieszkań chcą zbudować trasę. Wszystko nam zasłonią, bo wiadukt będzie musiał być na wysokości drugiego lub trzeciego piętra. Dojdzie hałas i jeszcze większe pęknięcia w budynku, spowodowane nie tylko ruchem pociągów, ale i samochodów. Jestem za tym, żeby zbudować tunel - mówił pan Adrian. - Nasze mieszkania stracą na wartości. To już nie będzie osiedle na Bukowcu, tylko osiedle pod wiaduktem - dodawała mieszkanka.
Wolą tunel
Jak stwierdził prezydent: to dopiero wstępne koncepcje i do wykonania projektów daleka droga. - Zaplanowaliśmy przeprawy naziemne, gdyż właśnie te rozwiązania są preferowane przez kolej. Dla PKP priorytetem jest zachowanie ciągłego ruchu kolejowego i raczej nie zgodzą się na tunel, ale jeśli mieszkańcy wolą tunel, to będziemy z PKP o tym rozmawiać - przekonywał prezydent Smogorzewski.
Wygląda na to, że miasto zawiesi budowę bezkolizyjnej przeprawy na Bukowcu na kolejne lata. Szybciej powstanie nowa przeprawa w centrum miasta, dla której w konsultacjach pojawiło się zielone światło.
(DB)
.