Giną rowery na Białołęce, więcej kradzieży niż na Pradze
7 maja 2012
78 jednośladów stracili mieszkańcy Białołęki w ubiegłym roku. To dużo, biorąc pod uwagę, że w analogicznym okresie na Targówku zginęło ich 39. Policja namawia do znakowania rowerów.
- W 2011 roku na terenie działania Komendy Rejonowej VI, czyli na Białołęce, Targówku i Pradze zginęło 148 rowerów. Od stycznia 2012 takich kradzieży było już 19, w tym 10 na Białołęce - mówi Monika Brodowska z policji.
Okazuje się, że w przypadku rowerów potwierdza się stwierdzenie "okazja czyni złodzieja", bowiem najczęściej kradzione są one z klatek schodowych, gdzie właściciele pozostawiają je bez żadnego zabezpieczenia.
- Gdzie mam trzymać rower, skoro w bloku nie mamy piwnic? Wózkarnie są wiecznie zapchane. Klatka schodowa to jedyne miejsce, gdzie po powrocie do domu mogę "zaparkować" - skarży się Kamil, mieszkaniec Tarchomina. Tłumaczy też, że zabezpiecza rower standardowym sposobem - spina koło i łańcuch, jednak zdaje sobie sprawę, że dla "fachowca" to żadna przeszkoda. Kamil wczesną wiosną zdecydował się na oznaczenie swoich dwóch kółek.
- Już miesiąc temu umówiłem się w komendzie policji, pojechałem i na ramie pod kierownicą mam specjalny numer, który został zarejestrowany w policyjnej bazie.
Policja prowadzi specjalną akcję znakowania rowerów. Może to zrobić każdy po telefonicznym uzgodnieniu terminu. - Specjalnym przyrządem grawerowane jest oznaczenie (litery i cyfry), a później taki pojazd zostaje zarejestrowany w bazie danych policji. Każdy oznakowany rower ma w widocznym miejscu naklejkę informującą o oznakowaniu. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków - wyjaśnia Monika Brodowska.
Oznakowanie najczęściej wykonywane jest na ramie roweru, ramieniu przekładni sprzężonym z przekładnią i na przednim widelcu.
W tym roku z możliwości zabezpieczenia rowerów skorzystało już 300 osób, to jednak wciąż niewiele biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. Wszyscy, którzy chcą oznakować swój pojazd, mogą to zrobić w komisariacie przy ul. Myśliborskiej 65 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr 22 603-53-11.
Anna Sadowska